שתף קטע נבחר

"עוד לא התחלנו, אנחנו רעננים". התיעוד האחרון ב-ynet של מפקד פלס"ר גבעתי

רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני נפלו בתקרית שבה נחטף סג"מ הדר גולדין. יומיים לפני כן הם תועדו ב-ynet, בפעילות בתוך רצועת עזה

שלשום הם תועדו ב-ynet בפעילות בתוך רצועת עזה, היום (ו') נהרגו מפקד פלס"ר גבעתי, רב סרן בניה שראל, והלוחם סמ"ר ליאל גדעוני בתקרית שבה נחטף ככל הנראה סג"מ הדר גולדין. דובר צה"ל התיר לפרסם את שמות ההרוגים בתקרית הקשה בדרום הרצועה, במהלך הפסקת האש שאותה הפר חמאס. שראל, בן 26 מקריית ארבע, הועלה בדרגה לאחר מותו. הוא יובא למנוחות במוצאי שבת בשעה 00:15 בבית העלמין בחברון. גדעוני, בן 20 מירושלים, יובא למנוחות ביום ראשון בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

 

כתבי ynet ו"ידיעות אחרונות" נלוו שלשום למפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עופר וינטר, ששאל את פקודו שראל - "אתם מוכנים להרחבת הלחימה"? שראל המבויש חייך והשיב: "עוד לא התחלנו, אנחנו רעננים". אותו סיור נערך בזמן הפסקת אש, בדומה להפסקת האש היום שבמהלכה נהרגו לאחר שמחבלים הגיחו ממנהרה באזור רפיח.

 

חטוף ברצועה, עדכונים אחרונים

חשש: חמאס ניצל הפסקת האש וחטף קצין

הבית הלבן נגד חמאס: הפרה "ברברית"

האזינו לחטוף לפני שנה: "ממליץ על קרבי

לא מדברים על חטיפה: השעון של חמאס

 

היה אמור להתחתן בעוד שבועיים

בסיור המתועד סיפר שראל על החוויות מהיתקלויות עם מחבלים: "מי שמעז לנטוש את הנשק שלו הוא לא לוחם. זה ההיפך מכל התדמית שמנסים ליצור של שהידים ונלחמים עד המוות. בסוף אתה מגיע למקומות שאתה רואה שם מפילים את הציוד שלהם". באחד הבתים בשכונה הנטושה בפאתי רפיח ריכז סרן שראל את כל אמצעי הלחימה - מטענים רבי עוצמה, רובי קלצ'ניקוב, מכשירי קשר, ציוד חפירה, רימונים, מטענים סלולריים למכשיר הקשר.

 

בניה שראל בתוך רצועת עזה, שלשום (צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות") (צילום: יוסי יהושוע,
בניה שראל בתוך רצועת עזה, שלשום(צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות")

תועדו בתוך הרצועה. מימין: ליאל גדעוני. שלישי משמאל: בניה שראל ()
תועדו בתוך הרצועה. מימין: ליאל גדעוני. שלישי משמאל: בניה שראל


הכתבה ב"ידיעות אחרונות" על בניה שראל. להגדלה וקריאה לחצו על התמונה 

 

לכתב "ידיעות אחרונות" סיפר שראל כי הוא אמור להתחתן בעוד שבועיים עם ארוסתו גלי, אבל עדיין לא הספיק לקנות חליפה. "הוא גם נפצע מרסיסים בהיתקלות אבל לא יגיד על זה מילה," סיפר המג"ד על שראל שנהרג. "אשתי עושה את כל ההכנות. היא הייתה רל"שית של מח"ט גבעתי אז היא תומכת ומבינה את חשיבות המשימה," הוא מספר.

 

"מחר מדינת השפלה תתעניין בשיער של נינט"

לפני שבע שנים, כשבניה היה צעיר בן 19, הוא ספד לחבריו רב"ט אחיקם עמיחי וסמ"ר דוד רובין, שנרצחו בפיגוע בחברון. "זאת לא סתם לוויה, ולא עוד סתם אנשים. הם מיתוסים. הפסקנו להאמין במיתוסים וגיבורים, אבל הם היו כאלה", אמר אז שראל על החברים. תוך כדי בכי סיפר על פערי התרבות בינו ובין חבריו מקריית ארבע לבין "מדינת השפלה": "מחר בבוקר מדינה שלמה שגרה בשפלה תתעורר ותתעניין בכמה סנטימטרים צמח השיער של נינט", אמר אז שראל.

 

רס"ן בניה שראל הותיר אחריו זוג הורים ושבעה אחים ואחיות. הלווייתו תתקיים בין שבת לראשון בחצות ורבע בבית העלמין בחברון. משפחת שראל היא מהמשפחות הוותיקות והשורשיות בקריית ארבע ובחברון. אמו, מיכל, משמשת כמורה באולפנת קריית ארבע, ואביו שלום שראל הוא מהנדס בניין במקצועו. גם אחיו גרים ברחבי יהודה ושומרון.

 

"הקריב את הקורבן הגדול ביותר"

לפני חצי שנה התארס שראל לחברתו גלי. הכתבת טליה פלד קינן צילמה במקרה את הצעת הנישואין שלו והעלתה לפייסבוק. היום, לאחר מותו, היא כתבה: "כואב כואב הלב. פשוט נורא. ומדהים כמה עצב וצער אפשר להרגיש על אדם שפגשתי רק להבזק של חיים. את התמונה הזאת צילמתי לפני חצי שנה בערך. שני אנשים זרים שזהרו מול עיני, כשהוא כורע ברך ומציע לה נישואין באמצע היום. דיברנו המון. ואחר כך דיברתי עליהם המון. כי היה בהם משהו מיוחד. הוא בחור מרשים ויוצא דופן. היום הוא נהרג בעזה. קוראים לו בניה שראל. תנחומים מעומק הלב למשפחתו ולארוסה שלו גלי. הם היו אמורים להתחתן עוד שבועיים".

הצעת הנישואים שתועדה (צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק) (צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק)
הצעת הנישואים שתועדה(צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק)

לבית משפחת שראל הגיעו עשרות מנחמים מאז היוודע דבר נפילתו של הבן. אחיו, דוד, שהתגייס רק לפני שבועיים לגולני: "בניה סימל את צה"ל המוסרי שנלחם לפי הקודים המוסריים הגבוהים ביותר. הוא מקריב את הקורבן הגדול ביותר למען עם ישראל. הנפילה שלו רק מחזקת אותי להמשיך בשירות קרבי כלוחם". אחרי שצפה בתמונות האחרונות של אחיו, הוסיף דוד: "זה מצמרר וכואב. אפשר לראות בדברים שלו איזה אמיץ וגיבור היה וכמה רצה לתת לעם ישראל".

 

אחד מאחיו הגדולים, יאיר, אמר ש"הדרג המדיני לא נותן לעשות את העבודה וזו בעיה. בניה אמר שעם ישראל יודע לנצח. בניה היה משוכנע בצדקת המלחמה הזו וביקש גם להעביר מסר לראש הממשלה. עם ישראל קיים כבר 3,000 שנה, דבר לא ישבור אותנו. ראש הממשלה צריך לתת לעם ישראל לנצח. כולנו מאחוריו ומבקשים ממנו שלא יגמגם". שני האחים ביקשו לחזק את משפחתו של הדר גולדין שנחטף על-ידי חמאס. "אנחנו עם המשפחה שלו, תומכים ומחזקים", אמר יאיר. חבר ילדות של בניה, אלעד גלבוע, סיפר כי "הוא היה חסר פחד, הסתכל בעיניים על כל מה שצריך לעשות כשהוא חדור מוטיבציה ועשה את הדבר הנכון תמיד".


  

 

ראש מועצת קריית ארבע-חברון מלאכי לוינגר ספד: "הבוקר נפל בקרב אחד מטובי בניה של קריית ארבע-חברון. בניה ז"ל שנולד וגדל כאן בעיר האבות היה בחור ערכי ומלח הארץ שנקטף במהלך קרב על קידוש ה' וקדושת הארץ. דמותו שימשה מופת וגאווה ליישוב כולו, והקהילה כולה מבכה ואבלה את נפילתו. זו אבידה גדולה ליישוב ולעם ישראל כולו. משפחת קריית ארבע-חברון מבקשת עם כל הכאב לחזק ולחבק את חיילי צה"ל ומפקדיו ולהתפלל כי בגאולת ארצנו ננוחם".

 

"הוא אמר לי 'אל תפחד אבא'"

סמ"ר ליאל גדעוני בן 20 מירושלים הותיר אחריו שלושה אחים והורים - אלי ומזל. אביו אלי סיפר בדמעות על ילד שחלם להגיע לקרבי: "זה היה החלום שלי, הבן הגדול צנחן, אחיו היה ביהל"ם ועוד אח בעורב גבעתי - הוא אמר שיהפוך את העולם ויהיה קרבי".

 

ציון, אחיו הגדול, סיפר: "הוא ילד מדהים. היינו אצלו במשמר הנגב ביום שישי לפני שבועיים לפני תחילת הפעילות הקרקעית. יצאו החוצה חיילים והסתכלתי עליהם. אמרתי איזה ילדים הם, אני לא מאמין שאלו האנשים ששומרים עלינו. ליאל היה חייכן. בכל מצב היה מחייך. כל הזמן צחק סיפר בדיחות. הוא היה הליצן של ארוחות שישי. החבר'ה סיפרו שברגעים הכי קשים הוא מחייך ומרים את המורל. זה לא נתפש שאני מדבר עליו בלשון עבר".

 

ליאל היה אוהד מושבע הפועל ירושלים בכדורסל. "קניתי לו את המנוי", מספר אחיו ציון, "אנחנו אוהדים של הקבוצה הרבה שנים, שלוש שנים לא היה לו מנוי ולפני שבועיים קניתי לו מנוי לידי וליד אחי הקטן וכל הזמן דיברנו את מי יחתימו. הוא לא יראה אליפות של הפועל". הם סיפרו על הפעם האחרונה שדיברו עם ליאל: "דיברנו איתו אתמול בפעם האחרונה, הם יצאו להתרעננות. הוא אמר 'אנחנו גיבורים, יש לנו מ"פ חבל על הזמן, לכל מקום שאנחנו נכנסים, בודקים עשר פעמים, יורים טיל קודם לתוך הבית, המחבלים זורקים את הנשקים, אמר לי 'אל תפחד אבא'".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
מפקד פלס"ר גבעתי, רס"ן בניה שראל
צילום: יואב זיתון
סמ"ר ליאל גדעוני
מומלצים