שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

מזל"ט של חמאס חדר מעזה ויורט על ידי טיל פטריוט באזור אשדוד

האזעקה ב-6:30 לא הייתה עקב ירי רקטה, אלא בעקבות חדירת מזל"ט מהרצועה. סוללת פטריוט יירטה אותו מעל חופי אשדוד, חמאס קיבל אחריות וטען: "שיגרנו כמה כלי טיס, הם חדרו לעומק ישראל, יותר מ-60 ק"מ מעזה". לאחר היירוט: אזעקות בנתיבות, אשדוד, אשקלון וקריית מלאכי

בבוקר היום השביעי של מבצע צוק איתן - מזל"ט במקום רקטה: האזעקה שנשמעה בסביבות 6:30 בבוקר (ב') באזור אשדוד לא הייתה עקב שיגור רקטה מרצועת עזה, אלא בעקבות חדירת מזל"ט של חמאס לגזרת הדרום. המזל"ט, אחת ההפתעות שהכין ארגון הטרור העזתי לצד הרקטות ארוכות הטווח שכבר התפוצצו בצפון השרון ובאזור חוף הכרמל, יורט באוויר על ידי סוללת פטריוט המוצבת במרכז הארץ.

 

כוחות חיל הים הוקפצו לערוך סריקות. כתוצאה מחדירת המזל"ט והיירוט שלו הופעלה אזעקה באזור אשדוד. ההערכה היא שחמאס ימשיך לנסות להשתמש במזל"טים. חמאס קיבלו בהמשך אחריות לשיגור המזל"ט וטענו כי שיגרו כמה כלי טיס. מקורות פלסטיניים המקורבים לחמאס מסרו: "כלי הטיס חדרו לעומק ישראל, יותר מ-60 ק"מ מעזה".

 

 

 

עוד על מבצע צוק איתן:

 

גם לאחר היירוט המשיך הירי, ובמהלך הבוקר נשמעו שוב ושוב אזעקות במועצות האזוריות אשכול, חוף אשקלון, שדות נגב, בנתיבות, באשקלון ובאשדוד. רקטה נחתה בקרבת בית בחוף אשקלון וגרמה לנזק אך לא דווח על נפגעים. בסביבות השעה 10:40 נשמעו אזעקות בקריית מלאכי ובאשקלון. במקביל, שטח במועצה האזורית חוף אשקלון הוכרז כשטח צבאי סגור.

 

הזרוע הצבאית של חמאס לקחה אחריות לשיגור המזל"ט וטענה: "שיגרנו כמה כלי טיס בלתי מאוישים לצורך משימות מיוחדות בעומק ישראל. פרטים נוספים יובאו בהמשך". המזל"ט שזוהה יורט כאמור בחופי אשדוד. מדובר ביירוט ראשון של טיל הפטריוט אחרי יותר מ-20 שנה. לטענת צה"ל, המזל"ט היה במעקב של הסוללה מאז יצא משמי הרצועה לכיוון מערב ואז צפונה מעל הים. חיל האוויר טען שצילם אותו לפני ההשמדה כדי לבדוק אותו מודיעינית. לא ברור אם המזל"ט היה ממולכד או שנשלח לצורך צילום.

 

ארכיון. סוללת פטריוט בדרך לפריסה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ארכיון. סוללת פטריוט בדרך לפריסה(צילום: יואב זיתון)
חיפושים אחר שרידי המזל"ט מול חופי אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
חיפושים אחר שרידי המזל"ט מול חופי אשדוד(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

לאורך השבוע האחרון פעלו חיילי הפטריוט בכל סוללות המערכת בעיקר לזיהוי מטוסי אויב בכל הגזרות, כולל הצפונית.

 

צה"ל כבר התמודד כמה פעמים בעבר עם מזל"טים של כוחות אויב. ב-14 באוגוסט 2006, ביומה האחרון של מלחמת לבנון השנייה, ניסה חיזבאללה לשלוח מזל"טים מסוג "מירסאד" לשטח ישראל. אחד מהם התרסק כתוצאה מתקלה טכנית לפני שהגיע לישראל. השני זוהה והופל על ידי מטוסים של חיל האוויר באזור צומת כברי שבגליל המערבי. שבוע לפני כן הופל מזל"ט נוסף מעל לים. בנוסף, בשנה שעברה טען צה"ל שיירט מזל"ט של חיזבאללה מעל הים מול חופי חיפה.

 

כבר בתחילת מבצע צוק איתן הגבירו בחיל האוויר את הדריכות בשמי עזה מחשש שחמאס ישתמש במזל"טים שפיתח כאמצעי לפיגוע מהאוויר נגד מטרה ישראלית צבאית או אזרחית בדרום. בכיר בצה"ל אמר בשבוע שעבר כי מדובר ככל הנראה במזל"טים קטנים הדומים לטיסנים בעלי יכולת צילום מוגבלת. הוא הוסיף כי פוטנציאל הנזק שהם עלולים לגרום קטן

מזה של פגיעת רקטה, אם חמאס ישתמש בהם כמזל"טי נפץ "מתאבדים".

 

צה"ל טען שבמהלך מבצע "עמוד ענן" זיהה מראש את מיקום מחסני הפיתוח של המזל"טים של חמאס והשמיד אותם בתקיפה מהאוויר סמוך לשדה התעופה הישן בדהנייה שבדרום הרצועה.

 

הלילה והבוקר נפרסו תותחים נוספים סביב הרצועה וכוחות צה"ל. הגבירו את האש הארטילרית לעבר מרחבים חשודים ברצועה. גם אתמול – ביום השישי למבצע - נמשך הירי לאורך כל שעות היממה. אזעקות הופעלו לקראת חצות באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות בשמי אשקלון. קודם לכן, הופעלה האזעקה חמש פעמים ביישובי עוטף עזה.

 

באחד השיגורים התפוצצה רקטה סמוך ליישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במהלך הלילה התפוצצו 19 רקטות ופצצות מרגמה באשכול, שתיים מהן גרמו לנזק קל לרכוש. בסביבות 6:30 נשמעה אזעקה באשדוד. רקטה לאזור ככל הנראה יורטה.

 

שיגור רקטות מעזה לישראל, אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיגור רקטות מעזה לישראל, אתמול(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במקביל גם הצפון לא שקט: אחרי חצות הופעלה האזעקה בנהריה, שלומי ויישובים נוספים בגליל המערבי, לאחר ששתי רקטות שוגרו לעבר שטח ישראל ככל הנראה מלבנון.

 

אתמול ביצע צה"ל 204 תקיפות ומתחילת המבצע 1,474 תקיפות. עיקר התקיפות היו בצפון הרצועה, משם הורה צה"ל לפלסטינים המתגוררים באזור לפנות את בתיהם. בצבא אמרו כי הגבירו את התקיפות באזור והבהירו: "לא הייתה שום תזוזה קרקעית הלילה". לטענת צה"ל, במהלך אתמול הותקפו עשרות משגרים ומפקדות של חמאס. במהלך הלילה גם הותקף מסגד בדיר אל בלח, שם נמצא מחסן אמצעי לחימה של הג'יהאד האיסלאמי. מעזה שוגרו ביממה האחרונה 137 רקטות, 27 מהן יורטו.

 

אמש התקיימה ישיבת קבינט שבה הוחלט להמשיך לגייס כוחות במקביל להמשך התקיפות מהאוויר. השרים טרם אישרו לצה"ל להיכנס קרקעית לרצועת עזה ואישור כזה תלוי בהמשך האירועים. גורם מדיני בכיר אמר כי ככל שהכוחות בגבול הרצועה גדלים כך גובר הסיכוי לפעולה קרקעית.

 

במקביל, ישראל ממשיכה במאמצים הדיפלומטיים בעניין פירוז רצועת עזה. הגורם הוסיף כי "המבצע יסתיים בסופו של דבר בנוסחה כזאת או אחרת, הם לא יסכימו לוותר על החימוש שלהם". לדבריו, "כרגע המצב נזיל, ובצד הפלסטיני לא מצליחים להשיג תמונה שתאפשר להם לסיים את המבצע. הם לא מצליחים לפגוע באף אחד בצד הישראלי".

 

שר התיירות עוזי לנדאו אמר הבוקר במשדר באולפן ynet: "אנחנו פראיירים. רצחו לנו שלושה נערים, בחמאס העלו סדרה שלמה של דרישות ואז אמרנו שקט ייענה בשקט. זה היה מסר פייסני ושגוי והם תפסו את זה כחולשה. אם אחרי השבוע הזה שבו אנחנו נמצאים איתם במלחמה משדרים את המסר הזה של שקט ייענה בשקט אז אנחנו פראיירים. זה רק ידרבן אותם. המשמעות היא שאנחנו מכינים לעצמנו את הסבב הבא".

 

תא"ל במילואים אודי דקל אמר מנגד: "אחרי שבעה ימים של תוצאות די עלובות מבחינתו, חמאס לא הצליח להביא לפגיעה משמעותית בעורף הישראלי. כל הניסיונות שלו לבצע פיגועים לא הצליחו. מצד שני הדבר היחיד שהוא הצליח זה לשגר רקטות לעומק מדינת ישראל באותו זמן שצה"ל תוקף ברצועה. אני לא חושב שאנחו פראיירים. המדיניות של ישראל היא שחמאס הוא הכתובת היחידה ברצועה ומצד שני אנחנו רוצים להחליש אותו".

 

השר יעקב פרי הבהיר בראיון לאולפן ynet כי אופציית פירוז הרצועה אינה ריאלית. "כדי לנסות להגיע לאפשרות שנדבר על האופציה הזו, אנחנו צריכים להמשיך במערכה", אמר פרי. "חמאס מנסה כל הזמן לשלוף הפתעות כמו המזל"ט הבוקר ואנחנו צריכים להמשיך ולהכות ולהמשיך לכתוש". על המגעים להפסקת אש ציין פרי: "אני לא אומר שאין ניסיונות או הצעות שעפות באוויר, אבל אנחנו צריכים להתרכז כרגע בעיקר. ישראל שומרת לעצמה את כל האופציות לכתוש ולפגוע בארגון אכזרי" .


פורסם לראשונה 14/07/2014 07:32

 

השתתפו בהכנת הידיעה אחיה ראב"ד, אליאור לוי, רועי קייס ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ארכיון. סוללת פטריוט
צילום: AP
מומלצים