שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20
מטמון: מטבעות מימי חורבן בית המקדש השני
שברי חרסים נמצאו במהלך עבודות להרחבת כביש מספר אחת בדרך לירושלים, והביאו לחשיפת מטמון של 114 מטבעות מתקופת חורבן בית שני, שיוצרו בבית המקדש עצמו בשנה שבה הוא נחרב. צפו

 

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

תוך כדי העבודות המאסיביות להרחבת הדרך לירושלים, התגלו בין מחלף שורש למחלף חמד ממצאים נדירים מימי חורבן בית שני. אך הפרט המעניין הוא, שהדבר התרחש ביום שבו נחרב בית המקדש - בתשעה באב

 

פבלו בצר, ארכיאולוג רשות העתיקות שניהל את החפירות במקום, סיפר בתוכניתה של לינוי בר גפן בערוץ 20, על הממצאים. "אנחנו לא יודעים הרבה על המקום, אבל נראה כי מדובר בכפר יהודי בעיקר על פי המטבעות שנמצאו במקום".

 

עוד תוכניות בערוץ 20 :

הבנים גוייסו - והרשת התגייסה לעזור לחקלאי 

איזה שיר הולחן ברצועת עזה לפני קום המדינה?   

מאסון לניצחון

עמוד הפייסבוק של ערוץ 20

 

לדבריו, מדובר בממצא נדיר, מכיוון שכל המטבעות שנמצאו, הוטבעו באותו המקום ובאותה השנה. "ככל הנראה, הכסף הגיע למקום על ידי מישהו שהיה לו קשר להנהגת המרד בירושלים, וייתכן כי הכסף היה מיועד לכלי נשק ולמזון עבור ירושלים הנצורה". לבצר חשוב לציין, כי מדובר בתקופת זמן סמוכה מאוד לחורבן בית המקדש, ולכן הממצאים יכולים לשפוך אור נוסף על המאבק שהתרחש בין היהודים לרומאים. "השנה הרביעית של המרד היא שנת 69-70 לספירה, השנה שבה התרחש חורבן הבית השני".

 

במטבעות שנמצאו מופיע מצדם האחד, הכיתוב "שנת ארבע", ובצידם השני מוטבע סמל ארבעת המינים עם הכיתוב "גאולת ציון". "ככל הנראה, הם יוצרו בתוך בית המקדש משום שהנהגת המרד הייתה אחראית ליצור המטבעות באותה התקופה".

 

  • תוכניתה של לינוי בר גפן משודרת בכל יום ב-19:00 בערוץ 20.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר עודד ליפשיץ
מטבעות מימי חורבן בית שני
צילום: ד"ר עודד ליפשיץ
צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות
כד באתר חפירות (תמונת אילוסטרציה)
צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות