שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גילינו שאנחנו עם אחד? תלוי את מי שואלים
  פרופ' דניאל הרשקוביץ מאמין שהחברה הישראלית חווה "משהו שלא חווינו אולי אלפיים שנה". דב אלבוים חושב שהמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית הם היופי שבה, אבל הרב דב הלברטל מסרב להתרגש, ותוקף את הציונות הדתית והיהדות החילונית, שמאיימות כדבריו על ההמשכיות היהודית: "אין עם אחד, אין לב אחד, זה הכל שקר וכזב"

   

  צפו בתוכנית    (צילום ועריכה: אורות)

  צפו בתוכנית    (צילום ועריכה: אורות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  האם מבצע "צוק איתן" שבא לאחר חטיפת שלושת הנערים, הוא אבן איתנה בבניין בית המקדש? האם אנחנו רואים תיקון אמיתי לשנאת חינם? והאם יש סיכוי לאהבה גם כשהיהדת נקרעת בין מגזרים שונים בחברה הישראלית שכל אחד מהם טוען: שלי היא?

   

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" הזמינו את הפרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא אוניברסיטת בר אילן; הסופר דב אלבוים והרב דב הלברטל לנתח ממה מורכבות אבני היסוד של הזהות היהודית-ישראלית. וגם בימי בין המצרים, וגם בתשעה באב – שוב הובהר שחיבור בין קצוות הוא עניין חמקמק.

   

  תשעה באב בערוץ היהדות :

   

  "אין לי ספק שאנחנו חווים חוויה ששנים רבות, אולי אלפיים שנה, לא חווינו", אומר הפרופ' הרשקוביץ בהתרגשות. "אני לא זוכר, אולי מאז ימי ששת הימים, כזאת התאגדות... אם אני מחפש היום דוגמה לאהבת חינם, הרי כאשר שלושה חיילים בודדים נופלים - ומגיעים 20 או 30 אלף איש להלוויה שלהם, זוהי תופעה שאין כמוה בעולם כולו".

   

  הרב הלברטל הרבה פחות נרגש: "אמירות הללו הן סיסמאות ריקות מתוכן", הוא קובע. "עוד יבוא היום שאחרי המלחמה יחזרו לגייס את החרדים, יחזרו לברית זוגיות. אין שום עומק בדברים האלה... אני לא אומר שאין אחדות, אבל אני מסתכל הרבה קדימה על העניין.

   

  "ודאי שיש אחדות, ודאי שאומרים תהילים, ודאי שהציבור החרדי אמפטי לעניין הזה. אין מה לדבר, חיי אדם, חיילים. אבל מכאן ועד הזדהות עם המדינה שרוצה לעקור כל דבר יהודי בחיים? הם יובילו אותנו להתבוללות מוחלטת. לא תהיה עוד בעיה עם מלחמות, לא יהיה עזה. אם נשמע לרב הרשקוביץ, פשוט לא יהיו פה יהודים".

   

  "זה חזון של אחדות מזויפת"

  בהתייחס לדברים הקשים שהשמיע הרב הלברטל, מציין דב אלבוים כי הצומות היחידים שהוא, כיהודי חילוני, צם הם תשעה באב ויום כיפור. "ולא מתוך כך שאני שומר הלכה", הוא מדגיש. "אני צם ב-ט' באב כי אני רוצה להזכיר לעצמי: בואו לא ניפול לתהומות האלה שכבר נפלנו בהם. עם חכם לא נופל פעמיים לאותו בור, ולא בפעם השלישית. וכבר נפלנו פעמיים".

   

  בנקודה זו מבהיר הרב הלברטל את הלקח ההיסטורי שלו. לדבריו, רוב העם יתבולל באם חזון ה"אחדות המזויפת" לשיטתו, יתגשם: "אין עם אחד, אין לב אחד, זה הכל שקר וכזב", הוא קובע. "ראינו עכשיו במלחמה הזאת, איך שהזיק היהודי יוצא - גם אצל חילונים. אבל הממשלה הורסת את כל זה...

   

  "הם רוצים בעצם נישואי תערובת, זאת האמת. הם רוצים גיור של גויים מוחלטים. הם רוצים להרוס את היהודי החרדי, שכל אחד יהפוך להיות לפיד

  או דמוי לפיד. הם רוצים לחלן את המדינה הזאת. הוא", מפנה אלבוים את דבריו כלפי דב אלבוים, "מדבר על לצום בתשעה באב - הרי הבן שלו לא יידע אפילו מה זה בכלל תשעה באב".

   

  אלבוים מגיב בזעם: "הבת שלי - אין לי בן - תדע מה זה תשעה באב, ותדע מה זה לוח השנה העברי, ותדע מה זה שבת, ותדע מה זה חג. ולא אתה תגיד לי מה הבת שלי תדע או לא תדע. אני וחבריי לוחמים על הדבר הזה, ואנחנו עובדים בדבר הזה, כדי שמה שאתה מתאר לעצמך שיקרה - לא יקרה".

   

  "זה לא קורה בגלל שאתה חי פה", מטיח הרב הלברטל. "אם יהיה שלום, יגיעו לפה ערבים ושבדיות ונרווגיות ושווייצריות - 80% התבוללות תהיה פה, במדינת ישראל. אני חותם לך על זה... פעם הייתה תופעה כזאת שהחילונים אמרו 'אנחנו לא מסוגלים להיות דתיים, זה קשה לנו, אבל אתם הדתיים. אנחנו יודעים שיש אנחנו ויש הם'. היום הטרגדיה היא שהחילונים החליטו להפוך לדת חדשה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורות
  "אין עם אחד, הכל שקר וכזב". הרב הלברטל
  צילום: אורות
  צילום: חסן שעלאן
  "חוויה שלא חווינו אלפיים שנה". פרופ' הרשקוביץ
  צילום: חסן שעלאן
  צילום: אורות
  "הבת שלי תכיר את הלוח העברי". דב אלבוים
  צילום: אורות
  מומלצים