שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קניתם דירה קטנה - איך אפשר להתרחב?

  אם אתם גרים בבניין ללא מרפסת, כדאי לכם לשקול להוסיף אחת כזאת. דרושה הסכמה של 75% מהדיירים והעלות תסתכם בסביבות 40-70 אלף שקל - אבל המרפסת יכולה להעלות את ערך הדירה שלכם ב-10%

  לא כל הדירות למגורים שקונות כיום משפחות בתחילת דרכן הן חדשות מהקבלן. לעתים מעדיפים הזוגות הצעירים לקנות דירות יד שנייה. אבל אם הם חשים בצפיפות - הם יכולים להוסיף מרפסת. כן, מסתבר שגם בבניין ישן ללא מרפסת, יש אפשרות לעשות זאת. כדי להוסיף מרפסת לבניין קיים, יש צורך בהסכמה של 75% מבעלי הדירות. עלות תוספת כזאת תלויה במספר הקומות בבניין וברמת הגימור הנדרשת, ולרוב מסתכמת ב-40-70 אלף שקל.

   

   

  "מ-1992 ועד 2008 ניתן היה לבנות מרפסות בשטח של עד 12 מ"ר, או 10% משטח הדירה - הנמוך מביניהם", מסביר עו"ד עמיאל קסטוריאנו, מומחה בנדל"ן. "ב-2008 תוקנו תקנות חדשות לפיהן ניתן להתקין מרפסות בשטח של 14 מ"ר, ובלבד שהשטח הכולל של מרפסות בבניין לא יעלה על 12 מ"ר כפול מספר יחידות הדיור. הקלה נוספת הייתה ביטול מגבלת הקירוי של המרפסת, ואי הכללתה במצבור זכויות הבנייה. אגב, בבנייה חדשה ניתן לבנות מרפסות גדולות יותר".

   

  120 אלף שקל נוספים לשווי הדירה

  "מרפסת יכולה להעלות את ערך הדירה ב-10%", מוסיפה שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין. "החישוב מתבסס על כך ששווי מ"ר מרפסת האו שווה ערך ל-50% משווי מ"ר בנוי עיקרי בדירה. לדוגמא, בדירה שהמחיר שלה משקף שווי של כ-20 אלף שקל למ"ר, ויש לה מרפסת בשטח 12 מ"ר, המרפסת תעלה את מחיר הדירה ב-120 אלף שקל נוספים, כאשר החישוב נכון גם לדירות יד ראשונה וגם לדירות יד שנייה. למעשה, ככל שהדירה יותר קטנה - תרומת המרפסת לשווי הנכס גדולה יותר".

   

  מבדיקה של חברת שיווק הנדל"ן נווה העיר כי רוכשי דירות מוכנים לוותר על על מספר מטרים בדירה - לטובת המרפסת. "חלק גדול מהרוכשים מעדיפים להקטין את הדירה ולהגדיל את המרפסת", מסביר נדב בריח, סמנכ"ל השיווק בחברה, "שטחן של המרפסות הסטנדרטיות עמד על 8-12 מ"ר בממוצע לפני 6 שנים, אבל עם הזמן גדל שטחן ל-15-20 מ"ר בממוצע".

   

  "הדרישה למרפסות גדולות, עד פי 3 מהסטנדרט המקובל, הפכה למגמה בולטת בתחום הנדל"ן למגורים", טוען אדריכל גיל שנהב ממשרד כנען שנהב אדריכלים, מומחה לתכנון שכונות מגורים. אילן רג'ואן, הבונה את פרויקט "רג'ואן towers" בדימונה, מחזק את הדברים. "רבים מהמתעניינים בפרויקט הם בעלי בתים צמודי קרקע שביקשו לעבור להתגורר במגדל - כאשר אחד האלמנטים המבוקשים ביותר הן מרפסות", הוא אומר. לדברי סופי סרגו, בעלי חברת הנדל"ן סרוגו, גם בפרויקט "hi life" שהיא בונה בראשון לציון מעדיפים דירות עם מרפסות גדולות. "תכננו מרפסות בגדלים של 22 מ״ר, שטח השקול לשני חדרים", היא מסכמת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Lowshot.com
  צילום: Lowshot.com
  צילום: חן גלילי
  אדריכל גיל שנהב
  צילום: חן גלילי
  מומלצים