שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ג'ורג' גינסברג, EPA, מיכל חורשי

  מי יפצה אותנו על נזקי המלחמה? מדריך

  הנזק לאזרחים בעקבות מטחי הטילים מרצועת עזה הולך וגדל, והבלבול רב: האם ביטוח דירה סטנדרטי מכסה נזקים (לרוב לא), תוך כמה זמן אמור מס רכוש לפצות (מספר שבועות לאחר קבלת הנתונים), והאם ביטוח לאומי מפצה על נזקי גוף (תלוי באחוזי הנכות). ynet עונה על השאלות

  המלחמה בדרום בעיצומה, מאות אלפי ישראלים נמצאים בקו העימות, והנזקים לרכוש גדלים והולכים.

   

   

  מתחילת העימות הנוכחי ועד הבוקר (ד'), הוגשו למוקדי מס רכוש כ-100 תביעות בגין נזקים ישירים לרכוש, בהם מבנים, כלי רכב ושטחי חקלאות. שר האוצר, יאיר לפיד, שמסר את הנתונים הללו בכנסת, הוסיף כי עד כה נאמדים נזקי הטרור הערבי במבצע "צוק איתן" בכ-10 מיליון שקל, אך סכום זה צפוי לגדול כנראה, ולא במעט.

   

  מה הם זכויות האזרחים הנפגעים, וכיצד ניתן לממש אותן? בעזרת עורכי הדין ורד כהן, רענן בר-און ועמיקם חרל"פ, פירטנו את התשובות לשאלות המציקות שלכם.

   

  - הבית שלי נפגע. למי עלי לפנות?

   

  כעיקרון, נזקי רכוש במקרה מלחמה ופעולות איבה, מטופלים על ידי מס רכוש. כך מבנה הדירה מבוטח על ידי מס רכוש במלואו וכן תכולת הדירה למעט חפצי ערך (כדוגמת תכשיטים, חפצי אומנות וכסף) מבוטחת בסכום מוגבל. יש לפנות למס רכוש לקבלת הפיצוי.

   

  - האם ביטוח הדירה שרכשתי מכסה את הנזקים?

   

  הפוליסה הסטנדרטית לביטוח דירה אינה מכסה נזקים מסוג זה. עם זאת, מומלץ בכל זאת לבדוק, האם פוליסת הביטוח של הבית מכסה נזקי מלחמה או נזקי פעולות איבה (יש לבדוק בסעיפי הפוליסה האם קיימת החרגה למקרי מלחמה).

   

  בחלק מפוליסות הביטוח (ששולמה בהן מראש פרמיה נוספת עבור הרחבה) ניתן לקבל פיצוי על תכולת הדירה - כאשר סכום הנזק עולה על סכום הפיצויים המירבי הניתן על ידי מס רכוש. יש לבדוק זאת בפוליסת הביטוח.

   

  - ואם המכונית שלי ניזוקה?

   

  גם בענין ביטוחי רכב - בדרך כלל פוליסות הביטוח אינן מכסות נזקי מלחמה ופעולות איבה, אך מס רכוש יכסה את הנזק לכלי הרכב.

   

  - מה הפרוצדורה במסגרתה פונים למס רכוש?

   

  את ההודעה על נזק לרכוש יש להגיש לשלטונות מס רכוש על גבי טופס קבוע תוך שבועיים מיום הנזק והתביעה לפיצויים תוגש תוך חודש. על מנת שהתביעה תתקבל יש להוכיח את הנזק באמצעות ראיות המתייחסות לקשר הסיבתי בין האירוע לנזק וכן להיקפו. מרגע שבו בידי שלטונות מס רכוש כל הנתונים על מידת הנזק, עליהם לפצות את הנפגע תוך מספר שבועות.

   

  יש לציין כי בעקבות האירועים, צוותים של שמאי מס רכוש נמצאים בשטח וזמינים תוך זמן קצר לאתרים בהם התרחשו פגיעות ישירות. הנציגים גם מעניקים הסברים על תהליך התביעה, ומילוי הטפסים הרלוונטיים. ניתן גם לקבל מענה במוקד מס רכוש (מספר הטלפון של מוקד מס רכוש בדרום: 08-6623300).

