שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

החסידים "מגויסים", בין-הזמנים בוטל

במגזר החסידי החליטו האדמו"רים על ביטולה של חופשת "בין הזמנים", הליטאים יקצרו אותה - ובישיבות הספרדיות נשארים ללמוד. במכתב שפרסמו חברי מועצת גדולי התורה, נכתב כי תלמידי הישיבות הגדולות "יישארו כולם בהיכלי הישיבות גם בימי 'בין הזמנים'"

חופשת הקיץ השנתית של המגזר החרדי, המתחילה מדי שנה ב-ז' באב, נמצאת כרגע בדיונים נוקבים בין בכירי הרבנים – האם לדחותה או לבטלה לחלוטין עקב הלחימה בעזה, לאחר שתלמידי הישיבות, בהתאם לתפיסה החרדית, מספקים "הגנה רוחנית" באמצעות לימוד התורה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הבוקר (ד') מפרסמת "מועצת גדולי התורה", ההנהגה החרדית החסידית, מכתב בעיתונים החרדיים "המודיע" ו"המבשר", ובו קריאה לתלמידי הישיבות להמשיך את לימודיהם בישיבה גם בתקופת החופשה הקרובה, נוכח המצב.

 

עוד "צוק איתן" בערוץ יהדות:

 

"זמנים קשים פוקדים את בית ישראל בארץ ישראל, בכל מקומות מושבותיהם", פותחים הרבנים. "עת צרה היא ליעקב, דם ישראל נשפך, ואיומים וסכנות מנסרים בחלל האוויר ומתחת לפני הקרקע, ולעת אשר כזו אין לנו שיור - רק התורה הזאת".

 

 

תחת הקביעה כי "ההתגברות וההתחזקות, בלימוד התורה הקדושה היא חובת הזמן והשעה", הם קוראים לתלמידיהם: "ועתה בימים אילו נוכח המצב... הננו קוראים לתלמידי הישיבות הגדולות בכל אתר ואתר להישאר כולם בהיכלי הישיבות... גם בימי 'בין הזמנים' הנועדים עם סיומו של 'זמן קיץ' - וכל ישיבה תקיים סדריה בהיכלה. מקום בו התייגעו הבחורים עד כה בלימודם, כאשר תקבע ההנהלה הרוחנית".

 

במכתב מבקשים הרבנים להמשיך בתפילות, וחותמים את המכתב במילים: "והבורא ברחמיו יפרוס סוכת שלומו עלינו ועל כל ישראל, ישמע שעוותינו ויקבל תפילותנו לרחמים ולרצון, ואך טוב וחסד ירדפונו כל הימים, ובמהרה יחיש לאגלנו ולנחמנו ויהפוך ימים אלה לששון ולשמחה ולמועדים טובים".

 

עוד טרם פרסומו של המכתב, הכריזו אדמו"רי החסידויות הגדולות גור ובעלז על ביטול חופשת "בין הזמנים", והמשך סדר יום מלא של לימוד תורה. האדמו"ר מבעלז אף הנחה את אנשי חצרו לומר שני פרקי תהילים מדי יום (נ"ו וקכ"א) לצד תפילת "אחינו כל בית ישראל", שאליה הוסיף למילים "הנתונים בצרה ובשביה", את המילה "ובמלחמה".

 

הליטאים עדיין מתלבטים

למכתב שפורסם הבוקר בעיתוני המגזר, קדם דיון ממושך בימים האחרונים סביב שאלת היציאה לחופשת "בין הזמנים". לדיונים היו שותפים גם ראשי הישיבות, ובראשם מנהיג הפלג הליטאי הרב אהרון לייב שטיינמן, אשר טרם התבטא בפומבי בעניין.

 

לדבריהם, מאחר ופרק החופשה הנוכחי מהווה גם את סיום שנת הלימודים בישיבות, ישנה התארגנות לוגיסטית לקראת שנת הלימודים הבאה, לצד מעברים של תלמידים. ככל הנראה, לא צפוי ביטול מלא של החופשה כולה, האורכת באופן המסורתי כשלושה שבועות.

 

כמה ראשי ישיבות בציבור הליטאי כבר קיבלו החלטה וקיצרו את החופשה, ובהם ראש ישיבת סלובודקה, הרב משה הלל הירש, חבר מועצת גדולי התורה הליטאית, שהכריז כי בישיבתו יתארכו הלימודים עד לסוף השבוע הבא, ורק לאחריהם תתחיל החופשה המקוצרת.

 

הרבנים הספרדים הכריעו: לומדים

הערב הכריעה גם מועצת חכמי התורה של ש"ס, בראשות הרב שלום כהן, כי בני הישיבות הספרדיות ימשיכו בלימודם ולא יצאו לחופשת "בין הזמנים" לפחות עד ט"ו באב. זאת בניגוד לדעתו הראשונית של הרב כהן, לדברי מקורביו, כי ביטולה המלא יפגע בכושר הלימוד של התלמידים לזמן הלימודים הבא, ולא יאפשר לאנשי הצוות החינוכי לצאת להתרעננות.

 

במכתב שפרסמה מועצת חכמי התורה, ועליו חתום הרב כהן, נכתב כי "לדאבונינו 'עת צרה היא ליעקב' כאשר רבים מאחינו בני ישראל מחרפים את נפשם במלחמה באויבי ישראל העומדים עלינו לכלותינו, ואיך נוכל אנחנו ונעמוד מנגד.

 

"אשר על כן, באם יימשך המצב הקיים, על כולנו מוטלת החובה בימי בין הזמנים הקרובים להישאר בבתי המדרש לכל הפחות עד ט״ו באב הבעל״ט, שהוא יום שנעשו בו ניסים לעם ישראל ועד אז אי״ה נתפלל שיחלפו ימי הזעם, כי בימים כאלה יש לנו לקיים בעצמנו את מאמר הנביא (ישעיה כ״ו) 'לך עמי בא בחדרך וסגור דלתך בעדך חבי כמעט רגע עד יעבר זעם', ואין חדרים אלא בתי כנסיות ובתי מדרשות".

 

נשיא מועצת חכמי התורה קובע כי "אין ספק שזכות לימוד התורה תסייע להגנת עם ישראל ולהצלחתו ברוחניות ובגשמיות. ויהי רצון שהקב״ה יוציא אותנו מאפילה לאורה ומאבל לשמחה, ידבר אויביי ישראל תחתינו, ונשמע בשורות טובות במהרה". 

 

מוקדם יותר השבוע, התבטא בנושא הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, ואמר כי הוא אינו רואה אפשרות ליציאה לחופשה כל עוד חיילי צה"ל

נלחמים בעזה. הוא ציין כי בישיבתו, "חזון עובדיה", יתקיימו הלימודים כסדרם.

 

הרב אמר כי "אם המצב ימשך ככה, אין 'בין הזמנים' אחרי תשעה באב. כולם ממשיכים ללמוד כרגיל, ואני מקווה ששאר הישיבות יעשו ככה. איך אפשר שנצא 'לבין הזמנים', ואחינו נמצאים ככה במלחמה, במצב כזה קשה?" שאל. "אדרבה, צריכים להתחזק בלימוד התורה ולכוון שהלימוד יגן עליהם (על החיילים, ט"פ), יציל אותם מכל פגע רע ויחזרו לבתיהם בריאים ושלמים".

 

נוכח המצב, החרדים אינם מעוניינים לראות בחורי ישיבות נופשים ומטיילים. "השנה לא נראה תלמידי ישיבות במפלים, אם הלחימה בעזה לא תסתיים", הבהיר אחד מאישי הציבור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"כולם ממשיכים ללמוד כרגיל". הרב יצחק יוסף
צילום: מוטי קמחי
צילום: ניב רוזנברג
להישאר בישיבות לפחות עד ט"ו באב. הרב שלום כהן
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים