שתף קטע נבחר

האזנות הסתר: זיכוי לעורכת, יועץ רה"מ אשם

הפרשה שהסעירה את בריטניה מסתיימת? רבקה ברוקס ואנדי קולסון ערכו את הצהובון "ניוז אוף דה וורלד" בשנים 2007-2000. בימ"ש מצא כי קולסון היה מעורב בפריצה לטלפונים כדי להשיג סקופים, וניקה את ברוקס מכל אשמה

אחרי 138 ימי דיונים: בית משפט בלונדון קבע היום (יום ג') כי העורכת הראשית לשעבר של הצהובון הבריטי "ניוז אוף דה וורלד", רבקה ברוקס, אינה אשמה בהאזנות סתר לא חוקיות ובתשלומים לא חוקיים מטעם תאגיד התקשורת של איל ההון האוסטרלי רופרט מרדוק "ניוז קורפ".

 

תרבות בריטית של האזנות

 

עוד חדשות בעולם :

ניגריה: חמושים חטפו 90 נשים, ילדות וילדים

גנבה אלפי דולרים לטיפולי בעלה ולא תגורש

מצרים ה(מ)עתיקה: מבחני הבגרות דלפו

בנו העתק מדויק של מגדל אייפל - מכיסאות

 

ברוקס הואשמה כי הייתה שותפה בפריצה לטלפונים ביחד עם עיתונאים נוספים כדי למצוא סיפורים בלעדיים לעיתון שבראשו עמדה בשנים 2003-2000.

 

יש לך סיבה לחייך. ברוקס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
יש לך סיבה לחייך. ברוקס(צילום: gettyimages)
אך בעוד ברוקס יצאה נקייה מהפרשה שהסעירה את בריטניה במשך תקופה רבה, מי שיצא בשן ועין הוא יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה דיוויד קמרון, אנדי קולסון. קולסון נמצא אשם במעורבות בקנוניה לפרוץ לטלפונים של אנשים רבים. כתב רשת החדשות הבריטית BBC דיווח כי ברוקס פונתה מאולם המשפט לאחר הקראת פסק הדין בגלל התרגשות יתר. קולסון לעומתה עמד עם ידיים מאחורי הגב, ולא הפגין שום רגש במהלך הקראת דינו.

 

קולסון ערך את "ניוז אוף דה וורלד מ-2003 ועד 2007. הוא וברוקס הואשמו כי העיתון "ניוז אוף דה וורלד" פרץ למכשיר הטלפון של הנערה הבריטית בת ה-13 שנחטפה ונרצחה מילי דאולר. חקירת היעלמותה של דאולר נמשכה כחצי שנה ובמהלכה פנתה משפחתה לציבור בבקשה שימסור כל פרט שישפוך אור על גורלה.


היה יועץ התקשורת של קמרון. קולסון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
היה יועץ התקשורת של קמרון. קולסון(צילום: gettyimages)

לפני שלוש שנים התברר כי מיד עם חטיפתה של דאולר הפעיל הצהובון את החוקר הפרטי גלן מלקייר וזה חדר למכשיר הטלפון הנייד שלה. הוא יירט שיחות מהמענה הקולי ואף מחק כמה מהן כדי לפנות מקום בזיכרון לאחרות.

חקירת המשטרה גילתה כי היתה פעילות במכשיר אחרי היעלמותה של דאולר, ומסקנה זו הובילה את החוקרים לטעון באוזני ההורים כי קיימת תקווה שבתם בחיים - תקווה שנגוזה לאחר מכן.

 

במשך תקופה ארוכה הכחישה ברוקס כי ידעה על הפריצות לטלפונים. כשכלי תקשורת בבריטניה חשפו את האזנות הסתר והפריצה לטלפון של דאולר ב-2011, הביקורת על מרדוק הייתה כה גדולה עד שאיל ההון נאלץ לסגור את העיתון שהיה קיים במשך 168 שנה.

 

חקירת האזנות הסתר חשפה את מערכות היחסים החמות בין פוליטיקאים בכירים לבין מפקדי משטרה ואילי תקשורת, ואת השיטות המלוכלכות שבהן השתמשו עיתונאים כדי להשיג סיפורים עסיסיים ובלעדיים, בעולם שבו תפוצת העיתונים בירידה דרסטית. בין היתר נעצרו כתבים ועיתונאים בחשד להאזנות סתר ולמתן שוחד לקציני משטרה, ומפקד הסקוטלנד יארד התפטר מתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
זכאית. ברוקס
צילום: AP
צילום: AP
הצהובון הבריטי פרץ לטלפון של הנערה הנעדרת שנרצחה. דאולר
צילום: AP
מומלצים