שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

כוחות חי"ר רבים נכנסו הלילה לעזה: "עשרות מחבלים נהרגו, ההפצצה הכבדה ביותר"

עליית מדרגה במאבק נגד המנהרות, לאחר יום קשה שבו נהרגו 4 לוחמים: כוחות יבשה גדולים הצטרפו לפעילות ברצועה, כחלק מהרחבת המבצע. בכיר צבאי: "מצאנו במנהרות טילי RPG, חומרי נפץ, סמי הרדמה, מכשירי קשר ומיני-בונקרים". בבוקר ירי הרקטות נמשך

צה"ל מרחיב את מבצע "צוק איתן ": בתחילת היום ה-13 למערכה בדרום הצטרפו כוחות יבשה גדולים לפעילות ברצועת עזה. דובר צה"ל הודיע כי כוחות החי"ר הצטרפו הלילה (יום א') לפעילות הממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה, שהחלה עם תחילת המאמץ הקרקעי וכחלק ממימושה של עליית המדרגה במבצע. במהלך הקרבות נפצע מח"ט גולני, אלוף משנה ראסן עליאן, באורח קל עד בינוני. הרחבת המבצע נעשתה לאחר יום קשה ברצועה, שבמהלכו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל בשורת תקריות. צפו בשידור החי מגבול עזה:

 

 

גורמים פלסטינים רשמיים דיווחו לקראת 8:30 על לפחות 13 הרוגים ועשרות פצועים בתקיפות צה"ל בשכונת סג'עייה במהלך הלילה. לפי הדיווח נהרגו בהפגזה בנו של בכיר חמאס חליל אל-הייה, בעבר יו"ר סיעת חמאס, אשתו של הבן, וכן שני ילדים. לפי התושבים בעזה, ההפצצה הלילה הייתה הכבדה ביותר ב-13 ימי המבצע. באולפן ynet הסביר דובר צה"ל כי כניסה של יחידות נוספות לשטח הרצועה במהלך הלילה נועדה להביא "לחיכוך נוסף שצריך לבצע בשטח, ליצור מגע עם פעילים, להגיע למוקדי הפעילות של חמאס ולמנהרות נוספות".

 

חיילי צה"ל, לפני הכניסה הלילה לרצועה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילי צה"ל, לפני הכניסה הלילה לרצועה(צילום: AFP)
תדרוך של כוח גולני (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תדרוך של כוח גולני(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 
גורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי 2,600 מטרות הותקפו מתחילת מבצע צוק איתן, ו-470 מפתיחת המבצע הקרקעי. "זה מספר שיעלה מאוד בשעות הקרובות בשל ריכוז מאמץ גדול בצפון הרצועה", הוסיף הבכיר ואמר כי צה"ל חשף 36 פירי מנהרות ו-14 מנהרות. "הכוחות שבשטח עושים מאמץ גדול להשמיד את המנהרות". "באזור נתיב העשרה מצאנו מנהרה משמעותית", ציין הגורם.
לפי הבכיר הצבאי, עשרות מחבלים נהרגו הלילה: "במנהרות מצאנו טילי RPG, חומרי נפץ, סמי הרדמה, אמצעי לחימה ממולכדים, מכשירי קשר ואפילו מיני-בונקרים המיועדים לתקיפה". 15 פלסטינים נעצרו בפעילות.
 
במקביל, מאז שעות הבוקר נמשך ירי של הארגונים הפלסטיניים לעבר יישובי עוטף עזה, הנגב ובאר שבע. רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור אופקים ובמועצות האזוריות מרחבים ושדות נגב. לקראת 9:00 דווח על שתי רקטות שיורטו בשמי באר שבע ושלוש שהתפוצצו בשטחים פתוחים. במקביל יורטה רקטה אחת מעל אשקלון ועל רקטה אחת שנפלה בשטח פתוח בעיר, מבלי לגרום לנפגעים. מעט אחר כך נשמעו אזעקות באזור השרון, בין השאר ברעננה, ברשפון ועוד. לא דווח על נפגעים. בהמשך נפלה רקטה בשטח פתוח בסמוך לבאר שבע. רקטה נוספת נפלה בין בתים באשקלון, וגרמה נזק במקום.
 
בהודעת צה"ל הלילה נאמר כי הוספת הכוחות יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל, והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי. "הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים", נאמר בהודעה. מדובר צה"ל נמסר גם כי שלב זה מתבצע בהתאם לתכנון ובהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס ולמציאות ביטחונית טובה יותר".

 

במהלך הלילה, וגם לפני כניסת הכוחות הנוספים, ביצע צה"ל הרעשה כבדה במרכז הרצועה. באזור נחל עוז הפציצו אמש כוחות שריון וחיל האוויר מטרות רבות בהרעשה כבדה. כל זאת, על רקע הקרב על המנהרות - אתמול נמסר כי מאז כניסת צה"ל לשטח הרצועה נחשפו 34 פירי מנהרות טרור, וחמש מנהרות שנחפרו לשטח ישראל. במהלך כל יום האתמול לא פסק ירי הרקטות, על אף הפעילות הקרקעית ברצועה. בלילה נשמעו כמה אזעקות צבע אדום באזורים בעוטף עזה, חמש רקטות התפוצצו במועצה האזורית שדות נגב.

 

ההפגזה הלילה ברצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגזה הלילה ברצועה(צילום: EPA)
ההרוגים: סמל בניה רובל וסג"מ בר רהב ()
ההרוגים: סמל בניה רובל וסג"מ בר רהב

בכיר בצה"ל קשר את המאבק על המנהרות לתקריות הקשות אתמול, כולל זו שבה נהרגו רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו. באותו אירוע חדרה חוליית מחבלים לשטח ישראל באמצעות מנהרה, ופתחה באש לעבר כוח צה"ל. מחבל אחד נהרג והיתר נמלטו בחזרה לרצועה. לפנות בוקר הותר לפרסום כי בתקריות אחרות נספו שני לוחמים נוספים - סג"מ בר רהב וסמל בניה רובל. רהב נהרג מירי טיל נ"ט שפגע בכלי הנדסי שבו נסע ברצועת עזה, רובל נהרג בהיתקלות ברצועה, באירוע שבו נפצע קצין צה"ל באורח בינוני.

  

למרות שבצה"ל מבינים כי הטיפול במנהרות הפך לחלק מהותי במבצע, גם שם מודעים לכך שלא בטוח שיצליחו לנקות את הרצועה מהן עד תום המבצע. "ייתכן שנצא מהשטח וחלק מהמנהרות יישארו. אי אפשר להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בנושא הזה". הטיפול במנהרות, שרבות מהן ממולכדות, מציב בעיה משמעותית בפני הכוחות - עבודה ממושכת וסטטית בשטח אויב, מה שחושף אותם לאש צלפים וירי טילי נ"ט.

 

גם בחמאס, לצד הניסיון לרשום הישג תודעתי שיעזור להם במשא ומתן, מקדישים את מלוא המאמצים לשימור חלקי לפחות של המנהרות כנכס אסטרטגי - כולל במחיר של משימות התאבדות, כמו במקרה של מחבל שיצא מפיר מנהרה כשלגופו חגורת נפץ ופוצץ עצמו ליד כוח הנדסי שפעל במקום עם דחפור D9. מחבל נוסף יצא מהפיר וירה טיל נ"ט לעבר הכוח. שני המחבלים נהרגו באירוע זה. "אנחנו מבינים מודיעינית שחמאס ינסה לחטוף ולמשוך חיילים פנימה למנהרות ולפגוע בהם, ולכן החיילים מתודרכים על כך", אומרים בצה"ל.  

הג'יפ שבו נסעו הקצין והחייל שנהרגו אתמול ()
הג'יפ שבו נסעו הקצין והחייל שנהרגו אתמול

הפגיעה בג'יפ ()
הפגיעה בג'יפ

ברקע הדברים, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס. אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס ושוחח עם ראש ממשלת קנדה, לו סיפר על הטילים שנמצאו בבית הספר של האו"ם בעזה. "חמאס מסתיר רקטות בבתי ספר ויורה אותן לעבר בתי ספר", אמר. "חמאס משתמש באזרחים תמימים כמגן אנושי לפעילות הטרור שלהם. לכן, כשאזרחים נפגעים בשוגג חמאס הוא האחראי".

 

אבו מאזן ממשיך בינתיים בניסיון לקדם הפסקת אש. היום ייפגש נשיא הרשות הפלסטינית בדוחא עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, לאחר מכן מתוכננת לאבו מאזן פגישה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. "קטאר הציגה את הדרישות של חמאס לצרפת ולאו"ם, והשיחות יתמקדו בהמשך המשא ומתן על התנאים הללו", מסר גורם קטארי. במקביל, שוחח עבדאללה מלך סעודיה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ואמר לו כי הוא תומך ביוזמה המצרית להפסקת אש ברצועת עזה, "הפסקת אש שנועדה למנוע שפיכות דמים של חפים מפשע".

 

לאורך כל סוף השבוע, למרות הפעילות הקרקעית של כוחות צה"ל והמשך התקיפות של חיל האוויר, ירי הרקטות לעבר ישראל לא פסק. ליד דימונה, פגיעה ישירה בבית הביאה למותו של עודה אל-וודג' (32), בן הפזורה הבדואית. ארבעה מבני משפחתו נפצעו מאותה רקטה, כולל תינוקת בת שלושה חודשים שאושפזה בבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב קשה.

  

להערכת צה"ל, המחבלים עשו עד כה שימוש בכמחצית מכמות הרקטות שברשותם. "1,705 רקטות נורו עד כה מתוך כ-10,000 שהיו ברשותם ערב מבצע 'צוק איתן'", צוטט דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, בסוכנות הידיעות רויטרס. "להערכתנו, 40-30 אחוזים מהרקטות שלהם הושמדו על ידינו".


פורסם לראשונה 20/07/2014 04:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים