שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שירה גפן: "כאב על מות ילד פלסטיני לא הופך אותי לעוכרת ישראל"

  לפני הקרנת סרטה "בורג" שעוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני בפסטיבל ירושלים, ביקשה הבמאית שירה גפן להביע צער על מותם של הילדים שנהרגו בהפגנות צה"ל בעזה, אך חלק מהנוכחים בקהל מחו על המעשה. "מי שטוען שכפיתי על הנוכחים לעמוד דקה דומיה טועה", הגיבה גפן, "כשילד נהרג לא מעניין אותי אם הוא ישראלי או פלסטיני"

  פסטיבל הסרטים בירושלים ממשיך להתנהל במקביל למבצע "צוק איתן", אולם בעוד אירוע הקולנוע עומד להסתיים רשמית מחר (א'), המערכה בעזה תמשך כך נראה עוד זמן מה. ובכל זאת, יוצרים הלוקחים חלק בפעילויות הפסטיבל אינם יכולים להישאר אדישים למתרחש בדרום. אחרי שהבמאים שמשתתפים בתחרות הישראלית הרשמית הצהירו בהודעה משותפת על תמיכתם בסיום הלחימה, פעלה שירה גפן באופן אישי להבעת עמדתה במהלך הקרנת סרטה "בורג".

   

   

  ביום חמישי, לפני הקרנת הסרט החדש, ביקשה גפן להביע צער על מותם של ארבעת הילדים הפלסטינים שנהרגו בהפצצת צה"ל בעזה באותו יום. מעל הבמה הכריזה הבמאית על דקת דומיה לזכרם, במהלכה עמדה שותקת. היא קראה לאלו ששותפים לדעתה לעמוד איתה. הצעה שלא נעמה לחלק מהנוכחים בקהל אשר מחו על המעשה.

   

   

  היום (שבת) ביקשה גפן להציג את גרסתה לאירוע ולהביע את עמדתה באופן פומבי. "כבר במכתב הבימאים כתבנו שאנחנו מתכוונים לנצל את הבמה שהפסטיבל נותן לנו בשביל לדבר ולומר את דעתנו, וכך עשיתי", כותבת הבמאית בעמוד הפייסבוק שלה, "בבוקר של הקרנת הסרט שלי קראתי וראיתי את תמונות הזוועה של אותו מקרה, בו ארבעה ילדים שיחקו כדורגל על חוף הים בעזה, ונהרגו בידי צה"ל.

   

  "הרגשתי שאני לא יכולה להיות אדישה, וכמו שהצהרתי באותו מכתב, עליתי לבמה, הקראתי את שמות הילדים וגילם, להנכיח אותם לפני שיעלמו בתוך שלל ההרוגים בעזה. ביקשתי מהקהל, רק ממי שמרגיש כמוני, שיעמוד איתי לדקה דומייה לזכרם. הרוב עמדו איתי, אבל כמובן היו כמה שצעקו עלי, וגם שניים יצאו לפני ההקרנה. לגיטימי".

   

  גפן שסרטה "בורג" עוסק בסכסוך הפלסטיני מנקודת מבט נשית אבסורדית, שוללת את הטענות של חלק מהנוכחים כי ביקשה לכפות את דעותיה הפוליטיות על הקהל:

  "מי שטוען שכפיתי על הקהל לעמוד טועה ומטעה, ביקשתי רק ממי שמרגיש כמוני לעמוד. עצם זה שהבעת אמפתיה לארבעה ילדים מתים גוררת כאלו תגובות שטנה ואלימות, מצביעה באיזה מצב שפל החברה שלנו נמצאת".

   

  לדבריה אלה, גפן מתוודה על המצב הקשה בו היא מצויה בימים אלה נוכח הרג חפים מפשע בשני הצדדים. "ברשותכם, אני רוצה לצאת מהארון - כשילד נהרג, לא מעניין אותי אם הוא ישראלי או פלסטיני, מאשקלון או מעזה, כואב לי. כאב אימהי שאינו תלוי באג'נדה מפלגה או דעה פוליטית", היא מסבירה. "עצם היכולת שלי להרגיש אמפתיה לשני הצדדים לא הופכת אותי לעוכרת ישראל. אני יכולה לחמול ולהתאבל עם שלוש האמהות שאיבדו את ילדיהן בפיגוע החטיפה והרציחה המתועב, ובאותה מידה לחמול על הילד ששרפו אותו חי.

   

  "אמשיך לדבר ולהביע את דעתי על כל במה אפשרית ואשמיע את קולי. אני מעודדת את כל מי שיש לו דעה ומפחד להביע אותה לדבר ולפעול. לא לפחד. וכל הנאצות והקללות והאלימות - אליהם שותפים גם אתרי תקשורת שמנסים למשוך אותי בלשון ולהוציא דברים מהקשרם, לא יבהילוני, אני דור שני במשפחה שחוטפת קללות ואיומים מאספסוף, לזה דווקא הצלחתי לפתח שריון".

   

  גפן שחותמת את הפוסט ב"תקווה לימים שפויים" מציגה את "בורג" בפסטיבל הסרטים ירושלים אחרי שזכה הוקרן בקאן שבצרפת ובקרלובי וארי שבצ'כיה. הסרט בכיכובן של שרה אלדר וסמירה סראייה מביא את סיפורן של אמנית ישראלית ומחבלת פלסטינית בפוטנציה, שיד המקרה גורמת להן לשנות מקום ומזל במעין היפוך תפקידים משני צדי הקו הירוק. הסרט מתמודד בתחרות הקולנוע העלילתי הישראלי של פסטיבל ירושלים על שם משפחת חג'ג', אשר תבוא לסיומה הערב בטקס הפרסים בבירה.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניר שאנני
  שירה גפן. לא יכולה להישאר אדישה
  צילום: ניר שאנני
  לאתר ההטבות
  מומלצים