שתף קטע נבחר

צרפת נגד מחאה אנטי-ישראלית: "אנטישמית"

הרשויות בפריז אסרו לקיים הפגנות פרו-פלסטיניות נגד המבצע הישראלי בעזה מחשש לאלימות. המפגינים התעלמו מהאיסור, יצאו לרחובות באלפיהם, התפרעו וטענו לפגיעה בחופש הביטוי שלהם: "זכותנו למחות. ישראל רוצחת"

יש גבול לחופש הביטוי, אפילו ברפובליקה הצרפתית: מפגינים פרו-פלסטינים התעמתו אתמול (יום שבת) עם שוטרים בכיכר רפובליק בפריז במהלך צעדת מחאה נגד מבצע "צוק איתן" בעזה. הרשויות הצרפתיות אסרו לקיים את הצעדה, אולם המפגינים התעלמו מהאיסור, התכנסו באחת הכיכרות המרכזיות של פריז ונערכו ולצעוד לעבר כיכר נסיון.

 

"צוק איתן" - כותרות אחרונות:

עדיף לברון: ארה"ב אדישה לעזה המדממת

ירי כבד מעזה; צה"ל: מחדשים את התקיפות

ברק נהרג בשטח הכינוס: "הגיע למילואים כל פעם שקראו לו"

 

שר הפנים הצרפתי ברנאר קזנוב הזהיר את מארגני המחאה כי יישאו באחריות על כל עימות שיפרוץ ושיועמדו לדין בגין התעלמות מצו בית משפט לאסור את קיום המחאה.

 

מפגינים פרו-פלסטינים נושאים מפגין שנפצע בעימותים עם משטרת פריז. כיכר רפובליק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים פרו-פלסטינים נושאים מפגין שנפצע בעימותים עם משטרת פריז. כיכר רפובליק(צילום: AFP)
מפגינים רבים נשאו את דגלי חמאס והרשות הפלסטינית, חלקם היו רעולי פנים וחלקם עטו כאפיות לראשיהם. המשטרה פינתה את צעדת המחאה וביצעה כ-50 מעצרים. בשבועות האחרונים התעמתו מפגינים פרו-פלסטינים עם שוטרים בפריז ומחוצה לה, ואף פגעו בבתי כנסת ובחנויות בבעלות יהודים. מסיבה זו ביקשו הרשויות להימנע מחידוש העימותים האלימים, ולכן אסרו על קיום צעדת המחאה.

 

"חייבים להתמודד עם האנטישמיות"

"האלימות על רקע אנטישמי קיימת: אנחנו חייבים להתמודד איתה באופן חזיתי", אמר שר הפנים הצרפתי. מנגד, ארגונים לא-ממשלתיים, פוליטיקאים מהמפלגה הסוציאליסטית השלטת ופרו-פלסטינים מתחו ביקורת על ממשלתו של פרנסואה הולנד וטענו שהאיסור לקיים הפגנות מחאה על המבצע הישראלי בעזה איננו מועיל. קזנוב ציין שבשבועיים האחרונים אסרו הרשויות לקיים חמישה מצעדי מחאה מתוך 300 ברחבי צרפת. "חופש הביטוי הוא הכלל, והאיסורים הם היוצאים מן הכלל".

 

על פי משרד הפנים הצרפתי, 5,000 מפגינים פרו-פלסטינים הגיעו אמש לכיכר רפובליק בפריז, והמשטרה שלחה לאזור 2,000 שוטרים כדי לשמור על הסדר. אלא שהסדר לא נשמר. מפגינים רבים יידו אבנים לעבר שוטרים וניפצו זגוגיות של מכוניות ומבנים סמוכים.

 

"לא אנטישמים אלא מגנים את מדיניות ישראל" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"לא אנטישמים אלא מגנים את מדיניות ישראל"(צילום: AFP)
מארגני המחאה הכחישו שהם פועלים ממניעים אנטישמיים. "המטרה שלנו איננה לתקוף יהודים אלא לגנות את מדיניות ממשלת ישראל", אמר טארק בן חיבה, פוליטיקאי מקומי וראש אחד מ-20 הארגונים שהשתתפו בצעדת המחאה בכיכר רפובליק.

 

"לא עשינו כלום ותקפו אותנו בגז מדמיע"

"כולנו פלסטינים", "ישראל רוצחת", צעקו המפגינים בפריז ונשאו כרזות שעליהן נכתב "ציונים, טרוריסטים". במהלך המחאה שרפו המפגינים לפחות דגל ישראל אחד. "זו שערורייה שהם אוסרים להפגין. זו זכותנו. התקיפו אותנו בגז מדמיע אף על פי שלא עשינו כלום", אמרה סברינה בת ה-24.

 

בעיר מרסי שלחוף הים התיכון צעדו כ-2,000 מפגינים במחאה על פעולות ישראל בעזה. ההפגנה אושרה על ידי המשטרה ועברה ללא אירועים אלימים.

 

"עזה אהובתי". מפגינים פרו-פלסטינים בכיכר רפובליק בפריז (צילום: AP) (צילום: AP)
"עזה אהובתי". מפגינים פרו-פלסטינים בכיכר רפובליק בפריז(צילום: AP)

גז מדמיע לעבר מפגינים (צילום: AP) (צילום: AP)
גז מדמיע לעבר מפגינים(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אוסרים על מחאה פרו-פלסטינית ממניעים פוליטיים? הנשיא הולנד ורה"מ ואלס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוסרים על מחאה פרו-פלסטינית ממניעים פוליטיים? הנשיא הולנד ורה"מ ואלס(צילום: AFP)

בצרפת חיות האוכלוסיות היהודיות והמוסלמיות הגדולות ביותר באירופה, ולא פעם נרשם חיכוך ביניהן, בייחוד בעת מבצעים צבאיים של ישראל בשטחי הרשות הפלסטינית ובעזה.

 

ממשלת צרפת ספגה בתקופה האחרונה ביקורת קשה אחרי שאסרה לקיים הפגנות מחאה דומות בפריז, אחת באזור בארבס צפונית לפריז ושנייה בפרבר סארסל שבו חיה אוכלוסייה יהודית גדולה. למרות איסור הרשויות, המפגינים הפרו-פלסטינים יצאו בהמוניהם לרחובות והתעמתו פיזית עם כוחות המשטרה. ראש הממשלה הצרפתי מנואל ואלס ביקר שלשום במסגד בפריז כדי להרגיע את הרוחות, אולם מבקריו טענו שאיסור הפגנות רק תורם להחרפת הזעם בקרב המפגינים הפרו-פלסטינים. ואלס אמר בתגובה ש"חוליגנים" ערערו את הלגיטימציה של תנועת המחאה הפרו-פלסטינית, שאותה מנהיגים אנשי שמאל קיצוני ופעילים איסלאמיסטים קיצוניים שמתנגדים בתוקף למדיניות ישראל בשטחים הפלסטיניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מפגינה פרו-פלסטינית בליון
צילום: AFP
מומלצים