שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

הרב לאו ומנהיגי הדתות: "עצרו את הפגיעה בחפים מפשע"

עשרות שיח'ים בכירים, אנשי דת נוצריים ורבנים התכנסו בלשכת הרב הראשי לישראל בניסיון להביא מסר של רגיעה למאמנים בני שלוש הדתות. "מתפללים למצוא ביחד את הכוחות לשמור על הערך החשוב של החיים... זו העת לעצור את מעגל שפיכות הדמים הזה"

השטח בוער, ובין האזעקות וההסלמה הגוברת – מנסים להבעיר גם ניצוץ של תקווה: הנשיא הנבחר, ראובן ריבלין, ומנהיגי כל הדתות נפגשו בלשכת הרב הראשי לישראל – ויצאו במסר משותף: "עצרו את מעגל הדמים, ומנעו את המשך הפגיעה בחפים מפשע".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המפגש שהתקיים בהתרעה קצרה, התקיים בבית הרבנות הראשית לישראל בירושלים, ונכחו בו, מלבד ראובן ריבלין והרב לאו – גם יו"ר איגוד אנשי הדת המוסלמיים, השיח' מוחמד כיואן; ראש העדה הדרוזית, השיח' מופק טריף, הפטריארך היווני-אורתודוקסי, הפטריארך הארמני ועוד עשרות מנהיגים דתיים – רבנים, שיח'ים ומנהיגים נוצריים.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

המנהיגים הדתיים ועימם הנשיא הנבחר קראו לפעילות דתית משותפת, במטרה למנוע את המשך מעגל שפיכות הדמים באזור. "אין חולק על ערך השלום", אמר הרב הראשי האשכנזי. "בכל תפילה אנו מסיימים בבקשה שנזכה לשלום. לפני ימים אחדים גינינו את הרצח הנורא של הנער הצעיר בן ה-16 - ועלינו להתאחד בגינוי הרצח הזה ורציחתם של שלושת הנערים היהודים".

 

 

הרב לאו הבהיר כי הוא רואה הבדל בין הפעילות מהצד הישראלי, לניסיונות הפגיעה באוכלוסייה אזרחית מצד הפלסטינים: "לעתים אין ברירה ויש להכות", אמר, "אבל צה"ל עושה מאמץ עצום, ומבקש מאנשים להתפנות כדי לא להגיע למצב של פגיעה בחפים מפשע - בניגוד לאחרים שיורים טילים במרכזי אוכלוסייה, ופוגעים בחפים מפשע במכוון".

 

הרב לאו סיים בתפילה " שנזכה לכך ש''לא ישמע עוד חמס בארצך, שוד ושבר בגבולך", והוסיף: "אני מתפלל שיחד נמצא את הכוחות לקרוא לכולם לשמור על הערך החשוב של החיים, וגם אם יש ויכוח, צריך לנהל אותו בצורה ראויה ומכבדת את הזולת ולא באלימות, פשע, שנאה ואיבה. זו העת לעצור את מעגל שפיכות הדמים הזה".

 

ריבלין: כולנו נדרשים לחשבון נפש פרטי וציבורי

ראובן ריבלין שיבח את מנהיגי הדתות שהגיעו "לעמוד חוצץ נגד כל מעשה אלימות", כדבריו. "ברגעים של היעדר אמונה באדם יש צמא גדול לשמוע את קולה של האמונה. 'לא רעב ללחם ולא צמא למים – כי אם לשמוע את דברי השם'".

 

"קולם של ילדינו זועק אלינו מן האדמה", אמר, "ואנחנו כולנו נדרשים לחשבון נפש פרטי וציבורי, זו העת של כולנו לקרוא לעצירת שפיכות הדמים והטרור באזורנו ולהשכנת שלום בין כל העמים".

 

השיח מוחמד כיואן, יו"ר איגוד אנשי הדת המוסלמיים, גינה את רצח שלושת הנערים היהודים ואת רצח הנער הערבי. "אין יותר יקר מהאדם - אשר השם בירך אותו ובחר בו על כל הנבראים", אמר. "ביכולתנו להביא תקווה, סובלנות וסבלנות, ועלינו לעשות זאת". הוא קרא למנהיגים "לדאוג לשלומם של כל החפים מפשע", ולמנוע את מעשי הפשע והרצח. "אנו מגנים כל פעולה שפוגעת בחיי אדם, וקוראים לרגיעה" חתם.

 

ראש העדה הדרוזית, השיח' מופק טריף, קרא "למצוא את שביל הזהב להרגיע את הצדדים. אנו מגנים כל מעשה רצח, ויש לנו תפקיד משמעותי ומרכזי להטיף ולהסביר ולפעול נגד אלימות כנגד חסרי ישע וחפים מפשע".

 

את המפגש יזם עודד וינר, מנכ"ל הרבנות הראשית לשעבר, ואיש הקשר בין ראשי הדתות השונות, שאמר כי "הפורום של מנהיגי הדתות מתכנס לעת לעת, אך המפגש בעיתוי הנוכחי נועד למנוע את המשך מעגל שפיכות הדמים המתרחשת בעצם ימים אלה, ולאחד את המנהיגים בקריאתם המשותפת לעצירת מעשי ההרג". הוא הבטיח כי התכנסויות בין-דתיות יימשכו, "על מנת לפעול יחד, בדיאלוג לשלום בין העמים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים