שתף קטע נבחר

אושרה הארכת תקופת ההכרזה לפינוי-בינוי

ועדת הפנים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להארכת תקופת ההכרזה על מתחמי פינוי-בינוי בעוד 6 שנים - ובסך הכל ל-18 שנה. מדובר במתחמים שכל עוד הוכרזו כאתרי פינוי-בינוי, נהנים ממימון ממשלתי לקידומם

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שהגיש שר הפנים, גדעון סער, להארכת תקופת ההכרזה על מתחמי פינוי-בינוי ל-18 שנה בסך הכל. הצעת החוק אמורה להביא להקלה בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית, שמטרתם הגדלת היצע הדירות בשוק הנדל"ן.

 

פינוי-בינוי בממשלה - עוד כתבות בערוץ הנדל"ן :

 

מתחמי פינוי-בינוי נהנים ממימון ממשלתי להכנת תוכנית כזו ולקידומה, בין השאר בניהול התקציב ובהסברה לתושבים על מתיחת הפנים שצפוי לעבור האזור. עד היום, ההכרזה הממשלתית על מתחמי פינוי-בינוי חלה במשך 12 שנים (לאחר שב-2008 הוארכה התקופה ב-6 שנים). כעת הוגשה הצעה להארכה שלישית - כך שההכרזה על מתחמים כאלה תחול במשך 18 שנים.

 

בלשכת שר הפנים הסבירו כי במסגרת הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, נבחן נושא הפינוי-בינוי ומהבדיקה עלה כי לוחות הזמנים הקבועים כיום בחוק אינם מספיקים - מה שעלול להביא פרויקטים המצויים בהליכי אישור שונים, לאבד את הכדאיות הכלכלית שלהם ובכך אף לעצירת קידומם.

 

"נמצא כי לעתים, עקב מורכבות הנושא יש צורך במתן אורכה נוספת של 6 שנים למתחמי פינוי-בינוי. אורכה זו תינתן במידה שהתוכנית אושרה בוועדת התכנון, ובתנאי שיש רוב מיוחס של 80% מבין בעלי הדירות שחתמו על עסקת פינוי-בינוי", נמסר מלשכת שר הפנים.

 

יצוין כי נכון להיום יש 70 מתחמים הנמצאים בהליך פינוי בינוי, ובלשכה הוסיפו כי הצעת החוק רלוונטית ל- 13 מתוכם, שיוכלו להתממש רק בתנאי של מתן הכרזה שלישית. 13 מתחמים אלה עתידים לכלול 7,000 יחידות דיור, בין היתר בנתניה, נס ציונה, חיפה, יהוד ופתח תקווה. הצעת החוק תובא לאישור סופי במליאת הכנסת בקריאה השנייה והשלישית במהלך השבועיים הקרובים.

 

הצעת חוק: להפחית את מספר היחידות במיזם פינוי-בינוי

בתוך כך, אישרה היום מליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק להפחתת מספר יחידות הדיור הנדרש לשם קיום מיזם פינוי-בינוי. מדובר בהצעת חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) (תיקון - הפחתת מספר היחידות במתחם פינוי ובינוי) שהגיש ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), שמציע להפחית את מספר היחידות המזערי הנדרש לשם קיום מיזם פינוי-בינוי מ-24 יחידות ל-12 בלבד.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מיזמי פינוי ובינוי הם כלי חשוב ביותר להקלה על מצוקת הדיור בה אנו שרויים, באופן המאפשר להשביח את תנאי המגורים של דיירים בשכונות מגורים קיימות ולהוסיף יחידות דיור חדשות למשתכנים חדשים, מבלי לפגוע בשטחים פתוחים.

 

"על מנת להאיץ ולעודד מיזמים כאמור, מוצעים בזאת מספר תיקוני חקיקה אשר יש בהם כדי להסיר חסמים העומדים כיום בפני המעוניינים לקדם מיזמים אלה".

 

ח"כ רוזבוזוב מסר כי "חוסר היכולת של זוג צעיר לרכוש דירה היא בעיה מרכזית. המצוקה הקשה דורשת התמודדות בכמה חזיתות. נכון להיום, רק מעט מיזמי פינוי-בינוי יוצאים לפועל. הצעת החוק הזו תבטל את החסם הפסיכולוגי". כעת תועבר ההצעה לוועדת הכנסת שתכריע היכן תוכן לקריאה ראשונה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון אברהם
פינוי-בינוי. אילוסטרציה
צילום: שרון אברהם
מומלצים