שתף קטע נבחר

סערה בכוס קידוש: אמריקה צחקה, הרב זעם

ג'וש אורליאן עלה לבמת America's Got Talent - והפתיע את שופטי התוכנית בסטנד-אפ רווי גסויות ורמיזות מיניות שלא פסחו גם על אמו. הקהילה היהודית התלבטה אם להזדעזע יותר מהכיפה שעל ראשו, או מהעובדה שהוא בן 12: "זה חיסול האידישקייט של יהדות אמריקה". השופטים דווקא התלהבו

הופעה של ילד דתי בתוכנית הכשרונות האמריקאית הפופולארית America's Got Talent עוררה סערה-רבתי בקרב הקהילה האורתודוקסית בארה"ב, שגלשה גם לתקשורת. ג'וש אורליאן בן ה-12, הפתיע את שופטי התוכנית בסטנד-אפ רווי גסויות ורמיזות מיניות, שכללו שרשרת בדיחות שלא פסחו גם על אימו של אורליאן עצמו, טינה, שישבה באותה העת בקהל.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מצלמות הטלוויזיה חשפו את ההפתעה על פניהם של השופטים ועימם צופים רבים, נוכח התוכן המיני הבוטה של הסטנדאפיסט הצעיר וחובש הכיפה. הקהל זיכה אותו במחיאות כפיים סוערות, והשופטים החליטו לעביר אותו לשלב הבא, פה-אחד - אבל היה גם מי שלא נהנה מההופעה הבוטה כלל ועיקר.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

סוכנות הידיעות JTA דיווחה כי את מנהל בית הספר היהודי בניו-יורק שבו לומד אורליין, הסטנד-אפ ממש לא הצחיק. הרב יהושע לוקשטיין, מנהל בית הספר, שלח מייל להורי התלמידים, ובו קבל על ההופעה.

 

 

"המסר המתקבל מהופעה מהסוג הזה, נוגד לחלוטין את ערכי היהדות האורתודוקסית-המודרנית, אלה הנלמדים ואלה שעל פיהם חיים בבית הספר ווסטצ'סטר", כתב. הרב לוקשטיין הוסיף כי "התלמיד ובני משפחתו התחייבו כי לעולם לא יחזרו על הופעות מסוג זה בעתיד", וכי הם נוקטים בצעדים שימנעו "נזק מן הסוג הזה בעתיד".

 

כתב שהוא "מלא גאווה". אביו של ג'וש ()
כתב שהוא "מלא גאווה". אביו של ג'וש

 

הוא הבהיר כי ביצועים קומיים נוספים של הנער ישודרו בתוכניות ההמשך בשבועות הקרובים, והציע להורים להפעיל שיקול דעת אם לצפות בהם. "על אף האמור לעיל, מדובר במקרה בודד שאינו משקף את התלמידים הלומדים בווסטצ'סטר", הבהיר, וציין כי מדובר בילד שהיווה "דוגמה ומופת" והביא "גאווה רבה" למוריו.

 

"אנחנו משבחים את רצונו של הילד להגשים את חלומותיו, ואוהבים אותו היום בדיוק כמו שאהבנו אותו ביום שלישי בצהריים" (טרם שידורה של התוכנית), סיכם הרב לוקשטיין.

 

בדיחות סקסיסטיות על אמא

במהלך ההופעה הקצרה בתוכנית הכשרונות, ששודרה לפני כשבועיים בערוץ NBC, ניסה אורליין להרשים את השופטים עם סטנד-אפ שכלל

התייחסות אל איבריו המוצנעים, ורמיזות לא מעודנות כלל על מין אוראלי ואברי מין.

 

ארבעת שופטי הפאנל לא נותרו אדישים: הקומיקאי האווי מנדל טען, כי לסטנדאפיסט הצעיר יש כבר קטע מוכן לקבלת הפנים בבר המצווה שלו. מל בי, כוכבת "הספייס גירלס", חשבה ש"ילד בן 12 שמדבר על כל 'הדברים המלוכלכים'? אני אוהבת את זה מאוד. שובב-שובב, אבל נחמד".

 

האוורד סטרן ציין כי זו הייתה הופעה ראשונה טובה, והמליץ לאורליאן "לעבוד על ביטחון מול קהל". "אתה בעצם עשית את מה שקומיקאי אמור לעשות.. לא איבדת את הקהל... אנחנו הולכים לזכור אותך", קבע סטרן. הדוגמנית היידי קלום הודתה שצחקה, "אם אבא שלך בסדר עם זה".

 

"חילול ה'", "ריקבון מוסרי"

רבים בקהילה האורתודוקסית המקומית הגדירו את המחזה "כחילול ה'", וגם

טוקבקיסטים מחוצה לה לא החרישו: "זה מאכזב מאוד. ריקבון מוסרי", הגיבו גולשים, ואחד מהם תיאר את ההופעה כצפייה "בחיסול האידישקייט של יהדות אמריקה", תוך שהוא מסביר שלכיפה על הראש, יש אחריות מוסרית שבאה איתה, ומציע לשלוח את הוריו של הסטנדאפיסט הצעיר ל"חינוך מחדש".

 

דניאל רוזנר, מנהל עמותת "ערבות" בניו-ג'רזי, מסר ל-JTA כי הוא מודאג מהאפקט של ההופעה על הקהילה האורתודוקסית. "יש הבדל בין שיחה בין חברים במחנה, לבין לעשות את זה בהופעה בטלוויזיה הלאומית", אמר. הוא עצמו פגש את אורליאן לפני שנים במסגרת התנדבותו של הנער "בלייצנות מצווה" לקשישים, שם רכב על חד-אופן לשמח את הצופים המבוגרים. גם לרוזנר הייתה ביקורת: "העובדה שהוריו אישרו את החומרים הללו היא בעייתית", אמר.

 

טובה רוס מאתר "טאבלט", כתבה בתגובה להופעה כי "הבדיחות של ג'וש לא היו המצחיקות ביותר ששמעתי אי-פעם (ואני נהנית מבדיחה גסה כמו כל נערה יהודייה נחמדה). האלמנט הבולט בהופעה שלו היה שלל הגינויים והתגובות במדיה היהודית, תגובות מהירות וגורפות הכוללות שלל גינויים כלפי ג'וש והוריו".

 

רוס מציעה, מצידה, שלא להפוך את הנקודה היהודית או האורתודוקסית למוקד הדיון, וטוענת כי הבעיה האמיתית נעוצה בגילו הצעיר של "הכוכב". "אולי אנחנו צריכים להתמקד במחזה שבו ילד בן 12 מספר בדיחה בטלוויזיה על מה שאמא שלו עושה או לא עושה עם אביו מבחינה מינית", כתבה. "מה שג'וש עשה היה לא ראוי, לא בגלל שהוא חובש כיפה - אלא בגלל שהוא ילד בן 12".

 

מאפשר דיון פתוח על מיניות

לצד שלל הגינויים, היו גם תמיכות. מארה יעקובי, מורה ליהדות וחינוך מיני בבתי ספר יהודיים, ציינה לשבח את "קריאת התיגר" של הסטנדאפיסט הצעיר על הסטריאוטיפים האורתודוקסיים, וציינה בסוכנות הידיעות היהודית, כי "הוא מוציא הרבה ממה שעשויות להיות מחשבות של ילד טיפוסי בן 12".

 

זכו בתואר "אב ואם השנה" מטעם בית הספר, עובדה שנמחקה ככל הנראה מדף הפייסבוק של המוסד לאחר שידור התוכנית ()
זכו בתואר "אב ואם השנה" מטעם בית הספר, עובדה שנמחקה ככל הנראה מדף הפייסבוק של המוסד לאחר שידור התוכנית

 

גם הבלוגר והרב האורתודוקסי אליהו פינק ציין, כי "במחשבה שנייה" צעדו של אורליאן מנער את תדמיתה של היהדות האורתודוקסית כ"כבדה ומשעממת", לדבריו. "אני לא מרחיק לכת וקורא לזה קידוש ה', ולא הייתי ממליץ לאף אחד לעשות את מה שג'וש עשה, אבל במצטבר זה עשוי לאזן דברים. לכל הפחות, אני לא חושב שהוא ראוי לשאט נפש".

 

הביקורת הנחרצת נגד ההורים, הביאה כלי תקשורת בארה"ב לגלות כי ג'ואי וטינה אורליאן זכו בתואר "אב ואם השנה" מטעם בית הספר הדתי ווסטצ'סטר, אלא שעובדה זו נמחקה מדף הפייסבוק של המוסד לאחר שידור התוכנית.

 

ההורים עצמם עוד מסרבים להגיב על ההופעה ועל תגובת המוסד החינוכי שבאה בעקבותיה, מלבד איזכור בדף הפייסבוק של האב שבו ציין כי הוא "מלא גאווה" על תגובת אחד השופטים לביצועי בנו.

 

זו איננה הפעם הראשונה שהתוכנית הפופולארית זוכה לנציגות מהיהדות האורתודוקסית בארה"ב. לפני כשנתיים הופיע במסגרתה נער בן 14 בשם עידן פינצ'וט, שהגיע עד לשלב חצי הגמר תוך הפגנת כישורי שירה ונגינה. רוב הקהל היהודי-אמריקאי אהד את הנער - אף שיש מי שלא חסכו כלפיו בביקורת על הבחירה לשיר שירים לא דתיים בטלוויזיה האמריקאית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים