שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מצרים המעתיקה: מבחני הבגרות דלפו

משרד החינוך חסר אונים לאחר שבחינות בגרות דלפו לרשת מיד לאחר שהחלו. והכי גרוע: מורים שיתפו פעולה ופתרו את הבחינות המודלפות

בשעה שתלמידי ישראל עוברים בחינות בגרות, גם במצרים השכנה שוקדים תלמידי התיכון על לימודיהם לבחינות החשובות. אלא שבמדינה הערבית הבחינות לא מתנהלות על מי מנוחות כמו אצלנו - בעיקר בשל העובדה שטפסים של הבחינות השונות הודלפו לרשתות החברתיות זמן לפני שהחלו וגם לאחר מכן.

 

עוד בחלון למזרח התיכון :

הבשורה עפ"י חוסיין. הזמר שמשגע את מצרים

המחוקקים שנכנסים לנשים לתוך הביקיני

הכפר שתושביו הולכים ומתעוורים

וואלה יופי: הסעודיות רצות לניתוחים פלסטיים

 

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" התייחס השבוע לתופעת הדלפות הבחינות וכתב כי הטוויטר והפייסבוק הם כלי המלחמה שבהם משתמשים התלמידים כדי לרמות במבחני הבגרות. סטודנט מצרי "צייץ" בטוויטר בגאווה: "משרד החינוך היקר, אני רוצה לומר לך שאנחנו לא בן אדם אחד, אלא 30 אלף אנשים שמרמים. התאספנו יחד בהאשטאג והצלחנו".

 

אחד הטפסים שהודלפו בבגרות בערבית ()
אחד הטפסים שהודלפו בבגרות בערבית

בשבועות האחרונים מתנהלת במצרים מעין מלחמה אלקטרונית בין משרד החינוך לבין תלמידי התיכון, אחרי שלרשת הודלפו בחינות הבגרות בערבית, באנגלית ובמקצועות נוספים. על פי הפרסומים במצרים, גם מורים היו שותפים לעבירה ושלחו תשובות לטפסים שהודלפו לרשתות החברתיות. במשרד החינוך מנסים להתחקות אחר האחראים להדלפה, ונעזרים באמצעים אלקטרוניים - כמו למשל 3,000 חיישנים - שקיבלו ממשרד ההגנה כדי לאתר פלאפונים בכיתות שבהן נערכות בחינות בגרות.

 

#רמאים שמחרפים את נפשם למוות

בינתיים, התלמידים ממשיכים לקרוא תיגר נגד משרד החינוך וכמה מהם פתחו דפי פייסבוק שמסייעים לחבריהם לרמות בבחינות. אחד הדפים נקרא בציניות "רמאים המחרפים נפשם למוות".

 

בדף אחר, "המקצוע-תלמיד", נכתבה הודעה שמעודדת את התלמידים להעתיק: "טופס המבחן יעלה להאשטאג 'רמאים המחרפים את נפשם למוות'. על אנשים כמוני לשבת ולחכות לדף שיירד כדי לפתור אותו ולהוריד את התשובות".

 

קריקטורה מצרית: "המורה, יש לי את הבחינה כבר שבוע" ()
קריקטורה מצרית: "המורה, יש לי את הבחינה כבר שבוע"

על אף הדלפות הבחינות ברשת, במשרד החינוך המצרי התכחשו בתחילה לדבר, וטענו כי הם נקטו אמצעי אבטחה מוגברים והפעילו פיקוח הדוק בזמן הבחינות באופן שלא מאפשר להדליף את הטפסים. אלא שלאחר מכן הוא הודה כי היו כמה מקרים של הדלפות בחינות בגרות לרשת.

 

יו"ר התאחדות המורים במצרים, עבד אל-נאסר איסמאעיל,  תקף את משרד החינוך ואמר ש"ההתכחשות המתמשכת לעובדות בשטח מצריכה טיפול פסיכולוגי ובחינה של הבעיה מקרוב, ויש להתחיל לפתור אותה". לדבריו, הרמאות והדלפות הבחינות הן תעודת פטירה של שיטת מבחני הבגרות במתכונתם הנוכחית, וכל מה שנותר הוא להוציא להם אישור לקבורה.

 

תלמידי תיכון במצרים רואים ברמאות בבחינות דבר מובן מאליו - עד כדי גלישה לפסים אלימים. במחוז סואץ נערכו מבחני בגרות בכלכלה, בסטטיסטיקה ובגאוגרפיה, ותלמידים יידו אבנים על משקיפי הבחינות במחאה על הגברת הפיקוח עליהם.

 

מי שגם לא רואה בעין יפה את תופעת הדלפות הבחינות במצרים הם התלמידים שבאמת לומדים לבחינות, ואז רואים את חבריהם הרמאים מצליחים בבחינות בלי שהשקיעו יותר מדי מאמץ. "אלוהים יתנקם בכם", כתב תלמיד אחד ברשת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העתקה היא נורמה בקרב תלמידים רבים
מומלצים