שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לראשונה: המגזר החרדי מציית לפקודות

יותר חרדים - פחות שאננים: גורמים בפיקוד העורף ומערך ההסברה העובדים מול הרחוב החרדי, מספרים על קצינים חרדים מגיעים לחיידרים להסביר לילדים כיצד לנהוג בשעת אזעקה; סרטוני הסברה צה"ליים שאמורים להפוך לוויראליים ברשתות החרדיות, וקצין מיוחד שאחראי על התקשורת החרדית (נחשו מי). הכל חדש, הכל טרי, הכל במטרה "שלא תהיה מירה שארף 2"

"אחיי ורעיי, אנא ואנא - אל תזלזלו בהוראות פיקוד העורף. בהישמע אזעקה להזדרז בזהירות למקום מוגן, כי חובה עלינו להשתדל בהצלת נפשותינו ונפשות הסובבים אותנו". את המשפט הזה כתב בתחילת מבצע "צוק איתן" רבה הראשי של אשדוד, יוסף שיינין, לתושבי העיר.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הקריאה, שלא לומר פסק ההלכה, עשתה את שלה: בריכוזים חרדיים בכל אזור הדרום, מקפידים - ובאחוזים גבוהים מאוד - על קיום הוראות פיקוד העורף. בשבוע שעבר חזיתי במו עיניי, כיצד בשנייה שבה החלה האזעקה, עברו כל המתפללים למרחב המוגן, למרות שהיו בעיצומה של "תפילת שמונה-עשרה" שבה אסור לזוז מהמקום.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

מי שחושבים שמדובר בדבר מובן מאליו, לא זוכרים כנראה כיצד במבצע "עמוד ענן", בנובמבר 2012, נהרגו אזרחים חרדים בקריית מלאכי, ובהם הרבנית מירה שארף, שליחת חב"ד בהודו שהייתה בחופשת מולדת, כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל בבית.

 

קציני התנהגות אוכלוסייה חרדים, שרגא סוקניק (ימין) ועמית הדר (צילום: יצחק טסלר) (צילום: יצחק טסלר)
קציני התנהגות אוכלוסייה חרדים, שרגא סוקניק (ימין) ועמית הדר(צילום: יצחק טסלר)

 

וכאילו לא די בכך, הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים החרדים, אמר מיד לאחר האסון: "החזון איש שאמר שבבני ברק לא יהיו פצצות, בוודאי יתקיים גם היום, ואין לפחד כלל".

 

מאידך גיסא, בכלי התקשורת דאגו להבהיר כי השאננות החרדית מסכנת חיים, וכי בניגוד לאירוע בקריית מלאכי, באירועים רבים אחרים באותו מבצע, הקפדה על הוראות פיקוד העורף וכניסה למרחבים בזמן נפילת טילים, הצילה חיים של אזרחים רבים.

 

פיקוד העורף בא לחיידרים

הזמן שחלף מאז המבצע הקודם בעזה, נוצל - הן בפיקוד העורף והן בקרב רבנים בכירים בדרום - כדי לבצע חריש עמוק, ולשפר את ההסברה במגזר. בין השאר, בפיקוד העורף גייסו קציני התנהגות אוכלוסייה חרדיים כדי לנטר טוב יותר את המצב בקרב שומרי המצוות. קציני מילואים ביחידות המקשרות בין הצבא לבין הרשויות המקומיות (יקל"רים), נפגשו עם רבנים ואישי ציבור חרדיים במטרה לחזק את הקשר השוטף, בשגרה ובחירום.

 

המטרה: ללמד ילדים חרדים שאין להם טלוויזיה, להשתטח על הקרקע בשעת אזעקה (צילום: יצחק טסלר) (צילום: יצחק טסלר)
המטרה: ללמד ילדים חרדים שאין להם טלוויזיה, להשתטח על הקרקע בשעת אזעקה(צילום: יצחק טסלר)

 

אפילו ילדים הלומדים בחיידרים קיבלו הדרכה מחיילים חרדים, המשרתים בפיקוד כמדריכי אוכלוסייה לשעת חירום, במסגרת פרויקט שח"ר ("שילוב חרדים"). החיילים הסבירו לילדים כי הציווי הדתי של "ונשמרתם לנפשותיכם" מחייב אותם להיכנס למרחבים מוגנים בשעת אזעקה, וכאשר הם נמצאים בשטח פתוח - עליהם להשתטח על הקרקע כדי שלא להיפגע מטילים ומרסיסים.

 

מצלמים סרט בפיקוד העורף. קהל היעד: החרדים (צילום: יצחק טסלר) (צילום: יצחק טסלר)
מצלמים סרט בפיקוד העורף. קהל היעד: החרדים(צילום: יצחק טסלר)

 

השבוע מצולמים סרטונים מיוחדים למגזר החרדי, המתארים את ההתנהגות הנכונה בשעת חירום, כאשר המטרה היא להעלות אותם באתרי האינטרנט החרדיים, ולהפיצם באופן ויראלי בקבוצות ווטסאפ של חרדים.

 

בנוסף, מונה קצין מילואים שיתאם את ההסברה מול כלי תקשורת חרדיים (גילוי נאות, מדובר בכותב שורות אלו). נציגי התקשורת החרדית אף הוזמנו לבקר בפיקוד העורף, כדי להכיר את מרכז המידע לציבור, אולפן השידור ואת הצורך להגביר את ההסברה בקרב הציבור החרדי במרכז הארץ.

 

אגב, רב מבני ברק שנפגש השבוע עם קצין מפיקוד העורף הודה שאכן נדרש מאמץ ממושך, מלווה ברגישות גבוהה במיוחד, כדי לגרום לכך שכל הציבור החרדי ימלא אחר הוראות פיקוד העורף. אבל הוא גם הוסיף בחיוך שהוא מעדיף שלעם היהודי תהיה מלחמה עם החמאס, מאשר מלחמת אחים. כשהתבקש להסביר - ציטט את הזמר החסידי מרדכי בן דויד ורדיגר, שאמר: "במלחמת אחים המנצח תמיד מפסיד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים