שתף קטע נבחר

רבי, אני רק שאלה

למה הם חושבים שהוא המשיח? מדוע הוא לא עלה לארץ? ומה הקטע של "הפתיחה באגרות"? יצחק טסלר - פעם חב"דניק, תמיד חב"דניק - מספק את כל התשובות על חב"ד שאחרי עידן הרבי מלובביץ', בלי הנחות לחברי המועדון

בכל פעם שאני נתקל באנשים שמדברים או כותבים על הרבי מלובביץ', אני נזכר בבדיחה הידועה על שלושת העיוורים שמיששו פיל - כל אחד בחלק אחר של גופו, ואחר כך מסרו תיאורים סותרים על איך נראה בעל החיים הענק הזה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

גם ניסיון לכתוב על הרבי מלובביץ', הוא מתכון בטוח לכישלון, מכיוון שאף אחד, למעט אולי רעייתו של האדמו"ר, לא ידעה מה הוא באמת חשב, ומה היה היקף דמותו. בקיצור, הנה (כמעט) כל מה שרציתם לדעת על הרבי מלובביץ' ולא העזתם לשאול את חסידי חב"ד.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 • כלא קטמנדו: ריח מוות וצרחות, ויהודייה אחת

   

  רבי מנחם מנדל שניאורסון נולד באפריל 1902 (י"א ניסן תרס"ב), בניקולייב שברוסיה (כיום אוקראינה). בגיל 19 פגש את האדמור השישי של חב"ד, הכיר את בתו האמצעית חיה-מוסיא, וב-1928 נשא אותה לאישה.

   

  סירבו להכין יורש. הרבי מלובביץ' (באדיבות ארכיון צעירי חב"ד) (באדיבות ארכיון צעירי חב
  סירבו להכין יורש. הרבי מלובביץ'(באדיבות ארכיון צעירי חב"ד)

   

  בניגוד למקובל בציבור החרדי, לפני ואחרי נישואיו, חתנו הצעיר של האדמו"ר פקד מוסדות אקדמיים שונים, הן כתלמיד והן כ"שומע חופשי". בין מוסדות אלה ניתן למנות את אוניברסיטת יקטרינוסלב ולנינגרד הרוסיות, אוניברסיטת ברלין והסורבון בפריז. הוא גם הוסמך כמהנדס חשמל בבית הספר .E.S.T.P שבפריז, אבל למרבה המזל החליט שלא לעבוד בתחום זה.

   

  ב-1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, הצליחו בני הזוג להימלט מאירופה הנאצית. הרבי השתקע עם חותנו בשכונת "קראון הייטס" ברובע ברוקלין שבניו-יורק. לאחר שהאדמו"ר השישי של חב"ד הלך לעולמו ב-1950, ובתום מאבק משפחתי של כשנה - הפך רבי מנחם מנדל שניאורסון לאדמו"ר השביעי בשושלת חב"ד.

   

  למה הוא לא עלה לארץ?

  למי שהעזו לשאול את הדברים באופן ישיר, השיב הרבי תשובות שונות. פעם דימה את עצמו לקברניט ספינה טובעת שעוזב אחרון. אדם אחר שביקש כי הרבי לפחות יבקר בארץ, נענה כי הבעיה היא שאין לו היתר הלכתי לחזור לאחר הביקור לארה"ב.

   

  החסידות מחולקת למעשה לשני זרמים: אלה שהפנימו כי הרבי נפטר, ומאמינים שהוא חי במובן הרוחני, ואלו המכונים "המשיחיסטים". ציון הקבר (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
  החסידות מחולקת למעשה לשני זרמים: אלה שהפנימו כי הרבי נפטר, ומאמינים שהוא חי במובן הרוחני, ואלו המכונים "המשיחיסטים". ציון הקבר(צילום: ישראל ברדוגו)

   

  ברור שהתשובות הללו נאמרו מתוך נימוס, מכיוון שהאדמו"ר השישי של חב"ד, חזר לארה"ב לאחר ביקור בחברון ב-1929 (ימים ספורים בלבד לפני הטבח שבו רבים מיהודי העיר נרצחו על ידי שכניהם הערבים). האמת פשוטה הרבה יותר - הרבי היה קשור בקשר נפשי עמוק לחותנו, ואפילו לאחר שהלה נפטר, הוא פקד את קברו שבקווינס לפחות אחת לשבוע, לתפילה והתבודדות של שעות ארוכות.

   

  האם הוא היה המשיח?

  מכיוון שכותב שורות אלו הוא יהודי, הוא חייב להשיב בשאלה על השאלה – מי לדעתכם מתאים להיות המשיח? הרבי הוביל תפיסה

  אמונית שגרמה לרעידת אדמה תודעתית באמונה בביאת המשיח, שהיא אחת מעיקרי היהדות.

   

  במקום להתפלל למשיח שירכב על חמור לבן, יוריד בית מקדש משמים ויכה את כל האנטישמים באולקוס - הרבי אימץ את הגישה של הרמב"ם, שטען שבכל דור יש אדם שהוא "בחזקת משיח", כלומר ראוי להיות המשיח של אותו דור.

   

  לאור הכמות האדירה והמגוונת של ספרות הגותית, הלכתית וקבלית שחיבר הרבי, העובדה שהוא הקים את מפעל השליחים הפרוס בכל העולם, והעובדה שהיה מנהיג יהודי שדאג גם ליהודי הארץ וגם ליהודים בכל מקום על פני הגלובוס, חסידי חב"ד האמינו שרבם הוא המשיח.

   

  למה אין לו יורש?

  הרבי הלך לעולמו בג' בתמוז תשנ"ד (12 ביוני 1994), שנתיים לאחר שלקה בשבץ מוחי חמור. עד לתאריך זה חסידי חב"ד סירבו לדון בשאלה מי יחליף את הרבי, ורובם פשוט סירבו להאמין שפטירתו היא אופציה. לאחריה היה ברור שאיש לא יוכל להחליף אותו, מאחר ולרבי לא היו ילדים, ובחסידות חב"ד (ורבים יאמרו שגם מחוצה לה), אין אף דמות שהתקרבה לרמה התורנית או לכריזמה של הרבי מלובביץ'.  

   

  האם החב"דניקים מאמינים שהרבי חי?

  בגישה של הרבי כלפי ביאת המשיח היה מלכוד מובנה: גם הוא וגם החסידים ציטטו במשך שנים את הרמב"ם שגורס כאמור כי בכל דור יש אדם שהוא "בחזקת משיח". אלא שהרמב"ם גם ציין כי אפשר לדעת בוודאות שזהו המשיח, רק אם אותו אדם גרם להעלאת יהודי התפוצות לארץ ישראל, נלחם את מלחמות ה' ובנה את בית המקדש. אולם אם הוא הלך לעולמו לפני שהמשימה הושלמה, מתברר בדיעבד שהוא לא היה המשיח.

   

  אחרי שחסידי חב"ד שוכנעו כי הרבי הוא המשיח, רבים מהם פשוט סירבו לקבל את האפשרות שהוא נפטר, ולכן לא היה המשיח על פי הקריטריונים של הרמב"ם.

   

  לכן החסידות מחולקת למעשה לשני זרמים: אלה שהפנימו כי הרבי נפטר, ומאמינים שהוא חי במובן הרוחני, ואלו המכונים "המשיחיסטים" - המשוכנעים שהרבי לא הלך לעולמו. אגב, כל אחד משני הזרמים האלה משוכנע שהוא הרוב ואילו החלק השני הוא מיעוט.

   

  מה הקטע של "פתיחה באגרות"?

  האדמו"ר השישי של חב"ד אמר פעם שאם שלמה המלך היה חסיד, הוא היה מתאר בשיר-השירים את האהבה שבין אדמו"ר לחסיד.

  הרבי מלובביץ' אמנם לא אהב את הציטוט הזה שהוצא מהקשרו, אבל במשך השנים חסידים (מכל החסידויות), פיתחו לא רק אהבה והערצה כלפי רבותיהם, אלא גם תלות מוחלטת. ההחלטה האם להתחתן ועם מי תלויה באישורו ובברכתו של הרבי, האם לעבור ניתוח, ואפילו שאלות בנוגע למריבות בתוך המשפחה.

   

  ראוי לציין שבתלמוד יש דוגמאות שבהן מבקשים מילד לצטט פסוק אקראי, והפסוק שאותו הילד בוחר לצטט משמש כתמרור אזהרה או ברכה לשואל. יש גם מנהג יהודי עתיק שבמסגרתו במקרה של שאלה חשובה פותחים תנ"ך, ובעזרת שיטה זו של קריאה אקראית בפסוקים, מתוך תנ"ך עתיק, זוהו למשל גופות של ל"ה הנופלים בקרב על גוש עציון במלחמת העצמאות.

   

  לאחר פטירת הרבי מלובביץ' נוצר וואקום, וכאשר החסידים נתקלו בשאלה, נוצר נוהל חדש של פתיחה אקראית ב"אגרות קודש" - סדרה של עשרות ספרים שבהם יש מכתבים אשר הרבי כתב לחסידים ששאלו אותו שאלות שונות.

   

  ראוי להדגיש כי למרות הפופולריות של השיטה, שאף הפכה מקובלת בקרב חלק מהחילונים המקורבים לחב"ד, יש בחסידות לא מעט רבנים ומובילי דעה שמסתייגים מההמוניות שלה, ונעזרים רבה רק במקרים שבהם ברצונם לקבל עידוד והתחזקות, אבל לא לצורך הכרעה בשאלות מעשיות.

   

  מה יהיה עם חב"ד בעתיד?

  לפני 20 שנה, מיד לאחר "ההסתלקות" (עוד ביטוי מכובס שנועד להימנע מלהזכיר את המילה "פטירה"), היה בחב"ד חשש עמוק

  מפילוג שיקרע את החסידות, כפי שקרה בחסידויות אחרות שבהן שני בנים או יותר של אדמו"ר התעקשו להנהיג את הקהילה.

   

  מה שמדהים הוא שגם 20 שנים לאחר "ג' תמוז" - הביטוי שבו משתמשים החסידים כדי לתאר את הסתלקות הרבי - חב"ד היא אחד הגופים המשפיעים ביותר על יהדות העולם, וגם על היהודים בישראל.

   

  העובדה היא שגם חסידי חב"ד שמעולם לא ראו את הרבי, ולא קיבלו ממנו מכתב או דולר לצדקה, החליטו להמשיך את המורשת האדירה שלו ולצאת לשליחות בעולם. וזוהי הוכחה לטענתם שהרבי עדיין בחיים, ולו ברמה המטאפורית.

   

 • לכל הטורים של יצחק טסלר

 • פורסם לראשונה 30/06/2014 19:02

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אז למה הוא לא עלה לארץ? הרבי מלובביץ'
  יצחק טסלר
  מומלצים