שתף קטע נבחר

מנותקים בבגדד: 'הכישלון המודיעיני האמריקני'

אף שקיבלה התרעות מפני הארגון הקיצוני "דאעש", לא חזתה ארה"ב את השתלטותו המהירה על עיראק. "מאז הנסיגה ב-2011 איבדה רשת המודיעין שהייתה פרושה ברחבי המדינה נקודת מבט של 'אנשי השטח'", אומרים בכירים ב-CIA. בינתיים, מצטברים דיווחים על ילדים המשתתפים בלחימה

יותר ויותר בכירים במערכת הביטחון האמריקנית מודים כי המשבר הביטחוני בעיראק תפס את ארה"ב לא מוכנה. מאז נסיגת הכוחות האמריקניים מעיראק ב-2011 נותרו בכירי ה-CIA בעיקר בבגדד, מה שגרם לאובדן כל רשת המודיעין הרחבה שלהם שהייתה להם ברחבי המדינה. זו הסיבה העיקרית לכך שלדבריהם, ארצות הברית כה הופתעה מהשתלטות דאעש על מוסול וערים נוספות.

 

עוד חדשות בעולם :

ראיה מוצקה: מה מגלה הצואה העתיקה בעולם?

באיראן מחרימים שחקנים שעברו ניתוח פלסטי

נשים הביתה, ידיים ייכרתו. חוקי אל-קאעידה

 

"זו דוגמה מובהקת של תהליך כרסום מיומנות הרחוב שלנו, הסחר במידע, והיכולת שלנו לנתח את המודיעין באזור הקשה הזה", אומר לסוכנות AP ג'ון מגוואייר, שסייע למבצעי ה-CIA בעיראק ב-2004. "משלם המסים האמריקני לא מקבל תמורה עבור כספו". לדבריו, ישנן נקודות עיוורון מודיעיניות שגרמו לארצות הברית להיות צעד אחד מאחורי האירועים האלימים בעולם - החל מההידרדרות הביטחונית בעיראק, דרך כיבוש קרים על ידי רוסיה ועד התמוטטויות הממשלות באביב הערבי.

 

 

ילד בשיירה של דאעש במוסול ()
ילד בשיירה של דאעש במוסול
דובר ה-CIA דין בוייד הצהיר השבוע כי 40 בכירים מהסוכנות נהרגו בתפקיד בעיראק מאז ספטמבר 2001. הוא כינה את האמירות לפיהן "בכירי ה-CIA יושבים מאחורי שולחנות באזורים שקטים ובשגרירויות" - פוגעניות. לדבריו, קהילת המודיעין סיפקה התרעות רבות לממשל אובמה מפני ארגון המדינה האיסלאמית ואף טענו כי חמושיו עשויים לפלוש לערים עיראקיות.

 

עוד על המשבר בעיראק ב-ynet:

המשבר בעיראק תפס את אובמה לא מוכן

אל-קאעידה בדרך לבגדד: מי נגד מי בעיראק?

השבר העיראקי. מלחמת דת תשנה מפת האזור

בגדד מחכה לאל-קאעידה - ומתה מפחד

 

אך אף שבכירי מודיעין אמריקניים חזו כי דאעש עשוי להשתלט על שטחים בעיראק, הם לא צפו כי הארגון ישיק מתקפה חסרת תקדים על מוסול ויכבוש אותה - מהלך שסלל לארגון את הדרך להצלחות רבות במדינה. בכירים אף הופתעו מאוד לראות באיזו מהירות הצבא העיראקי התמוטט.

חמושים במוסול (צילום: AP) (צילום: AP)
חמושים במוסול(צילום: AP)

ילדים גם בקרב השבטים השיעים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים גם בקרב השבטים השיעים(צילום: AFP)
בכירה במערכת המודיעין האמריקני שתדרכה עיתונאים השבוע הכירה בעובדה כי "הרבה מהמידע שהיינו אוספים בעבר הצטמצם בעקבות יציאת הכוחות האמריקניים מעיראק ב-2011. איבדנו הרבה מנקודות המבט של 'אנשי שטח'".

 

"דאעש חוטף ילדים בסוריה"

סרטון נוסף שהועלה לרשת השבוע חיזק את החשדות לפיהן הארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" הפועל להשתלטות על עיראק משתמש בילדים כדי להילחם בחזיתות השונות.

 

בסרטון נראית שיירה של כלי רכב ומשאיות שעליהם רכובים מורדים קיצוניים, ובהם גם ילדים המחזיקים ברובים. כלי נשק ותחמושת רבים שסיפקה ארצות הברית לצבא העיראקי נבזזו על ידי החמושים האיסלאמיים בשעה שהחיילים ברחו מהבסיסים.

 

 

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch טוען כי לוחמי דאעש בסוריה כבר גייסו ילדים כצלפים אולם חלקם בלחימה בעיראק טרם ידוע. בינתיים, אין נתונים לגבי מספר הילדים שנהרגו בסכסוך הדמים בעיראק עד כה.

 

מדובר בסרטון השני שפורסם השבוע ומראה השתתפות ילדים בפעילות הארגון. בסרטון וידאו מצמרר שעלה לרשת תועדו ילדים צופים בהוצאה להורג של "אסיר" על ידי לוחמי ג'יהאד איסלאמי רעולי פנים. על פי ה"דיילי מייל" הבריטי, המורדים האיסלאמיסטים אילצו את הילדים, הקטן בהם בגיל שמונה, לצפות באדם שכורע ברכיו על הקרקע לפני שהוא נורה בראשו.

"הוצאה להורג היא דאעש". תמונות הטבח בתיכרית (צילום: AP) (צילום: AP)
"הוצאה להורג היא דאעש". תמונות הטבח בתיכרית(צילום: AP)
 

"זה ג'יהאד עבור אללה", אמרו החמושים בסרטון. מוחמד בן ה-15, אחד מ-140 הילדים הכורדים שנחטפו בסוריה בחודש האחרון על ידי הארגון הקיצוני דאעש צפה בו ותהה בשיחה טלפונית עם CNN: "אללה רוצה שאני אעשה ג'יהאד?".

 

לפי ארגוני זכויות אדם, מוחמד ושאר הילדים אולצו לעבור שיעורים יומיומיים על התיאולוגיה האיסלאמית הקיצונית. ב-29 במאי עצרו הלוחמים החמושים אוטובוסים שהסיעו ילדים מחלב לעיירה אין אל-אראב. "איך אתם יכולים לשבת עם

הבנות? זה אסור", הם אמרו לבנים. הם הפרידו בין הבנות לבנים, ולקחו רק את האחרונים.

 

לפי מוחמד, הנערים, בני 16-14 נלקחו לעיר מנג'יב שבצפון סוריה. חודש לאחר מכן, הבנים נותרו בני ערובה חוץ ממוחמד ושלושה נוספים שהצליחו לברוח. "פחדנו כולנו. בדרך חזרה מבית ספר חגגנו את סיום הבחינות. לא הבנו למה הם חטפו אותנו". הרשת האמריקנית CNN מדווחת כי לאחר חמישה ימים מוחמד וחברו ברחו דרך דלת אחורית, טיפסו על גדר והחלו

לברוח.

 

לפי שעה, ממשיכה טהרן לתמוך בממשלה השיעית בעיראק מחשש כי תיפול לידי הארגון הסוני. אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס" כי איראן אוספת באמצעות מל"טים מידע על אזורי הלחימה בעיראק ומספקת לכוחות העיראקיים טונות של ציוד צבאי. התוכניות החשאיות של איראן גרמו לכך שבאופן נדיר וושינגטון וטהרן חותרות לאותה המטרה: מאבק בדאעש נגד השתלטותו על עיראק.

 

הבוקר (יום ה') ציטט העיתון "א-ראי" הכווייתי מקור עיראקי בכיר שאמר כי בפעם הראשונה חל שיתוף פעולה אזורי בינלאומי במלחמה נגד "דאעש" בעיראק במטרה לעצור את התפשטותו באזור. בשיתוף הפעולה הזה נוטלים חלק כוחות מירדן, מסוריה, מאיראן ומארה"ב. במסגרת שיתוף הפעולה הוקם חמ"ל משותף בבגדד שכולל מומחים אמריקנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים נלחמים לצד לוחמי דאעש
מומלצים