שתף קטע נבחר

צילום: AFP

להסתכל לדאעש בעיניים. צפו בכתב שהעז

נמשכת הטרגדיה בעיראק: יזידים שנמלטו מרצח העם של הג'יהאדיסטים מתים על ההר, מסוק סיוע התרסק בגלל עומס הפליטים. כתב כורדי הרהיב עוז, צעד לגבול, והתייצב מול האיסלאמיסטים: "תדברו איתי?". קרי על תמונת הילד שהחזיק ראש כרות: "ההגדרה 'ארגון טרור' לא מספיקה לתיאור דאעש"

בעיראק נמשכו אתמול (יום ג') המאמצים הקדחתניים לפנות את רבבות בני המיעוט היזידי שנמלטו להר סינג'ר, אחרי שאנשי ארגון הג'יהאד האכזרי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) החלו לטבוח בהם. לפי האו"ם, לא פחות מ-35 אלף בני אדם כבר חולצו מאזור ההר, אבל המצוקה הקשה שלהם והבהילות שבמבצע החילוץ ניכרו אמש היטב, כשמסוק סיוע של צבא עיראק התרסק משום שהמוני יזידים התנפלו עליו בתקווה להיות מוטסים למקום מבטחים.

 

אנשי דאעש - ארגון הג'יהאד האכזרי שעורף ראשים, מוציא המונים להורג וקובר אנשים בחיים - כבשו את העיירה סינג'ר ב-4 באוגוסט. הם נתנו לבני המיעוט היזידי החי שם אולטימטום - התאסלמו או שתמותו. היזידים, קהילה שמונה כ-500 אלף איש, שואבים את המסורת שלהם

מהנצרות, מהיהדות ומהאסלאם, והמוסלמים הסונים, שאליהם משתייכים אנשי דאעש, רואים בהם כופרים. לאחר נפילת העיירה לידי דאעש נמלטו עשרות אלפי יזידים להר סינג'ר, שם הם מתמודדים עם מחסור במים ומזון ועם חום נוראי. עיראק, ארה"ב ומדינות נוספות מעבירות להם כבר שבוע חומרי סיוע מהאוויר במקביל למאמצים לחלצם.

 

"הפליטים שחילצנו היו מותשים ומיובשים ורבים מהם סבלו ממכת שמש משום שהטמפרטורה על ההר בשעות היום מגיעה ל-40-45 מעלות צלזיוס", סיפר אדריאן אדוארס, דובר סוכנות הפליטים של האו"ם, לפי רשת "סקיי ניוז" הבריטית. בימים האחרונים שבה ארה"ב, שצבאה נסוג מעיראק ב-2011 אחרי 8 שנים, לתקוף באזור שעליו השתלטו אנשי דאעש וגם חילוץ אווירי סופק ליזידים. אבל אמש אירעה כאמור טרגדיה במאמצי החילוץ של היזידים מהר סינג'ר, כשמסוק של צבא עיראק שהעביר סיוע ליזידים הנצורים על ההר התרסק אחרי שיותר מדי פליטים ניסו לעלות עליו. הטייס נהרג, ושני בני אדם נוספים - מחוקקת עיראקית מהמיעוט היזידי וכתבת של "ניו יורק טיימס", נפצעו.

 (קרדיט: AP) (קרדיט: AP)
(קרדיט: AP)

פליטים יזידים בורחים מחרב הג'יהאדיסטים של דאעש (צילום: AP) (צילום: AP)
פליטים יזידים בורחים מחרב הג'יהאדיסטים של דאעש(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בינתיים, הארגון הג'יהאדיסטי שבמערב כבר מודים כי לא העריכו נכונה את יכולותיו ושהשתלט כבר על שליש משטח עיראק, ממשיך להתבסס באזורים שאותם כבש. כתב כורדי שצעד לעבר שטח "החליפות האיסלאמית" שעל הקמתה הכריז דאעש, הרהיב עוז ובסרטון שהתפרסם אתמול

באינטרנט הוא נראה פונה אל אנשי דאעש ומנסה לדובב אותם.

 

הכתב, הונר אחמד, נראה בסרטון צועד על גשר לעבר שטח שגובל באזור הכורדי ושבו שולטים כעת אנשי "המדינה האיסלאמית". הוא נראה שואל אותם אם הם מעוניינים לדבר. חשוב לציין שמדובר עבורו בסכנה של ממש, משום שהכורדים הם אחד הכוחות המרכזיים שנלחמים כעת באנשי דאעש. "אנחנו כאן ליד לוחמי דאעש, הם הקימו כאן את הגבול", נשמע הכתב אומר, ופונה אליהם שוב ושוב מבלי לזכות למענה, "אנחנו כאן כדי לראיין מישהו מהם, אבל הם מסרבים לדבר". ברקע נראים דגלי דאעש השחורים מתנוססים, ומהעבר השני של הגבול שאותו הם מקימים שולטים כוחות הפשמרגה הכורדיים.

 

עם ראש כרות: That's my boy!

בעולם המשיכה להכות גלים תמונתו של הילד בן ה-7, בנו של האזרח האוסטרלי חאלד שרוף שהתגייס לדאעש. הילד שנלקח על-ידי אביו לסוריה, עוד מדינה שבה כבש דאעש שטחים נרחבים, הצטלם מניף את ראשו הכרות של חייל סורי. האב פרסם בשבוע שעבר את התמונה המחרידה בטוויטר וכתב: "זה הילד שלי!" ("That's my boy!").

 

בני משפחתו של האב קראו לממשלת אוסטרליה לעשות הכול כדי להחזיר את הילד ואת אחיו מסוריה, ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כינה את התמונה "אחת התמונות האיומות ביותר שראינו אי פעם". קרי אמר כי היא מדגישה שיש להתייחס לדאעש בסטנדרטים חמורים יותר אפילו מאלה שלפיהם קובע העולם את התייחסותו לארגוני טרור: "הילד הזה צריך להיות בבית הספר, הילד הזה צריך ללמוד על העתיד, הילד הזה צריך לשחק עם ילדים אחרים, לא להחזיק ראש כרות ולהילחם".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

דאעש ניצל לצורך כיבושיו בעיראק לא רק את חולשת הצבא העיראקי אלא גם את המערבולת הפוליטית שאליה נקלע הפרלמנט העיראקי אחרי

הבחירות, וחוסר יכולתו להקים ממשלה חדשה. שלשום הסתמנה תפנית דרמטית בזירה הפוליטית, כשהוחלט שחיידר אל-עבאדי ימונה לראש הממשלה החדש במקום נורי אל-מליכי, שכיהן בתפקיד במשך שמונה שנים. מינויו של אל-עבאדי התקבל בהפתעה בציבור העיראקי משום שהוא אינו נחשב לדמות מוכרת באליטה הפוליטית, וכעת הוא קיבל 30 ימים להקים ממשלה.

 

אלא שסיעת "דעווה" של נורי אל-מליכי מסרה אתמול כי אל-עבאדי "מייצג רק את עצמו", והדבר עשוי להצביע על קרב שלטון עתידי. אם זה מה שיקרה - עיראק עלולה להתקשות עוד יותר להתמודד עם האתגר הרצחני שמציב לה דאעש.


פורסם לראשונה 12/08/2014 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתב הכורדי מול אנשי דאעש בעיראק
מומלצים