שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מתקפת נגד: "דאעש איבד את סכר מוסול"

הכורדים בצפון עיראק טוענים שכבשו מחדש את היעד האסטרטגי. מטוסים אמריקניים שהפציצו באזור סייעו להם. מכה לדאעש בצפון סוריה: 31 הרוגים במתקפה חריגה של אסד

לוחמי ה"פשמרגה" הכורדים הכריזו היום (א') על כיבוש מחודש של סכר מוסול בעיראק, פחות משבועיים אחרי שנכבש על ידי ארגון דאעש. ההשתלטות הייתה בזמן שמטוסים אמריקניים ועיראקיים הפציצו יעדים של דאעש סמוך לסכר, ובכך סייעו להתקדמות הכוחות הכורדיים.

 

עוד חדשות בעולם:

לא רק שוויץ: מי המדינות החפות מסכסוכים?

אובמה התערב בעיראק. למה בסוריה לא?

מכת האבולה: לבחור את מי להציל, ומי ימות

 

מפקד כורדי אמר לסוכנות הידיעות AFP כי "סכר מוסול שוחרר לחלוטין". מפקד נוסף אמר כי כוחות ה"פשמרגה" השתלטו על העיירה הסמוכה תל-כסוף והמלחמה באזור נמשכת. על דאעש אמר המפקד כי "הם מתקדמים באיטיות. המכשולים הם מטעני צד. זה הטקטיקה של דאעש".

סכר מוסול בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
סכר מוסול בעיראק(צילום: AP)
 

"הם הגיעו לתוך הסכר, אין לחימה, רק מטעני צד, ובניינים נטושים מרושתים בחומרי נפץ. אנחנו נמשיך להתקדם ולהתקדם עד שניתן הנחיות חדשות", הוסיף. הוא אמר כי כעת מחכים ב"פשמרגה" ל-15 רכבים משוריינים של צבא עיראק.

 

לפני קצת יותר משבוע התחילה ארה"ב להפציץ מהאוויר יעדים של דאעש בצפון עיראק, כדי לאפשר לכוחות באוטונומיה הכורדית להשתלט מחדש על אזור בירת האוטונומיה ארביל ולסייע לרבבות יזידים להימלט מידי דאעש. היום הודיע הפיקוד המרכזי של ארה"ב שבתקיפה על כוחות דאעש השתתפו בין השאר מל"טים ומטוסי תקיפה.

לוחמים כורדים חוגגים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוחמים כורדים חוגגים(צילום: AFP)
 

האמריקנים אומרים כי הם פועלים על פי הנחיית הנשיא אובמה במשימה הומניטרית והגנה על תשתית קריטית וכן על דיפלומטים ויועצים צבאים אמריקנים הנמצאים בעיר הכורדית הגדולה ארביל. בימים האחרונים, לאחר ההצלחה הראשונה בחילוץ היזידים שנלכדו בהר סינג'אר, עברו האמריקנים לתת חיפוי אוירי לכוחות הכורדיים על הקרקע הנלחמים בדאעש.

 

ביממה האחרונה ביצעו האמריקנים 14 תקיפות אוויריות, והשמידו או פגעו קשה ברכבים של צבא ארה"ב שהטרוריסטים השתלטו עליהם כשהביסו את הכוחות העיראקיים בחודש יוני. הושמדו כלי רכב משוריינים, נושאי גייסות ונקודת ביקורת של דאעש.

 

כיבוש מחודש של סכר מוסול עשוי להיות ניצחון משמעותי נגד דאעש, שכבש חלקים נרחבים בצפון עיראק ובמערבה, כמו בצפון מזרח סוריה.

הסכר בנהר החידקל מספק חשמל ומי השקיה לחלק נרחב של המדינה.

 

במקביל הפציצו מטוסים של צבא סוריה יעדים של דאעש ועל עיירות שבשליטת הארגון. במשך יותר משנה חיל האוויר של אסד כמעט שלא תקף שטחים בשליטת דאעש בצפון סוריה, והעדיף להתרכז בארגוני המורדים.

 

מאז ההשתלטות של דאעש על האזור בחודש יוני הגביר אסד את קצב התקיפות. אפילו בהקשר הזה, האינטנסיביות של התקיפות האוויריות היום נראית חריגה - עשרות רבות של תקיפות שפגעו במעוזי דאעש במחוז א-ראקה שבצפון מזרח סוריה. ארגון זכויות אדם סורי אמר כי 31 אנשי דאעש נהרגו וכ-40 נפצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נזהרים ממטעני הצד של דאעש
צילום: AFP
מומלצים