שתף קטע נבחר

אזהרה: וודקה שמכילה מתנול פי 367 מהתקן

בהודעה ששלח משרד הכלכלה, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה מבקש מהציבור להימנע מצריכת המשקה האלכוהולי "וודקה מוסקבה", המיוצר והממולא ע"י א.א. סלבה בית שמש, בשל "סכנה לבריאות האדם", משום שמדובר בחומר רעיל

וודקה שעשויה להזיק לבריאות: הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, גרישה דייטש קורא לציבור להימנע מפני צריכת המשקה הכוהלי "VODKA MOSCOW "וודקה מוסקבה", המיוצר והממולא ע"י "א.א. סלבה בית שמש", בשל סכנה לבריאות האדם, כך נמסר ממשרד הכלכלה. הוודקה נמכרת בעיקר בפיצוציות, ב-20 שקל לבקבוק. 


 (נשלח ממשרד הכלכלה) (נשלח ממשרד הכלכלה)
(נשלח ממשרד הכלכלה)

 

 (נשלח ממשרד הכלכלה) (נשלח ממשרד הכלכלה)
(נשלח ממשרד הכלכלה)

 

"המשקה הכוהלי נמכר בבקבוק מזכוכית של 0.2 ליטר (200 מ"ל), עם מדבקה בצורת ריבוע בצבע לבן עם תמונה של הקרמלין בתוך עיגול אמצעי שעל גבי המדבקה", נמסר.  

 

לפי הממונה על התקינה, בבדיקת המשקה במעבדה לכימיה וטקסטיל של מכון התקנים, נמצא שתכולת המתנול (כוהל מתילי) בוודקה זאת גדולה פי 367 מעל הערך המותר בתקן ת"י 1572, "משקאות כוהליים".

 

מבדיקת ynet את התקן, עולה כי לפי סעיף 7.2.2 בחלק 2 של התקן, "אם בהגדרת המשקה האלכוהולי בתקן, אין התייחסות לכוהל מתילי - התכולה המקסימלית של הכוהל המתילי, תהיה הערך הנובע מהנקוב לגבי "כוהל אתילי, ממקור חקלאי", ב-Annex-1 בתקנה 1576/89 של האיחוד האירופי.

  

"חומר רעיל"

ממשרד הבריאות נמסר כי "מתנול הוא חומר רעיל מאוד שפוגע במערכת העצבים המרכזית ועלול לגרום לעיוורון קבוע ולמוות; מתנול במנה של 0.3 גר' עד 1 גר' לק"ג משקל גוף, עלול לגרום לאיבוד הכרה ומוות".

 

הגילוי נעשה במסגרת פעילות של מינהל התקינה במשרד הכלכלה בשיתוף עם נציגי משרד הבריאות ואגף המסים לבדיקת משקאות חריפים מסוג וודקה המיוצרים והנמכרים לצרכן בשוק הישראלי, כך לפי משרד הכלכלה.

 

התוצאות הועברו לרשות המסים וזו כנראה תיטול מהיצרן את אישור היצרן, לאחר בדיקת הנתונים. השימוע מול החברה, עדיין לא תם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים