שתף קטע נבחר

לא רק בפריז: 8 מגדלי אייפל ברחבי העולם

לרגל יום הבסטיליה, החלטנו להפתיע אתכם עם שמונה מגדלי אייפל בעלי מכנה משותף אחד: אף אחד מהם לא נמצא בעיר האורות. קבלו את האייפלים היפנים והסינים, ואת המגדלים בארצות הברית ובאירופה שכל כך ניסו להיות כמו השפיץ הצרפתי

קרוב ל-20 אלף קורות ברזל, 1,665 מדרגות ו-125 שנות היסטוריה הפכו את מגדל אייפל למבנה הברזל המפורסם ביותר בעולם. עם זאת, על אף שהוא מהווה את אחד מסמליה של עיר האורות, יש חולקים לגבי איכויותיו האסטטיות.

 

בעקבות ההצלחה, נדמה שכל עיר רוצה להיות קצת פריז. אחרת אין לנו הסבר הגיוני כל כך להימצאותם של קרוב ל-40 העתקים של מעצמת הברזל הפריזאית, המושכת כשישה מיליון מבקרים מדי שנה. לרגל יום הבסטיליה, הוא יום העצמאות הצרפתי ה-225 - קבלו הצדעה למגדלים בהשראת האייפל, במקומות שהכי לא ציפיתם לפגוש אותם בעולם.

 

 

1. לאס וגאס: מלון פריז

מיקום: לאס וגאס, נבאדה

גובה: 33 קומות

שטח: 24 דונם

שנת הקמה: 1997-1999

עלות: 760 אלף דולר 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מלון "פריז לאס וגאס" - כשמו, כן הוא: העתק מוקטן של עיר האורות. הוא כולל מבנים מוקטנים, העתק של מגדל אייפל ואתרים פריזאיים נוספים. חזיתו מעוצבת כבית האופרה של פריז והלובר.

 

מלכתחילה תוכנן "מגדל אייפל" של המלון להיבנות, ובכן, בגודל אותנטי. החלום הגרנדיוזי נגוז עד מהרה, כשהתברר ששדה התעופה קרוב מדי, והמגדל כווץ בהתאם. תיירים נרגשים נהנים לגלות כי רגליו האחוריות של המגדל יורדות מתוך התקרה לרצפת הקזינו.

 

כדי להתגבר על המשבר הכלכלי של 2008-9 התמקדו בעלי המלון בשיווקו לתיירים מהקהילה הגאה. בתחילת 2010 התחילו בשיפוצים על מנת לעמעם את המראה הצרפתי של המלון. כיום תוכלו למצוא ליד האייפל האמריקני מסעדה של השף גורדון רמזי, שמחליפה מסעדת בשרים צרפתית שהייתה במקום.

 

2. ברלין: פונקטורם

גובה: 150 מ'

שנת הקמה: 1926

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

הפונקטורם (Funkturm) בברלין (או "מגדל הרדיו של ברלין", או "הבחור הגבוה והרזה") נחשב לאחת הנקודות המרכזיות ביותר בעיר. במקור הוא תוכנן לשמש כמגדל שידור בלבד, אך עם הזמן נוספו בו מסעדות ומרפסת תצפית לנוף היפהפה שסביב.

 

ב-1935 שודרה בחלקו העליון של הבניין תוכנית הטלוויזיה הקבועה הראשונה בעולם. והחל מ-1973 חדל המגדל לשמש כמגדל שידור, אך הוא משמש כתחנת שידור לחובבי רדיו, לרדיו המשטרתי ולשירותי טלפונים ניידים. הבניין שופץ בפעם האחרונה ב-1987, לכבוד יום השנה ה-750 להקמתה של ברלין.

 

3. קופנהגן: גן החיות

גובה: 43.5 מ'

שנת הקמה: 1905

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

גן החיות עצמו נוסד בשנת 1859, והוא אחד מהעתיקים שבגני החיות באירופה. האטרקציה הדנית מתגאה בהחזקת בעלי החיים השונים בתנאים דומים ככל האפשר לאלה של אמא טבע, ובשימור מבנים היסטוריים רבים.

 

אבל אנחנו התכנסנו כאן בגלל מגדל התצפית עשוי העץ, הצופה על נופי הפארקים והעיר שמסביב. הוא נחשב לאחד ממגדלי העץ הגבוהים בעולם, ובסיסו דומה מאוד לזה של מגדל אייפל.

 

אתם אולי זוכרים את הגן בשל ההחלטה השנויה במחלוקת להמית ג'ירף בריא על מנת למנוע ממנו להזדווג עם בני משפחתו (זיווג האסור על פי חוקי האגודה האירופית לגני חיות), לערוך בו נתיחה לעיני המבקרים ולתת אותו למאכל לאריות בכלובים.

 

4. פראג: מגדל פטרין

מיקום: מרכז פראג

גובה: 63.5 מ'

שנת הקמה: 1891 (תוך ארבעה חודשים בלבד).

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

Petrin Lookout Tower דומה להפליא למגדל אייפל (אם כי הוא בנוי על בסיס מתומן ולא מרובע, אינו עומד על ארבעה עמודי פלדה סרוגה, ואף נמוך ממנו). עם זאת, מיקומו על גבעת פטרין הופך את חלקו העליון לגבוה ממגדל אייפל. באתר נמצאות חנות מזכרות וקפיטריה קטנה, ובקומה הראשונה מוצגות תערוכות שונות.

 

המגדל נבנה לאחר שחברי מועדון התיירים הצ'כי ביקרו בפריז והתרשמו ממגדל אייפל. בראשיתו שימש המגדל הצ'כי לשידור ותצפית. כיום הוא אטרקציה תיירותית מרכזית בפראג, שהטיפוס אליה אורך כחצי שעת הליכה (אפשר לחסוך מאמץ ולהגיע ברכבל).

  

5. פריז טקסס: Paris Texas Eiffel

מיקום: העיירה פריז שבטקסס

גובה: 65 מ'

שנת הקמה: 1993

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

לא פחות מ-15 עיירות בארצות הברית עונות לשם "פריז", כך שניתן למצוא לא מעט העתקים של האייפל ברחבי ארה"ב. מקימיה של העיירה הטקסנית ביקשו לבנות את "פריז השנייה בגודלה", וב-1998 הוסיפו למגדל כובע בוקרים אדום וגדול, ומוטות שיוסיפו כמה מטרים נוספים לגובהו של הבניין.

 

6. אוסטרליה: AWA Tower

מיקום: רובע העסקים של סידני

גובה: 48 מ'

שנת הקמה: 1939

המגדל ממוקם במדינת ניו סאות' ויילס שבאוסטרליה, ברובע העסקים המרכזי של סידני. ההשראה - מגדל ברלין שנבנה כמה שנים קודם לכן, וכמובן מגדל אייפל שבפריז. מרגע שנפתח, הפך הבניין לאחד המבנים המסחריים הבולטים ביותר בסידני.

 

המגדל סיפק תקשורת לעיר, והוקם על ידי חברה טכנולוגית שהייתה חלוצה בתחום הטכנולוגיה האלחוטית. בשנת 1994 נהרס ונבנה מחדש. הוא נשאר מואר בלילה, אבל תצפית הצפייה הגבוהה נעלמה.

 

7. טוקיו, יפן: מגדל שיבא

מיקום: רובע מינאטו-קו, טוקיו

גובה: 332.5 מ'

שנת הקמה: 1958

מספר מבקרים בשנה: כשלושה מיליון 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

שיבא נחשב למבנה השני בגובהו ביפן, ולמגדל תומכות הפלדה הגבוה בעולם, ובכך הוא עקף גם את מגדל אייפל המקורי שבהשראתו נבנה. הוא הוקם במטרה לשמש מגדל שידור לכל רחבי טוקיו, וכתחליף למגדלי השידור הקטנים שהיו עד אז.

 

השאפתנות היפנית כיוונה גבוה - גבוה יותר מהאמפייר סטייט בילדינג שבניו-יורק, אבל מחסור בחומרים ובמימון, בסופו של דבר, קיפדו את החלום. מה שכן, המגדל המכובד תוכנן כך שיעמוד בפגעי הטבע היפניים: רעידות אדמה וסופות טייפון איימתניות. מרביתו עשוי פלדה, וכששליש ממנו מגרוטאות של טנקים אמריקאים שנפגעו במלחמת קוריאה.

 

מאז פתיחתו פקדו אותו יותר מ-150 מיליון איש, ומוקד המשיכה העיקרי בו הוא ה-FootTower - בניין בן ארבע קומות, המוצב למרגלותיו ובו מסעדות, חנויות, מוזיאונים וגלריות. בעזרת מעליות הממוקמות בקומה הראשונה ניתן להגיע לשני אזורי תצפית מרכזיים.

 

8. סין: מגדל הדרקון

מיקום: מחוז איילונג ג'יאנג, סין

גובה: 336 מטרים

שטח: 16,600 מ"ר 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"מגדל הדרקון" ידוע גם כ"לונג טא" או מגדל איילונג ג'יאנג, בנוי כסבכת פלדה ומשמש כמגדל טלוויזיה ותצפית אל הנוף הציורי שבסביבתו הוא ממוקם. במגדל - מרפסות הפונות לתצפית מרהיבה, אולמות רחבי ידיים, טיילת ומסעדות בופה מפורסמות למדי, מה שמקנה לו ציון גבוה בדירוג האטרקציות התיירותיות של סין.

 

במונחים של גובה, מגדל הדרקון הוא השני בגובהו בעולם העשוי מסבכת פלדה, הכי גבוה באסיה והשביעי בגובהו בכל סין. המגדל משמש גם כלוח מודעות לפרסומות שונות ומשונות, ויש בו אביזרי מעקב מטאורולוגיים וסביבתיים.

 

המגדל מתומן. בסיסו מורכב מקומה תת-קרקעית וארבע קומות עיליות בצורת כתר כדורי. האולמות נמצאים במפלס 206-181 מטר, ושוכנים בתוך מבנים בצורת צלחת מעופפת בתחתית וכדור מעל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בגרסה היפנית. מגדל טוקיו
צילום: shutterstock
מומלצים