שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

קורבן רקטות: הרוג ו-4 פצועים ליד דימונה

אזרח שני נהרג במסגרת מבצע צוק איתן: רקטה שנורתה לעיר פגעה בבית משפחה מהפזורה הבדואית. עודה אל-וודג' בן ה-32 נהרג, בת 3 חודשים נפצעה קשה. קרוב משפחה: "השטחים הפתוחים שלכם זה הבית שלנו"

המהלך הקרקעי ברצועת עזה נמשך ביומו ה-12 של מבצע צוק איתן ועמו ירי הרקטות לישראל - ששוב פוגע בחסרי המיגון בנגב. והפעם הפגיעה קטלנית. עודה אל-וודג' בן ה-32 נהרג וארבעה בני אדם נוספים נפצעו, בהם תינוקת וילד - מפגיעת רקטות שהתפוצצו בצהריים (שבת) ליד דימונה. הנפגעים הם בני משפחה אחת, תושבי הפזורה הבדואית. הם הובאו למרכז הרפואי בדימונה על ידי קרובי משפחה, ובהמשך הועברו לבית החולים סורוקה. אחד מהם אמר ל-ynet: "כשאתם שומעים על נפילה על שטחים פתוחים, לפעמים זה אומר פגיעה ישירה בבית שלנו".

 

 

מדובר באזרח השני שנהרג במהלך המבצע, אחרי דרור חנין שמת מפגיעת פצמ"ר במחסום ארז ביום שלישי. מהפגיעה הראשונית נפצעה קשה תינוקת בת שלושה חודשים. בן ארבע נפצע באורח קל ושתי נשים נוספות נפצעו. אחרי שפונו על-ידי מד"א, מבית החולים סורוקה נמסר כי אישה בת 36, הילד והתינוקת מטופלים בחדר הטראומה. "התינוקת במצב קשה מאוד ועברה ייצוב בחדר טראומה", מסרה מוקדם יותר סגנית מנהל בית החולים, ד"ר אורלי ויינשטיין. אישה נוספת במיון הכירורגי.

 

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

חסן אל-וודג', קרוב משפחתם של ההרוג, הגיע לבית החולים סורוקה שם מאושפזים ארבעה מבני המשפחה. "האבא נהרג האמא נפצעה וגם דודה שהייתה בבית", אמר ל-ynet. "התינוקת בטיפול נמרץ, במצב קשה. איפה שאנחנו גרים שומעים את האזעקה - אבל אתה לא יודע מאיפה זה. ובכל מקרה אין לנו מקום להסתתר".

 

הכתבות האחרונות על מבצע "צוק איתן":

שב"כ חוקר עשרות מחבלים שנתפסו; חמאס: "לא ניכנע"

הלילה: כיפת ברזל יירטה 4 רקטות מעל אשדוד

במקום להשתחרר - הלוחמים בעומק הרצועה

 

האירוע של מחזיר לדיון את סוגיית המיגון ליישובי הפזורה הבדואית. ביום שני נפצעו שתי ילדות - בנות 11 ו-13 - באורח מפגיעת רקטה ביישוב באזור באר שבע. אחת מהן נפצעה קשה בבטנה מרסיס והשנייה נפגעה ברגלה מרסיס. איברהים אל-וקילי, יו"ר הכפרים הלא מוכרים וסבן של הבנות, אמר אז: "כל התושבים בפזורה הבדואית בסיכון, במיוחד בכפרים הלא מוכרים. אין להם שום מיגון. ביקשנו פעם אחר פעם שידאגו למיגון אבל דבר לא נעשה".

  

יאסר אל-בית, קרוב משפחה של ההרוג והפצועים שהגיע לבית החולים סורוקה, ואמר ל-ynet: "הבתים שלהם זה מה שנקרא שטח פתוח. אז כיפת ברזל לא מיירטת את הרקטות. אין גם שום אזעקה. כששומעים שזה נפל בשטח פתוח, לפעמים זה גם נפל 50 מטר מבית אצלנו. והפעם זה נפל על בית של אנשים. פגע בכולם, אימא וילדים. אין לנו שום מיגון. כשמדווחים על נפילה בשטח פתוח - זה לא. זה בית של מישהו".

פינוי פצועים מאזור דימונה לבית החלים סורוקה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינוי פצועים מאזור דימונה לבית החלים סורוקה(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

גיסו של ההרוג הוסיף: "הם מרוחקים חמישה קילומטר מדימונה ולא שמעה אזעקה. וגם אם יש אזעקה, איפה הם יתחבאו? אני גר 500 מטר מהם. הטיל נכנס ממש לבית ופירק את הצריף שלהם. אין שם מיגון. אנחנו ככה באוויר. אם בונים משהו מבטון - הורסים לנו. אם אתה שם בלוק אחד, באים והורסים".

 

קבוצת ח.א.ש ביטחון פרסמה הודעת צער על מותו של עודה אל-וודג', עובד החברה. אל-וודג' הצטרף לחברה לפני כ-8 שנים ועבד כמאבטח במפעל רותם דשנים. ניצב בדימוס דן רונן, יו"ר קבוצת ח.א.ש, אמר כי בעיית המיגון בפזורה הבדואית מוכרת. "יש לזכור שרוב המבנים בפזורה בלתי חוקיים ובלתי קשיחים. מדינת ישראל הקימה מינהלת כדי ליישב את התושבים ביישובי קבע. כשמהלך זה יסתיים תיפתר גם בעיית המיגון".

 

מפקד תחנת דימונה, סגן ניצב אבי כהן: "פינוי הפצועים נעשה על ידי התושבים כי כי מדובר בפגיעה בעומק השטח. הם הגיעו לחדר טיפול טראומה בדימונה. אנחנו כעת מסייעים במה שניתן לאוכלוסיה. כתוצאה מהנפילה התפתחה שריפה אשר כובתה".

 

ירי לאורך כל היום

לאורך כל היום נמשך הירי ליישובים בעוטף עזה ולערים ולמועצות האזוריות בנגב ובדרום. בין השאר התפוצצה רקטה בשטח בית עלמין ביישוב במועצת באר טוביה. היא פגעה בעץ וגרמה לנזק. איש לא נפגע. אזעקות נשמעו גם בקריית מלאכי, בגדרה, במועצה האזורית שפיר, במועצת חוף אשקלון, בשער הנגב ובאזור אשדוד. ב-13:00 דווח על יירוט אחד לפחות של רקטה בשמ קריית גת.

 

לפנות בוקר נשמעה אזעקה גם במועצת חוף אשקלון ולפני כן, בשעה 2:55 הופעלו הסירנות גם באשדוד וביישובים נוספים באזור. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות. רקטה חמישית התפוצצה בכביש וגרמה לנזק קל לבניין ולכלי רכב. לא דווח על נפגעים. במהלך הלילה שוגרו רקטות גם למועצות האזורית שדות נגב וחוף אשקלון.

 

הנזק נגרם הלילה באשדוד כתוצאה מפגיעת רקטה (צילום: גיל סולומון) (צילום: גיל סולומון)
הנזק נגרם הלילה באשדוד כתוצאה מפגיעת רקטה(צילום: גיל סולומון)

כוחות החירום הלילה באשדוד ()
כוחות החירום הלילה באשדוד

 

במקביל בצה"ל דווח הבוקר, בפתח היום ה-12 למבצע "צוק איתן", כי בתוך פחות מיממה נחשפו 13 מנהרות של חמאס. "המנהרות האלה הן חלק ממערך ההגנה של חמאס, הן בבת עיניו", ציינו. "חלק מ-13 המנהרות הן מסתעפות וכולן מנהרות חוצות גדר שעדיין לא עלינו על כל התוואי שלהן". בצה"ל מעריכים כי בשטח ישראל ישנם 13 פתחים מיועדים לאותן מנהרות.

 

לפי שעה, לפי דיווחים זרים, הכוחות לא נמצאים בעומק השטח הבנוי -

אלא בעיקר בשטחים פתוחים המרוחקים כקילומטר וחצי מפאתיה הצפוניים, דרומיים ומזרחיים של העיר עזה. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי עשרה פלסטינים נהרגו במהלך הלילה. בסך הכול יש יותר מ-300 הרוגים, כ-70 מהם מאז הכניסה הקרקעית. אחוז הבלתי-מעורבים לא ברור לגמרי, אולם עומד לפחות על כמחצית.

 

הלילה בתקרית בבית להייא שבצפון הרצועה נפצעו שלושה חיילים, אחד מהם קשה ושניים באורח קל-בינוני. "מחבל פתח באש ונהרג", אמר הגורם הבכיר שהתייחס גם לפינוי נוסף של תושבים ברצועה מבתיהם, "מחנות המרכז - אל בוריג' וחאן יונס - נזהיר אותם היום שיתפנו לקראת הרחבת הפעולה. הלילה 50-45 אלף התפנו מבתיהם מצפון הרצועה".


פורסם לראשונה 19/07/2014 10:20

 

השתתף בהכנת הידיעה מתן צורי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פינוי הנפגעים מאזור דימונה לסורוקה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים