שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

אזעקה באו"ם: "יש לכם 15 שניות להתפנות"

דיון מיוחד של מועצת הביטחון בעקבות המבצע ברצועת עזה: ארה"ב, בריטניה וצרפת יתנגדו להודעת גינוי כלפי ישראל. הנציג הפלסטיני: "ישראל שופכת את דמנו", השגריר הישראלי השמיע מהפלאפון הקלטה של אזעקה עולה ויורדת

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום (יום ה') לדיון מיוחד לבקשת קבוצה של מדינות ערביות בעקבות המבצע הישראלי ("צוק איתן") ברצועת עזה. בחלק הפתוח של הישיבה צפויים לנאום מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שגריר ישראל רון פרושאור והנציג הפלסטיני ריאד מנסור.

 

עוד חדשות בעולם :

מרקל גירשה את ראש הביון האמריקני בברלין

'ג'יהאדיסטים בעיראק מחזיקים בחומר גרעיני'

ברזיל באבל: הנשיאה עלולה לאבד את הכיסא

 

מזכ"ל האו"ם באן הזהיר כי יש סכנה שישראל תיכנס למבצע קרקעי ברצועת עזה אם חמאס לא יפסיק לירות רקטות וטילים לעבר שטח ישראל. הוא אמר ש"לישראל יש דאגות ביטחוניות מובנות. אני מגנה את ירי הרקטות לעבר ישראל". אולם, הוא גם גינה את השימוש המופרז לדבריו בכוח צבאי, והדגיש כי מי שמתנגד להפסקת האש אלה מנהיגי חמאס חאלד משעל ואבו מרזוק. 

 

"ישראל אחראית להידרדרות המצב ההומניטרי בעזה". הדיון במועצת הביטחון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"ישראל אחראית להידרדרות המצב ההומניטרי בעזה". הדיון במועצת הביטחון(צילום: EPA)

"ישראל מבצעת פשעי מלחמה". הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"ישראל מבצעת פשעי מלחמה". הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור(צילום: EPA)

השגריר הישראלי רון פרושאור משמיע את האזעקה באולם מועצת הביטחון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
השגריר הישראלי רון פרושאור משמיע את האזעקה באולם מועצת הביטחון(צילום: EPA)

"אני מגנה את אובדן החיים של אזרחים בעזה. זאת בגלל חוסר האחריות של חמאס והתגובות של ישראל", אמר באן. "שוב משלמים אזרחים חפים מפשע את המחיר. הדאגה שלי היא לשלום האזרחים. הצדדים חייבים לכבד את החוקים הבינלאומיים. חשוב למצוא מכנה משותף ולחזור להבנות והפסקת אש". באן אמר כי עד היום "החמאס והג'יהאד ירו יותר מ-550 רקטות מעזה לישראל וצה"ל ביצע יותר מ-500 התקפות בעיקר למוקדי החמאס והג'יהאד. יש 88 הרוגים ובהם אזרחים, 150 בתים נהרסו או ניזוקו קשה".

 

"אזרחים בעזה אינם משמשים מגן אנושי"

הנציג הפלסטיני מנסור אמר שישראל שופכת את דמם של פלסטינים חפים מפשע, והאשים אותה באחריות ל"הידרדרות מהירה של המצב ההומניטרי בעזה".

הוא הדגיש כי מרבית התושבים באזורים המופצצים על ידי צה"ל הם פליטים ושמחציתם הם ילדים. "אנו דוחים את טענת ישראל שאזרחים בעזה משמשים מגן אנושי. אנו דוחים את טענת ישראל להגנה עצמית".

  

"מספיק עם שפיכת דם פלסטיני ועם התוקפנות והסבל של אנשים חפים מפשע. ישראל תוקפת ומפציצה אוכלוסייה אזרחית", האשים מנסור שנשא את דבריו באנגלית ולאחר מכן שב על נאומו בערבית.  

 

"שוב חפים מפשע משלמים את המחיר". מזכ"ל האו"ם באן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"שוב חפים מפשע משלמים את המחיר". מזכ"ל האו"ם באן(צילום: AFP)

השגריר הישראלי באו"ם פרושאור השמיע בפתח דבריו הקלטה של אזעקה עולה ויורדת, ואז אמר לנוכחים באולם: "יש לכם 15 שניות לנוס על נפשותיכם". "ישראל פועלת לחסל את המכונה הצבאית של החמאס של עשרות אלפי רקטות", אמר פרושאור. לדבריו, ישראל אינה מחפשת פתרון זמני או פסק זמן שיאפשר לחמאס לשוב ולהתארגן. "אנו פועלים לחסל את התשתיות", הוא הדגיש, והוסיף: "בשעה שאני מדבר, נורות רקטות שמאיימות על שלושה מיליון וחצי אזרחי ישראל, מבאר שבע ועד תל אביב וחיפה. לאזרחים יש 15 שניות לרוץ על נפשותיהם ולמצוא מחסה. שום מדינה לא יכולה להפקיר את אזרחיה להתקפות כאלה". 

 

פרושאור: "טילים נופלים בחצרות בתינו"

פרושאור האשים את מועצת הביטחון בהתעלמות מפניות ישראל לפעול נגד חמאס. "אמרנו לכם במשך שנים על הברחת רבבות טילים לעזה, ואתם חשבתם שאנחנו מגזימים. עכשיו כשהטילים נופלים בחצרות הבתים שלנו, הגיע הזמן שמועצת הביטחון תפעל. שום מדינה אינה חסינה. מי שלא רוצה שטרור יפגע בו מחר, צריך לעמוד לצד ישראל היום". 

 

לאחר ששלושת הדוברים סיימו את דבריהם, עברו במועצת הביטחון לקיים דיון בדלתיים סגורות כדי להמשיך לדון במצב. ירדן, נציגת הקבוצה הערבית במועצת הביטחון, צפויה לבקש החלטת גינוי לישראל על פעילותה בעזה, אבל ארצות הברית, בריטניה וצרפת - שלוש מחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון שמחזיקות בזכות וטו - לא יאפשרו זאת. אם לא תצא הודעה שמגנה חד-צדדית את ישראל, ייתכן שתצא הודעה כללית שקוראת להפסקת האלימות ונגד פגיעה באזרחים חפים מפשע בשני הצדדים.

 

ארה"ב והמעצמות האירופיות תומכות בזכותה של ישראל להגן על אזרחיה מהתקפות הטילים מצד תנועת חמאס, כל זמן שהיעד של הארגון האיסלאמי הוא אזרחים חפים מפשע.

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי חזר בבייג'ינג על העמדה האמריקנית, שתומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית, אך גם קרא לצדדים להרגיע את המצב. קרי פועל ביממה האחרונה לקדם הפסקת אש בין ישראל לבין השלטון בעזה. אולם בניגוד לעימות הקודם במבצע "עמוד ענן", שבו "האחים המוסלמים" שלטו במצרים וקידמו את הפסקת האש, הפעם יש לנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי חשבון עם "האחים המוסלמים" ועם חמאס ואין לו עניין לקדם הפסקת אש. מסיבה זו הרחיקו האמריקנים עד למפרץ הפרסי, וקרי שוחח עם שליט קטאר, הפטרון הבולט ביותר בעולם הערבי של "האחים המוסלמים" ושל חמאס, כדי לדון בצורך להשיג הפסקת אש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ישראל במוקד. מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים