שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

'מחכה לו'. המג"ד שנפל תועד בסרט של אשתו

סא"ל דולב קידר, הקצין הבכיר ביותר של צה"ל שנהרג עד כה במבצע "צוק איתן", תועד בסרט של אשתו הבמאית אודות משפחות הקצינים. כשהיה קצין צעיר התראיין מהרצועה ל-ynet ואמר: "צריכים להתכונן למקרים כאלה, לפעמים משאירים אנשים שלנו בשטח". אתמול תדרך את פקודיו: היזהרו מהמנהרות

סא"ל דולב קידר, בן 38 ממודיעין, נהרג בהיתקלות עם מחבלים בשעות הבוקר המוקדמות ביומו ה-14 של מבצע "צוק איתן", מאש נ"ט שנורתה לעבר רכב הסיור שלו בתקרית החדירה ממנהרה מרצועת עזה. קידר, שהותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, יובא למנוחות מחר בשעה 17:00 בבית העלמין במודיעין בחלקה הצבאית. אשתו של דולב, מיכל, תיעדה בשנת 2009 את חייה לצד הקצין העסוק בסרטה "מחכה לו".

 

"ההתמודדות עם הלבד, הן כאישה והן כאימא, הייתה מאוד קשה. לא הבנתי איך כל הנשים בשכונה הצבאית מסביבי לא צועקות על הבעלים שיעזבו כבר את הצבא", סיפרה מיכל בסרט, שהפך למציאות כואבת עם נפילתו של מפקד גדוד "גפן" בבה"ד 1, בעלה דולב. פרט לקידר, נהרגו שלושה לוחמים נוספים באותה תקרית, ומספר הלוחמים שנהרגו ב"צוק איתן" עלה ל-25.

 

במרכז סרטה של מיכל נמצאות נשות אנשי הקבע. היא שיתפה את חברותיה בחיפוש אחר נושא ליצירת סרט, בהן את גבי שיחור, שעזרה לה להבין שהסיפור האמיתי נמצא אצלה בבית. "למה לחפש סרט במקום אחר?", היא אמרה - וכך נולד "מחכה לו".

 

"הרבה מאוד חוויות שאני לא חווה אותן"

בטקסט קצר שצירפה לסרטהּ, כתבה מיכל על שגרת יומם בשכונה הצבאית. "יום ראשון בבוקר, שכונה חדשה בעיר מודיעין. שורות שורות של בתים זהים, עם עצי זית זהים בגינה הקדמית הזהה, ודגלי ישראל מתנופפים מהמרפסות. מכוניות זהות חונות בחנייה... האבות נעלמים ביום ראשון בבוקר, ומשאירים את הנשים להתמודד עם החיים האמיתיים, בעוד הם משחקים במלחמה... הם מגיעים הביתה רק בסופי שבוע, בדרך כלל רק פעם בשבועיים. אחד מהם הוא בעלי, דולב".

 

הטריילר של "מחכה לו"

 

"לפעמים נדמה שכל השכונה מגוייסת", סיפרה מיכל במהלך הסרט. כשהיא אוחזת בבתה מאיה על ידיה, היא משוחחת עם חברתה ואומרת: "מה תגידי לדולב? דולב רוצה להיות מג"ד. אוקיי, הוא מג"ד. מה תגידי לו? ואיך את חושבת שלא תתרגלי למציאות, אם את לא מתכוונת להגיד לו 'זה או המג"ד או אני'?".

 

בראיון לחדשות 10 לקראת צאת הסרט אמר דולב: "למדתי שיש חיים שלמים, מאוד אינטנסיביים, מאוד לחוצים, עם הרבה מאוד חויות שאני לא חווה אותן". מיכל הוסיפה: "אני חושבת שהבנתי שיותר ממה שעצוב לי על עצמי, שקשה לי לבד עם החיים, עצוב לי בשביל דולב שהוא מפסיד את זה". סרטה של מיכל זכה בפרס מטעם מועצת מפעל הפיס, במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים ב-2009.

 

תקרית בגבול הרצועה

סא"ל קידר, מפקד גדוד גפן של בה"ד 1, הגיע במהלך המבצע מקורס קציני החי"ר עליו הוא מפקד עם צועריו לאוגדת עזה כחלק מהתמרון הקרקעי. בזמן שהכין את גדודו לפעילות נגד חמאס, חייליו אבטחו את הישובים בצפון עוטף עזה, מהחשש לחדירת מחבלים במנהרות. אתמול, סמוך לשעה 20:00 הספיק סא"ל דולב לתדרך את מאות פקודיו סמוך לגבול, התריע בפניהם על סכנת החדירה מהמנהרות והורה להם להגביר עירנות, לחתור למגע עם המחבלים ולמנוע מגע שלהם של המחבלים.

 

עם מותו הפך לקצין הבכיר שנהרג במבצע צוק איתן, ולמג"ד הראשון שנפל מאז מותו של סא"ל הררי בגבול לבנון ליד תל חי לפני מספר שנים. "לא היה אכפת לו מדרגות. העריך ופרגן לכל מי שעשה משהו. חייכן ומאיר פנים. מקצוען בכל קנה מידה", סיפר ל-ynet קצין ששירת תחתיו, "הוא היה מומחה לעזה והכיר אותה היטב עוד מהשנים בהם ישבנו ברצועה".

 

קידר, איש גבעתי, שירת במגוון תפקידים בחטיבה הסגולה, בהם מג"ד רותם, סמג"ד וקצין אג"ם בפיקוד הדרום. לאחר חופשה שלקח לטובת לימודי תואר שני, שב לשירות פעיל ולתפקיד רל"ש סגן הרמטכ"ל בין 2007 ל-2009. "יועדה לו קריירה מזהירה בצבא, במסלול פיקודי בכיר", סיפר קצין שהכיר אותו. תחקיר ראשוני העלה שסא"ל קידר ספג פגיעה ישירה מטיל נ"ט ברכב ממוגן ירי שבו נסע עם צוות החפ"ק שלו, אליו התלווה צוער מהקורס. הצוער ושני לוחמי חפ"ק המג"ד נהרגו אף הם בתקרית.

 

המכתב שכתב להורי החייל שנפל: "אהבנו את אביב"

לפני 13 שנה, עת שהיה קצין צעיר בדרגת סרן ושימש כמפקד פלחה"נ גבעתי, התראיין קידר ל-ynet. הראיון נערך בדוגית, ישוב שפונה ב-2005 במסגרת תוכנית ההתנתקות ובו איבד כמה מחבריו ופקודיו. "חלק מתפקיד המפקד זה להתכונן גם למקרים כאלה. הפלוגה הזו נמצאת בעזה, בבופור, בדלעת. אנחנו עושים את המשימות שלנו ולפעמים גם משאירים אנשים שלנו במקומות האלה... אני מוצא עצמי לעתים בתפקיד הפסיכולוג של המפקדים והחיילים בפלוגה שלי".

 

אחד מחייליו של קידר היה אביב איזק, שנהרג בעת פיצוץ מכונית תופת ברצועה, במהלך סיור מבצעי עליו פיקד. במכתב שכתב למשפחתו של איזק, כתב סא"ל קידר: "אהבנו את אביב והוא אהב אותנו, את צוות עידו, את 'משפחת דולב', את חטיבת גבעתי ואת השירות הצבאי.

 

"לולא נקטעה דרכו היה אביב יוצא בימים הקרובים לקורס מפקדי כיתות והיה הופך, וודאי, לאחד מטובי מפקדינו. משפחת איזק, איבדנו את אחד מטובי בנינו, 'משפחת דולב' מחבקת ומאמצת אתכם אל חיקה. מי ייתן ולא תדעו עוד צער, יהי זכרו ברוך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
סא"ל דולב קידר. נהרג בתקרית חדירת המחבלים
צילום: ערוץ 10
מומלצים