שתף קטע נבחר

כבר לא אבודים בדיזנגוף סנטר

אחד המבנים המבלבלים ביותר במדינה, זוכה לפתרון יצירתי - אפליקציה חדשה בשם easydizi תעזור לכם לנווט מכל נקודה במבנה וסביבתו בזמן אמת, ובמדויק

זה לא סוד שעם ישראל אוהב להסתובב בקניונים. יש מיזוג, דברים טעימים וחנויות נוצצות. אבל מה עושים כשמגיעים למקומות מבלבלבים כמו הדיזנגוף סנטר, מנסים למצוא חנות ספציפית והולכים לאיבוד? אפליקציה חדשה בשם Easydizi תעזור לכם לנווט בין החנויות, השערים, ואפילו אל השירותים בתוך דיזנגוף סנטר, ממש כמו GPS מחוץ למבנה.

 

 

איפה היציאה?

מי לא הלך לאיבוד בדיזנגוף סנטר שירים את היד. מה שחשבתי. אחד המבנים הסבוכים ביותר בישראל זוכה לפתרון ענייני שיוביל את המטיילים במקום אל המטרה, וימנע הסתובבות מיותרת. ניווט בתוך מבנים תמיד היווה מכשול עבור מפתחי האפליקציות, שכן ללא אנטנת GPS, או התקנת תשתית ייחודית בתוך המבנה, זה מאוד קשה לגלות את המיקום המדויק של המשתמש.

 

הכלב הורוד הוא אתם, וכל מה שעליכם לעשות זה ללכת לאן שהאף מורה ()
הכלב הורוד הוא אתם, וכל מה שעליכם לעשות זה ללכת לאן שהאף מורה

 

פיתוח של חברת שימבה הישראלית משתמש בתשתית הקיימת במבנה כדי לגלות את מיקום המכשיר, וזאת להזכירכם במבנה סגור שבו קליטת GPS איננה אפשרית.  הניווט מתבסס על המפה הקיימת של המבנה המפרטת את מיקום החנויות, חברת שימבה סורקת את המבנה בחיפוש אחר רשתות אלחוטיות הקיימות בו, ומשייכת כל רשת קיימת לחנות ספציפית, ואל מיקומה במפה. כשהמשתמש מבקש לדעת את מיקומו, האפליקציה משתמשת באנטנת הווי פיי המובנית במכשיר כדי לאתר את הרשתות שסביב, כשהנחת היסוד היא שהעוצמה נחלשת עם המרחק. היות והאפליקציה יודעת היכן כל רשת נמצאת, היא מבצעת חישוב המפיק לה את מיקומה בממוצע של 3 מטרים.

 

איזידיזי משתמשת בחיישנים השונים הקיימים במכשיר, וביניהם מד תאוצה, מד כוח G, מצפן מגנטי ומד לחץ ברומטרי, ומשלבת את כל המידע הזה כדי ללמוד לאן המשתמש נע בתוך המרחב, כולל תנועה אנכית האופיינית לנסיעה במעלית. את כל המידע הזה משלבת האפליקציה כדי להציג היכן אתם נמצאים ולאן אתם הולכים.

 

למעט כמה ראוטרים נוספים שהותקנו, לא בוצע שינוי או תוספת משמעותית לתשתיות הרדיו הקיימות בתוך המובנה, כך שאין צורך בהשקעה מסיבית כדי לאפשר את השירות.


המיקום הראשוני מתקבל בפחות מדקה, כשחישוב הניווט הוא כמעט מיידי ()
המיקום הראשוני מתקבל בפחות מדקה, כשחישוב הניווט הוא כמעט מיידי

 

המבנה בעל ארבע קומות מסחר המחולקות במפלסים ובנויים במבנה ספירלה, ממופה במדויק כשכל חנות מופיעה עם הלוגו שלה על המפה, כשהניווט נעשה מהנקודה שבה אתם עומדים, עד לאותה חנות, או שער ספציפיים. המסלול תמיד מוגדר על הקצר ביותר, וכשאתם סוטים מהמסלול המוצע, המכשיר לא מודיע שיש לחשב מסלול מחדש, הוא מחכה למשתמש שיעדכן אותו, וזאת מהנחת היסוד שנעצרת לא כי הלכת לאיבוד, אלא כי מצאת משהו מעניין בחנות אחרת בדרך.

 

בחלקים נרחבים של הקניון ישנם מפלסים מנוגדים, כשאחד עולה והשני יורד, במרחק של ארבעה מטרים אחד מהשני, וגם שם הניווט נשאר מדויק, כשהוא לא סטה לרגע לצד השני - שזה יותר ממה שאפשר לומר על דיוק ה-GPS בכמה תוכנות.


 

בטא במצב טוב

איזידיזי עדיין נמצאת בשלב בטא, ואכן יש בה כמה באגים פה ושם, אבל לא משהו שמונע שימוש. כך למשל כשמחפשים שירותים, מקבלים רשימה שרשום בה "שירותים בניין A עליון, שירותים בניין B תחתון", שאלו מילים שלא אומרות לאף אחד כלום, מכיוון שאינינו יודעים היכן אנחנו. עם זאת, ניתן למיין את השירותים לפי מרחק מהמשתמש כך שהפתרון נמצא שם, רק צריך לעבוד עליו עוד קצת. כמו כן בזמן שניווטנו במסלול שדרש מאיתנו לצאת מהמבנה ולהכנס אליו שוב (אולי לא ההחלטה העסקית הכי טובה), כשהגענו למעבר חציה, הניווט התבלבל והציג מסלול שמחזיר אותנו חזרה למבנה.


 

שווה להוריד

ניווט בתוך מבנים כבר קיים זמן מה. גוגל הציגה פתרון מוצלח המאפשר ניווט מתמשך מהרחוב לתוך המבנה, אך אין הוא מסוגל לזהות את הגובה שבו המשתמש נמצא, ודורש ממנו לזהות באיזה קומה הוא נמצא כדי לנווט בהצלחה.

 

כדי להשתמש באפליקציית Inside של ShopCloud שכבר בדקנו, יש לצלם סדרת תמונות בתוך הקניון רק כדי שהמכשיר ידע היכן הוא נמצא. נכון לעכשיו, הפתרון של שימבה עובד כמעט מיידית וללא צורך בהתעסקות ידנית של המשתמש.

 

האפליקציה החינמית אינה מבוססת על פרסומת או הפניה לחנויות מסוימות כרגע, אך לא מן הנמנע שהיא כן תהייה בעתיד. איזידיזי היא ייעודית לדיזנגוף סנטר, אך חברת שימבה כבר במגעים עם מרכזי קניות אחרים, כדי להטמיע את הפתרון המוצלח שלהם, במקומות אולי קצת פחות מבלבלים.

 

תוכלו להוריד את איזידיזי לאנדרואיד. משתמשי אייפון יצטרכו להמתין עוד שלושה חודשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(כבר לא) אבודים בדיזינגוף סנטר
מומלצים