   

  - מה קורה במקרה של פציעה, או חלילה חמור מכך. למי פונים?

   

  חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, קובע, כי נפגע מפעולות איבה זכאי לריפוי, להחלמה, לשיקום ולתגמולים מאת המוסד לביטוח לאומי בתנאים מסויימים.

   

  במקרה מוות, חלילה, ישלם המוסד לביטוח לאומי לשאריו של הנספה סכומים דומים לאלו המשולמים לבני משפחות חללי צה"ל. כפי שצוין, הביטוח הלאומי הוא הגוף שאליו יש לפנות, כאשר אדם זכאי לפיצויים בעקבות פגיעות גוף ו/או נפש.

   

  - כיצד זה עובד? מה הפרוצדורה?

   

  על מנת שתושבי האזורים שנפגעו יוכלו לקבל את הפיצויים המגיעים להם, עליהם להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי במסגרת חוק התגמולים. לתביעה יש לצרף אישורים מטעם משרד הביטחון המכירים בפגיעה כפגיעת איבה וכן מסמכים רפואיים המאמתים את היקף הנזקים.

   

  במידה והוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קבעה כי יש נכות, הנפגע זכאי לפיצויים בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו (שהינם פונקציה של גובה הנכות, מספר החודשים וגובה השכר). מענק הנכות נקבע לפי שיעור הנכות הצמיתה שקבעה הוועדה הרפואית: אם נקבעה דרגת נכות של 20% לפחות הנפגע זכאי לתגמול נכות חודשי, לדרגת נכות מ-10% ועד 19% הנפגע זכאי למענק חד פעמי ובמקרים של דרגת נכות נמוכה מ-10% אין זכאות למענק.

   

  תושבי האזורים שנפגעו, ולא נקבעו להם אחוזי נכות צמיתה, אולם נקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי כי הם נזקקו לטיפול רפואי, זכאים לקבל טיפול רפואי, החזרי הוצאות עבור קבלת הטיפול (נסיעות וכדומה), ובמקרים מיוחדים הם זכאים לתגמול גם בתקופת הטיפול הרפואי.

   

  - ומה אם אירעה פציעה שאינה כתוצאה ישירה מפגיעת טיל?

   

  מלבד הנזקים והפגיעות שמתרחשים כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטות, קיימות גם תאונות עקיפות כתוצאה ממעידה או חבלה בעקבות ריצה למרחב מוגן, למשל. פגיעות אלה נחשבות לפגיעה לכל דבר ועניין וניתן להגיש תביעה לביטוח לאומי במסגרת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. אולם לפני הגשת התביעה, כדאי לאמוד את הנזק שנגרם, היות וכפי שצוין, המוסד לביטוח לאומי משלם פיצויים החל מ-10% נכות צמיתה.

   

  - האם הזכות לפיצוי וסיוע רלוונטית גם במקרה של נפגעי חרדה או פגיעה נפשית כתוצאה מהמצב?

   

  כן. זכויות הביטוח הלאומי להכרה בנפגע, ומתן הזכויות הרלוונטיות, תקפים גם לנפגעי חרדה. מדובר באותה פרוצדורה בפניה לביטוח לביטוח לאומי.

   

  - האם במקרה של פגיעת גוף, יש פיצוי מחברת הביטוח?

   

  מרבית הכיסויים בגין מוות בפוליסות ביטוח-חיים מכסים גם מוות ממלחמה ומטרור. ואולם, מרבית הכיסויים לאובדן כושר עבודה, נכות מתאונה, וביטוחי הבריאות אינם חלים כאשר נגרמה הפגיעה ממלחמה ומטרור.

   

  באשר לביטוח הניתן במסגרת החיסכון בקרנות הפנסיה - אלו בדרך כלל מכסות פגיעה ממלחמה, אבל מפחיתות מהסכום המשולם על ידן את תשלומי הביטוח הלאומי המגיעים מתוקף חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  בית שנפגע בשדרות
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: צביקה טישלר
  עו"ד ורד כהן ועו"ד רענן-בר און
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: יח"צ
  עו"ד עמיקם חרל"פ
  צילום: יח"צ
  מומלצים