שתף קטע נבחר

האדמו"ר מסאטמר: הורי החטופים אשמים ברציחתם

מנהיג החסידות הגדולה בעולם, חרג מהמנהג להמתין עד לתום ימי האבל - ותקף את ההורים ש"צריכים לעשות תשובה על זה שהלכו לגור וללמוד למקום של רוצחים חיות טרף". הרקע: רצח הנער הערבי. באמצע דבריו פרץ בבכי: "שונא ישראל הוא מי שעושה מעשי נקמה, ומעורר את הרוצחים לנקום"

"ההורים אשמים. הם גרמו לרציחה של בניהם, ועליהם לשוב בתשובה" – כך קובע האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבוים, מהמנהיגים החרדיים הבולטים בעולם, ביחס למשפחות שער, יפרח ופרנקל, בעקבות רצח הנערים גיל-עד, אייל ונפתלי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"מי התיר להם ללכת לשם, בין רוצחים מוּעדים?" תהה הרב הלילה בפני תלמידי הישיבה במרכז הקהילה "קריית יואל", מונרו, ניו-יורק. "האם אין מקום בארץ ישראל לגור וללמוד - רק בתוך כלוב החיות? מי התיר להם להכניס את עצמם, בניהם ובנותיהם לגוב האריות, ולהפקיר את נפשם?"

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

כיאה לראש החצר החסידית-קנאית שהצמיחה את ההתנגדות החרדית למדינת ישראל, סבור האדמו"ר מסאטמר כי רצח הנערים נגרם בגלל "יצר הרע ותאווה לשלמות הארץ". את תפיסת העולם של שלוש המשפחות עקץ בזלזול, וכינה אותה "ציונות למהדרין מן המהדרין".

 

"לדעתי, אין להורים להספיד את ילדיהם", הוסיף. "עדיף היה שהם יחזרו בתשובה ויתוודו בבכיות על זה שהלכו לגור וללמוד למקום של רוצחים חיות טרף". לשם כפרה הציע שיקראו את נוסח הקבוע לווידוי על חטאים דתיים, כפי הנהוג ביום הכיפורים.

 

האדמו"ר פרץ בבכי

על פי המנהיג החרדי הקנאי, המתנגד להתגרוּת באומות העולם - הרי שהציונות, בלבושה כיום, היא בבחינת "עבירה גוררת עבירה".

הוכחה לכך הוא מוצא באירועים שהיו בירושלים לאחר שהנערים נרצחו, כאשר "היום הגיע כבר מסע הנקמה, ויש חשש שמצאו ערבי שנהרג על ידי יהודי".

 

"מי יודע מה יהיו התוצאות של פעולות כאלו?" התריע. "יהודים בכל העולם, בכל המדינות, נכנסים לסכנה מחשש לנקמה מהערבים. אני מקווה שהערבי נהרג על ידי בני ישמעאל. כבר אלפיים שנה נהרגו בגלות רבבות מיליוני יהודים. הם היו הנרצחים ולא הרוצחים. זה היה העוז של היהודים בגלות".

 

האדמו"ר הודה שדבריו קשים לעיכול, בשעה ש"כל לב יהודי כואב ומתאבל על צרות ישראל והקורבנות" - ופרץ בבכי. במטרה למנוע בלבול בקרב מאמיניו, הדגיש: "אירוע מחריד כזה, ששלוש נפשות מישראל נהרגו באופן אכזרי מאוד, השם ירחם - זה אבל של כלל ישראל, וכל יהודי צריך להתאבל".

 

עם זאת, הסביר כי הוא רואה חובה "להילחם בכל הכוח נגד כוחות השקר, ולומר את האמת - אפילו שזה מצב של כאב". לדבריו, "עם כל הצער ועוגמת הנפש, חייבים להסתכל על הדבר הזה גם בראייה רחבה יותר וחכמה יותר ובעניים פקוחות, בדעת תורה".

 

"יגידו שאנחנו שונאי ישראל", אמר, "(אבל) שונאי ישראל הם אלה שמפקירים את נפשות ישראל ליצר הרע של הציונות; שונא ישראל הוא מי

שעושה מעשי נקמה ומעורר את הרוצחים לנקום, וככה זה הולך נקמה אחר נקמה מצד לצד. היהדות החרדית מסולקת מכל המדינה: לא ציונות, לא התנחלות, לא נקמה".

 

בסאטמר ציינו כי האדמו"ר "יצא מגדרו" כאשר תקף בעיצומם של ימי השבעה את הורי הנרצחים, ואף קטע לשם כך באופן חריג את לימוד התורה בישיבה, והסבירו כי לא היה יכול להחריש נוכח ההסלמה במצב בארץ.

 

"בשונה מנטורי קרתא, שהם קיצונים מאוד, אצלנו לא מדברים בשעת האבל, אלא רק אחרי שהדם נרגע", אמר אחד מעסקני החצר. "אבל בגלל רצח הילד הערבי והחששות לנקמות ברחבי העולם, האדמו"ר חרג ממנהגו ודיבר כבר ביום השני על הדברים שקורים בארץ ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ציונות למהדרין מן המהדרין". האדמו"ר מסאטמר
צילום: גיל יוחנן
"זה אבל של כלל ישראל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים