שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הרבנים הראשיים: לוחמים פטורים מצום ט' באב

הרבנים הראשיים לישראל בפסק הלכה לחיילים במלחמת עזה, הפוטר אותם מצום תשעה באב. "על פי ההלכה חיילים הנמצאים בקו החזית פטורים מלצום בתשעה באב, וכל דיני האבלות אינם חלים עליהם", כתבו. הרב יצחק יוסף: "גם אם ירצו - אסור להם להחמיר ולצום, ומצווה עליהם לאכול"

מבצע "צוק איתן " נכנס כבר ליומו ה-24, בעוד חמישה ימים יחול תשעה באב – והיום (ה') מפרסמת הרבנות הראשית פסק הלכה ללוחמים במלחמת עזה: אתם פטורים מהצום.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הפסק שעליו חתומים שני הרבנים הראשיים – הרב דוד לאו והראשון לציון יצחק יוסף – אוסר על חיילי צה"ל בקו החזית לצום, הלכה למעשה, את הצום השני בחשיבותו בלוח השנה היהודי (לאחר צום יום הכיפורים), המציין את האבל על חורבן שני בתי המקדש.

 

עוד "צוק איתן" בערוץ יהדות:

 

"בימים אלו, עת חיילי צה"ל עומדים בקו החזית ולוחמים ומוסרים את נפשם למען עם ישראל וארץ ישראל, הננו להודיע כי על פי ההלכה חיילים הנמצאים בקו החזית פטורים מלצום בתשעה באב, וכל דיני האבלות אינם חלים עליהם", כתבו.

 

"חיילי צה"ל שעוסקים במניעת חורבן נוסף, צריכים להיות חזקים בגופם וברוחם במשימתם זו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"חיילי צה"ל שעוסקים במניעת חורבן נוסף, צריכים להיות חזקים בגופם וברוחם במשימתם זו"(צילום: מוטי קמחי)

 

את האיגרת חתמו בתפילה "שהקדוש ברוך-הוא ישמור צאתם ובואם לחיים ולשלום, יעטרם בכתר ניצחון, ונזכה לראות בנחמת ציון וירושלים מתוך השקט ובטח".

 

הרב לאו: מותר לשמח חיילים בעזרת מוזיקה

הרב הראשי הספרדי אמר כי "פשוט וברור שחיילים הנמצאים בעיצומה של לחימה פטורים מלצום". הוא הוסיף והבהיר כי "גם אם ירצו – אסור להם להחמיר ולצום, ומצווה עליהם לאכול". את הדברים הסביר בכך כי "צום תשעה באב מכוון על חורבן בית המקדש, וחיילי צה"ל שעוסקים במניעת חורבן נוסף, צריכים להיות חזקים בגופם וברוחם במשימתם זו".

 

ימי "בין המצרים" – שלושת השבועות שבין צום י"ז בתמוז לתשעה באב – התאפיינו השנה

באזעקות ולחימה. דיני האבלות הנוהגים בין ראש חודש אב ל-ט' בו כוללים איסור על אכילת בשר ושתיית יין, איסור על שמיעת מוזיקה, כיבוס ומנהגים נוספים (הספרדים נוהגים במנהגי האבלות רק בשבוע שחל בו תשעה באב).

 

הרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, פסק – בתשובה לשאלת אמנים דתיים שביקשו לשמח חיילים – כי מותר לשיר בפני החיילים, לשמח ולעודד את רוחם, "מאחר והדבר מסייע בידם לצאת אל הקרב בכוחות מחודשים, כשהם מלאי עידוד ותקווה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"לצאת לקרב בכוחות מחודשים". הרב דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: מוטי קמחי
"מצווה עליהם לאכול". הרב יצחק יוסף
צילום: מוטי קמחי
מומלצים