שתף קטע נבחר

גוש דן: מאות דירות במקום קולנוע ומוסכים

הוועדה המחוזית ת"א אישרה תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה בבני ברק, שתחליף מוסכים וסוכנות כלי רכב ב-500 דירות לצד מתחם תעסוקה ופארק. באור יהודה אושרה תוכנית ל-70 דירות במקום בית הקולנוע המיתולוגי בעיר

תוכניות בנייה חדשות בגוש דן: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל-אביב אישרה היום (ג') תוכניות לבנייה ברחבי המחוז, במסגרתן יוקמו יותר מ-600 יחידות דיור חדשות וכן מתחמי תעסוקה ומבני מסחר וציבור. התוכניות כוללות בין היתר פרויקטים של התחדשות עירונית והקמת שכונות מגורים חדשות.

 

כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

בני ברק: 500 יחידות במקום מוסכים

בבני ברק, אישרה הוועדה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית להתחדשות עירונית במתחם לובינסקי, שמתפרשת על פני שטח של 40 דונם בדרום-מזרח העיר. התוכנית, הממוקמת בין רחוב הרב כהנמן וכביש מספר 4 במזרח, מציעה לפנות מוסכים וסוכנות רכב לטובת הקמת שכונת מגורים חדשה - שתכלול 500 דירות ומתחמי מסחר ותעסוקה לצד פארק, שבילים להולכי רגל ומבני ציבור.

 

עוד עולה מהתוכנית כי הדירות בשכונה ייבנו בשטח עיקרי ממוצע של 100 מ"ר, כאשר כ-20% מהן יהיו דירות קטנות בשטח עיקרי של 63 מ"ר אשר אמורות להיות מיועדות לזוגות צעירים ולמשפחות בתחילת דרכם. מאחר שמדובר בשכונה עם צביון חרדי, לכל יחידת דיור יינתן פתרון תכנוני להקמת סוכה (אפשרות להקמת מרפסת או חדרון עם גג נפתח).

 

שכונת המגורים תכלול פארק מרכזי בשטח של 3 דונם ומערכת שבילי הולכי רגל ומדרכות רחבות הכוללות נטיעות עצי צל לאורכם. עקב מצוקת שטחי הציבור הקיים בעיר בני ברק, מלבד הקצאת מגרש ציבורי בשטח של שני דונם בעירוב שימושים ציבוריים, כוללת התוכנית הנחיות להקמת 20 גני ילדים שישולבו בקומת הקרקע של מבני המגורים - ויכללו חצר משותפת בשטח של 150 מ"ר.

 

לצורך מתן מענה לבעיות התנועה לאורך רחוב הרב כהנמן, במסגרת התוכנית יוקם כביש היקפי שיקשר בין שכונת רמת אלחנן לשכונה החדשה. כמו כן, תכלול התוכנית הוראות להקמת חניון ציבורי תת-קרקעי שישרת את תושבי הסביבה והמבקרים, ונקודת הורדה בטוחה של רכבי הסעות ילדים.

 

אור יהודה: 70 דירות במקום בית קולנוע

באור יהודה, אישרה הוועדה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית לחידוש אזור מתחם בית הקולנוע הישן בעיר. התוכנית ממוקמת בפינת הרחובות קזז והראשונים, בסמוך לכיכר רוקח ולכניסה הצפון-מערבית לעיר (דרך יחזקאל קזז). במתחם קיים בית קולנוע ישן, שלדברי משרד הפנים המהווה אבן דרך בהיסטוריה של העיר - אך אינו בשימוש שנים רבות ומצבו רעוע.

 

התוכנית מציעה את התחדשותו של אזור המתחם הישן, אשר כולל שימור חלקי או שיחזור של חזיתות הקולנוע הישן (מזרחית ודרומית), והקמת מבנה מגורים חדש מעליהן, המלווה בחזית מסחרית. בוועדה המחוזית סבורים כי "תכנון קומת הקרקע המסחרית תתרום ליצירת רחוב חי ושוקק, שישלב את המסחר החדש עם המסחר הקיים".

 

מבנה המגורים יכלול 67 דירות בהיקף זכויות בנייה של כ-7,100 מ"ר למגורים בסך הכל, והוא ייבנה לגובה של 17 קומות מעל קומת המסחר. מתוך כלל הדירות, 13 מהן יהיו דירות קטנות בשטח עיקרי של 75 מ"ר בממוצע (כולל ממ"ד). ממשרד הפנים נמסר כי שימור שתי החזיתות ושילובן במגדל, ישמר את זיכרון הקולנוע על הכיכר.

 

בת ים: מסחר ומגורים במתחם תעסוקה

בבת ים, אושרה להפקדה תוכנית החלה על שטח של 3.5 דונם באזור התעסוקה "UP" המתחדש בעיר, ליד רחוב אורט ישראל ממזרח ובסמוך לרחוב האורגים ממערב. התוכנית משלבת תעסוקה, מסחר ומגורים, ובוועדה הסבירו כי מטרתה היא "להחיות את האזור, בהתאם למדיניות התקפה לאזור העסקים המתחדש, שאופיין עד כה בשימושי מלאכה באחוזי בנייה נמוכים יחסית".

 

התוכנית מציעה בסך הכל 19,630 מ"ר המורכבים מ-11,840 מ"ר לתעסוקה, 5,890 מ"ר למגורים (לא כולל מרפסות) ו-1,250 מ"ר למסחר. כמו כן, ישולב בבניין שטח עיקרי של 650 מ"ר לפחות לצרכי ציבור, לשימושי חינוך, תרבות וקהילה.

 

במסגרת התוכנית יוקם מגדל שמספר קומותיו המקסימלי הוא 36 ויכלול שימושים מעורבים. המגדל יורכב מ-13 קומות תעסוקה לפחות, 22 קומות למגורים לכל היותר וקומת קרקע למסחר. בין קומות התעסוקה למגורים תפריד קומת ביניים שתכיל חנויות ושימושים ציבוריים. בעיריית בת ים מציינים כי המגדל יכלול 65 דירות מגורים

 

המתחם משתרע על פני כ-850 דונם בין הרחובות יוספטל וקוממיות, ובעיריית בת ים מתכננים לא פחות מ-28 מגדלים של שימושים מעורבים שיכללו מסחר, משרדים, מגורים, מלונאות ומתחמי תרבות. בשנה הבאה תחל הקמת מתחם בתי המשפט שיעבור מרחוב שוקן בתל-אביב למתחם UP, והקו האדום של הרכבת הקלה יחבר את המתחם עם תל-אביב ופתח תקווה. 

 

ת"א: תמ"א 38 בהקפאה

בתל-אביב, הודיעה אתמול עיריית תל-אביב-יפו למבקשי היתרי בנייה בפרויקטים של תמ"א 38 ברובעים 3 ו-4 בעיר, כי היא מקפיאה את הדיון בבקשות להיתר באזורים אלו. רובע 4 שוכן בין רחוב אבן גבירול במערב לבין נתיבי איילון במזרח, ורובע 3 שוכן בין רחוב אבן גבירול במזרח לבין חוף הים.

 

נזכיר כי רק לפני כחודש אישר משרד הפנים את תוכנית הרובעים שמחלקת את מרכז תל-אביב לשניים, במסגרתה אמורים להינתן היתרים לתוספת קומות וממד"ים במסגרת התחדשות עירונית. פוטנציאל התוכנית עומד על תוספת של 6,500 יחידות דיור.

 

ואולם, בעיריית תל-אביב-יפו הסבירו כי "מדובר רק על בקשות אשר טרם נדונו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה (30-40 בקשות). עם זאת, בקשות שנדונו טרם קבלת החלטת הוועדה המחוזית ממשיכות להיות מקודמות לקראת הוצאת היתר".

 

עוד נמסר כי "החלטת העירייה נובעת מכך שהחלטת הוועדה המחוזית, אשר אישרה את תוכנית רובע 3+4, כללה תנאים ושינויים בתוכנית המופקדת. על מנת להמשיך ולהתקדם בהליכי הרישוי, ישנו צורך ללמוד את ההחלטה המשתרעת על פני 180 עמודים. תהליך זה נמצא בעיצומו, ובקרוב יינתנו הנחיות שיאפשרו את המשך קידומם של הליכי הרישוי. העירייה עושה כל שביכולתה כדי לזרז את התהליך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בני ברק. שכונת מגורים חדשה
צילום: ירון ברנר
צילום: ענבר כהן
אור יהודה. בית הקולנוע יוחלף בדירות
צילום: ענבר כהן
מומלצים