שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  החשש הבא: בעקבות הקיפאון גם יבנו פחות
  מסקירה כלכלית של התאחדות בוני הארץ עולה כי הקיפאון בענף הדיור צפוי לגרום בשנת 2014 לירידה של 12% בהיקף התחלות הבנייה, שיסתכמו ב-40 אלף דירות בלבד במהלך השנה. אם הקיפאון שהתחיל מאז הכריזה הממשלה על חוק המע"מ ותוכנית מחיר מטרה יימשך - מחירי הדירות יעלו בכ-8.6%

  הקיפאון בענף הדיור צפוי לגרום השנה לירידה של כ-12% בהיקף התחלות הבנייה - כך עולה מהסקירה הכלכלית החודשית של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) שפורסמה היום (ד'). כלכלני ההתאחדות מעריכים שבסיכום שנת 2014 יעמוד היקף התחלות הבנייה השנתי על כ-40 אלף דירות בלבד - מספר לשטענתם אינו עולה בקנה אחד עם יעדי הממשלה.

   

   

  הנתונים מבוססים על עיבוד נתוני הלשכה מרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), בשילוב נתונים על מספר היתרי הבנייה שניתנו לקבלנים ברבעון הראשון של 2014, והתחלות הבנייה ביוזמה ציבורית ברבעון השני של השנה. התאחדות בוני הארץ צופה כי ברבעון השני של 2014 יעמוד מספר התחלות הבנייה על כ-9,000 דירות בלבד.

   

  בתחזיתם, מציינים כלכלני ההתאחדות כי ב-18 החודשים האחרונים ניתן לזהות מגמת ירידה כללית בהתחלות הבנייה, על רקע אי הוודאות בענף הדיור. ברבעון הראשון של השנה קטן מספר התחלות הבנייה בכ-6%, לעומת הרבעון האחרון של 2013; וב-16% לעומת הרבעון הראשון של 2013.

   

   (נתונים: התאחדות בוני הארץ) (נתונים: התאחדות בוני הארץ)
  (נתונים: התאחדות בוני הארץ)

   

  כלכלני ההתאחדות אף מזהירים, כי אי הוודאות שיצרה במשק דחיית חקיקת חוק מע"מ אפס, והוצאתה לפועל של תוכנית מחיר מטרה, עלול להפחית עוד יותר את התחלות הבנייה ברבעון השלישי של השנה.

   

  מחירי הדיור יעלו בכמעט 9%

  בהתאחדות מעריכים עוד כי אם יימשך הקיפאון בשוק הדיור ותימשך עליית מחירי הדירות בקצב דומה לזה שנרשם מאז הכרזת הממשלה על תוכניות מע"מ אפס ומחיר מטרה - יעלו השנה מחירי הדירות בכ-8.6%.

   

  "כפי שהזהירה התאחדות בוני הארץ בחודשים האחרונים, הירידה בהתחלות הבנייה גרמה להמשך עליית מחירי הדירות", נכתב בסקירה. לצד הירידה במספר העסקאות, המשיך מדד מחירי הדירות של הלמ"ס לעלות בחודשים אפריל ומאי 2014.

   

   (נתונים: התאחדות בוני הארץ) (נתונים: התאחדות בוני הארץ)
  (נתונים: התאחדות בוני הארץ)

   

  במקביל, מדווחת ההתאחדות כי מספר החודשים להשלמת בנייתה של דירה, עלה ברבעון הראשון של 2014 ב-5% לעומת הרבעון שקדם לו. בשנה האחרונה מדובר בתוספת של 9% לזמן הבנייה של דירה בממוצע. נתון זה משקף, בין השאר, את המחסור בעובדים מקצועיים שעליו מתריעה ההתאחדות.

   

  לדברי ההתאחדות, לצד אי הוודאות, הגורמת לעצירת הבנייה והמחסור בעובדים המאריך את זמן הבנייה, צפוי נתון נוסף להשפיע על הענף ועל רוכשי הדירות - מספר הדירות במכרזי רשות מקרקעי ישראל קטן ברבעון השני של השנה ב-4.5%, לעומת הרבעון הראשון של 2014; ובכ-10% לעומת רבעון מקביל אשתקד. במחצית הראשונה של השנה עמד היקף שיווק קרקע לדיור על כ-21 אלף דירות בלבד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "החשש הבא: בעקבות הקיפאון גם יבנו פחות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים