שתף קטע נבחר

מותר לקחת תפילין בשבת בצו 8?

שאלה:

 

האם מותר לקחת תפילין בשבת למי שקיבל צו 8, וצריך לצאת מהבית במהלך יום שבת עצמו?

 

 

תשובה:

 

שלום וברכה,

 

ראשית, כולנו תפילה להצלחתם של חיילי צה"ל וכוחות הביטחון במערכה, ובשובם לשלום במהרה לבתיהם.

 

<< לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

 

גיוס חיילים הוא חלק בלתי נפרד מפעולות הלחימה, הכלולות ב"פיקוח נפש דוחה שבת", ולכן בוודאי שמותר לעשות כל פעולה הנדרשת לגיוס החיילים ולהגעתם לבסיסם. עם זאת, אין לעשות בשבת דברים שאין בהם צורך.

 

ואם לצורך מצווה?

מכאן עולה השאלה בקשר ללקיחת התפילין, שהרי אין מניחים תפילין - אלא ביום חול, ולקיחת התפילין מהווה הכנה משבת ליום חול, דבר האסור באופן כללי.

 

אולם כאשר מדובר על צורך מצווה, יש שהתירו את הדבר, וכך פוסק בפירוש הרב שלמה גורן ז"ל, שמותר לקחת תפילין בשבת ("משיב מלחמה" חלק ב, עא). ניתן לדמות זאת ליולדת שהתירו לה לקחת דברים כדי להרגיעה ("שמירת שבת כהלכתה", פרק מ, ע) – וכך גם לחייל. בוודאי שלקיחת התפילין תסייע לשיפור מצב רוחו.

 

בנוגע לטלטול התפילין בשבת, נפסק להלכה שמותר לטלטלן לצורך (רמ"א, שולחן ערוך, אורח חיים, סימן שח, ד), ובוודאי שלקיחתן לשם שימוש במלחמה מוגדרת כצורך. ובמשנה ברורה הוסיף, שהתפילין משמשות כשמירה וכסגולה, ולכן גם זה נחשב לצורך (שם, ס"ק כד)

 

לסיכום, מי שקיבל צו גיוס וצריך לצאת בשבת – מותר לו לקחת תפילין עם יתר חפציו,

אף על פי שהם משמשים רק לימי החול (משיב: הרב שמואל שפירא).

 

  • בימים אלה יוצא ספרו של הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר, "אור כוכב" - רעיונות לפרשת השבוע ולמועדים, ושו"תים בענייני דיומא

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
לשם מצב הרוח
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים