שתף קטע נבחר

השוחט מבגדד: זה שליט המדינה האיסלאמית

עומר אל-בגדדי, שעליו הכריזו הג'יהאדיסטים של דאעש כ"חליפה" של המדינה האיסלאמית החדשה, נחשב לאגדה בעולם הג'יהאד. תמונתו נחשפה רק השנה, הוא לא מדבר בסרטוני וידאו ומחשיבים אותו לאכזרי במיוחד אפילו במונחי אל-קאעידה, הארגון שהפנה לו עורף

החליפה של המאה ה-21. ארגון "המדינה האיסלאמית" הג'יהאדיסטי, שנודע בשם "דאעש", הכריז בתחילת השבוע על הקמת מדינה איסלאמית באזורים שעליהם השתלט בעיראק ובסוריה, כחלק מחזונו להשבת החליפות האיסלאמית מהימים שאחרי מוחמד הנביא. כעת קורא הארגון למוסלמים מכל העולם לבוא ל"מדינתם הטבעית", ולהסתופף תחת דגל המנהיג שאותו קבע לעצמו: עבדאללה איבראהים, שכינויו הוא "אבו בכר אל-בגדדי".

 

עוד חדשות בעולם :

 

אל-בגדדי, שהיה מורה במקצועו, הוא איש סתרים שמיקומו אינו ידוע, כמקובל בקרב מנהיגים של ארגוני ג'יהאד עולמי. כוכבו דרך בשנה שעברה, כשקרא תיגר על הנהגת אל-קאעידה ועל הזרוע הסורית של אל-קאעידה, ג'בהת א-נוסרה. אל-קאעידה הוא ארגון אכזרי כשלעצמו, אבל הוא סבור כי שיטות ימי הביניים שנוקט דאעש במסגרת ההוצאות להורג והעינויים שלו הן שיטות אכזריות מדי אפילו במונחים שלו, והוא החליט להתנער מאל-בגדדי.

אל-בגדדי. בן 43 - ככה לפחות אומרים ()
אל-בגדדי. בן 43 - ככה לפחות אומרים

תחילה, תזכורת: ארגון "דאעש" השתלט בחודש שעבר בבליץ של ממש על שורה של ערים גדולות בעיראק, בהן מוסול ותיכרית, ויחד עם כמה אזורים שבהם הוא שולט בסוריה יצר לעצמו מרחב שליטה גדול יחסית. מטרתו היא להקים מדינה איסלאמית מעיראק ועד לים התיכון, שתתנהל לפי ההלכה האיסלאמית (השריעה) בסגנונה הקיצוני ביותר. בשטחים שאותם כבש דאעש הוא כבר אוסר להשמיע מוזיקה, דורש מנשים להישאר בבית ומוציא להורג באכזריות מאות ממתנגדיו. הגברים מחויבים להתפלל חמש פעמים ביום, ונאסר גם לצרוך אלכוהול.

 

ה"חליפה", מילה שפירושה בעברית "המחליף" או "היורש" הוא מי שנחשב לשליט הרוחני של העולם האיסלאמי, ולמחליפו של הנביא מוחמד עלי אדמות. החליפה היה מנהיג האימפריה המוסלמית כבר לפני יותר מאלף שנה, ותפקיד שכזה היה קיים עד להתפרקות האימפריה העות'מנית ב-1924. כעת מבקשים הג'יהאדיסטים להשיב את ימי המדינה האיסלאמית ההיא, ובתחילת השבוע הם הכריזו על הקמתה.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

העיתון הצרפתי "לה מונד" כינה את בגדדי "אגדה" במונחים ג'יהאדיסטיים, וכתב כי שמו הולך לפניו מאינדונזיה ועד למאוריטניה, ואפילו באזורים מסוימים באירופה. על קורותיו של אל-בגדדי יש שלל דיווחים: ככל הנראה הוא נולד ב-1971, כך שגילו כיום הוא 43, ולפי חלק מהדיווחים מקום הולדתו היה העיר סמארה שבעיראק, מצפון לבגדד. לפי פרסומים אחרים נולד באזור דיאלי שבמזרח עיראק. משפחתו שייכת לשבט א-סמראי, ואל-בגדדי עצמו היה סטודנט באוניברסיטה האיסלאמית בבגדד.

 

הבטיח לסוהרים: "נתראה בניו-יורק"

עד לשנת 2003 לא נשא אל-בגדדי נשק, אבל אז הפלישה האמריקנית לעיראק קירבה אותו למאבק האלים. הוא הצטרף לשורות אל-קאעידה תחת פיקודו של אוסמה בן לאדן, ונודע כלוחם אכזרי וחסר רחמים. הוא עצמו היה תלמידו של מנהיג אכזרי לא פחות באל-קאעידה, הירדני אבו מוסעב א-זרקאווי, שפיקד על כוחות אל-קאעידה בעיראק וחוסל על-ידי ארצות הברית ב-2006. נתון שמלמד היטב על אכזריותו, ובאותה מידה גם על יעילותו, הוא זה שלפיו בשנת 2010 הצליח אל-בגדדי ליזום 60 פיגועים ביום אחד, שבהם נהרגו 110 בני אדם.

 

לפי דיווחים, אל-בגדדי היה עצור בבסיס אמריקני בעיראק במשך ארבע שנים, וכשהשתחרר ב-2009 הבטיח לסוהריו בערמומיות: "נתראה בניו-יורק". הוא נכלא באגף השמור לעצירים המסוכנים והקיצונים ביותר. בשנים הבאות ניסה אל-בגדדי להתקרב שוב לאל-קאעידה ושלוחותיו, אולם נתקל בכתף קרה. בהדרגה הוא החל להתריס נגד ארגונם של בן-לאדן ומחליפו איימן א-זוואהירי, ובמאי 2014 הביא את ההתרסה הזו לשיא: ארגונו הכריז על ניתוק היחסים עם ההנהגה המרכזית של אל-קאעידה, ודרש מאל-קאעידה להישבע אמונים למדינה האיסלאמית החדשה שהוא מקים.

אנשי דאעש מובילים שבויים עיראקים אל מותם (קרדיט: AP) (קרדיט: AP)
אנשי דאעש מובילים שבויים עיראקים אל מותם(קרדיט: AP)

 (קרדיט: AP) (קרדיט: AP)
(קרדיט: AP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

עד היום נשמע קולו של אל-בגדדי בעיקר בקלטות שהפיץ ארגונו. השגת תמונות שלו אינה משימה קלה. בעיתון "אל-חיאת" הסבירו השבוע כי "אל-בגדדי הוא ג'יהאדיסט שהתרחק מעדשת המצלמה ומהבמות הפומביות. בכך הוא נבדל מבן-לאדן וא-זוואהירי, מנהיגי אל-קאעידה, שהתפרסמו בזכות הקלטות המצולמות שהם היו נוהגים לשלוח לכלי התקשורת". זו גם הסיבה שאת אחד מהצילומים הבודדים שלו סיפקו השלטונות בעיראק רק בתחילת שנת 2014.

 

בתוך כך, עוד עדכונים מהשטח: לפי דיווחים מסוריה, ארגון דאעש השתלט על שתי עיירות במזרח סוריה, מייאדין ושוהייל, שבהן שלט עד עתה ארגון "ג'בהת א-נוסרה". השתלטות דאעש על העיירות הללו התאפשרה בזכות ברית שכרתו עם לוחמים מבני השבטים המקומיים. לפי ארגון

האופוזיציה הסורי The Syrian Observatory of Human Rights שמושבו בלונדון, דאעש שולט כעת באזור סורי שגדול פי חמישה מגודל לבנון השכנה כולה.

 

בינתיים סעודיה שלחה היום 30 אלף חיילים לגבול שלה עם עיראק, אחרי שחיילים עיראקים נסוגו מהאזור. כך דיווחה רשת "אל-ערבייה" שבבעלות סעודית. מדובר בגבול שאורכו כ-800 קילומטרים. לפי הדיווח ב"אל-ערבייה", החיילים העיראקים שנמלטו הותירו את הגבול ללא שמירה, ולפי צילומי לוויין עשו במקום זאת את דרכם למדבר ממזרח לעיר כרבאלא.

 

בתוך כך, ארה"ב העלתה היום כוננות בנמלי תעופה בעולם שמהם יש טיסות רבות אליה, מחשש שארגוני ג'יהאד בסוריה ובתימן מתכננים פיגועים נגד אנשיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-בגדדי. "נתראה בניו-יורק", הבטיח
מומלצים