שתף קטע נבחר

הניח תפילין שבתוכן נכתב: "אכלת אותה"

סופר הסת"ם לא האמין למראה עיניו: בתפילין של יד שנמסרו לבדיקה הוחבא פתק: אכלת אותה. התפילין של ראש היו ריקות לחלוטין. 11 שנים הניח תושב קריית ים בן 80 את התפילין הפסולות, לאחר ששוכנע לרכוש אותן כתפילין "מהודרות" מאדם שנפטר בינתיים

תושב קריית ים כבן 80 לא האמין שזה קורה לו: לאחר 11 שנים שבמהלכן הניח מדי יום תפילין, חשפה בדיקה אצל סופר סת"ם מקומי כי הניח על ראשו וידיו קוביות ריקות. לאחת מהן נתחב פתק: "אכלת אותה".

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

תושב הקריות הגיע לבדיקת תפילין שגרתית לקראת החגים, אך לסופר סת"ם הצעיר לירן קריספין (25) שקיבל לידיו את התפילין, ציפתה היום (ה') הפתעה לא נעימה: "הוא הגיע אלי אתמול בערב עם התפילין לבדיקה, וסיפר כי הן בשימושו 11 שנים", מספר קריספין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"בדרך כלל אני בודק את התפילין במשך יום-יומיים, ומחזיר תשובה לבעלים אם הן כשרות או פסולות. אבל הבוקר כשפתחתי את הבתים (כינוי לקוביות התפילין), נדהמתי. בחיים לא נתקלתי בדבר כזה. התפילין של ראש היו ריקות לחלוטין, ואילו התפילין של יד היו עם הפתק 'אכלת אותה'".

 

 (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
(צילום: חדשות 0404)

לתפילין של יד נתחב פתק קטן: אכלת אותה (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
לתפילין של יד נתחב פתק קטן: אכלת אותה(צילום: חדשות 0404)

 

קריספין מספר כי נוכח חומרת המקרה החליט הפעם שלא להרים טלפון, וסיפר למתפלל המבוגר, שעמו יש לו היכרות אישית - כי הוא מעוניין להראות לו משהו, והראה לו את תכולת הבתים. "הוא היה בשוק מוחלט", כך קריספין. "עד עכשיו הוא לא מעכל את זה".

 

 

מוכר התפילין נפטר בינתיים

המקרה שפורסם לראשונה בחדשות 0404 הספיק לחולל סערה של ממש בקהילה הדתית הקטנה בקריית ים, שנדהמה מהמקרה. "זה עורר שאלות, אנשים רוצים להבין איך קורה בכלל דבר כזה?"

 

אתה יודע איך הוא רכש אותם מלכתחילה?

 

"הוא אמר לי שהוא רכש את התפילין ממשהו שכבר אינו בין החיים. הוא סיפר שהגיע לאותו אדם עם התפילין שהיו לו, ואותו אחד אמר לו שהתפילין שלו פסולות והציע לו לרכוש תפילין יד שנייה שהיו בחזקתו במקום. הוא לא רצה להרבות בפרטים. מבחינתו, מה שהיה היה, ועכשיו חשוב לו להסתכל קדימה".

 

קריספין הספיק לצייד את המתפלל בזוג תפילין חדשות ומהודרות, "עם כל החותמות וההידורים כדי שיהיה רגוע, שהכל בסדר", כדבריו. במקביל יצר קשר עם הרב האישי שלו בעניין. "הוא אמר לי להגיד לאותו אדם מבוגר שאמנם הוא לא הניח תפילין, אבל זה נחשב לו כאילו הניח אותן מאחר וזה לא היה בידיעתו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
תקופה של בדיקות תפילין
צילום: הרצל יוסף
מומלצים