שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שיחה משבי דאעש: "שארה"ב תפציץ ונמות"

נערות יזידיות אמיצות מספרות על המציאות האיומה בשבי הג'יהאדיסטים בעיראק. "שהמטוסים האמריקניים יהרגו אותנו ויצילו אותנו מהמצב הזה", סיפרה היאם. ניסרין בת ה-17: "אנחנו בטוחות שכבר מכרו אותנו"

השיחה הגיעה בשעות המוקדמות של הבוקר. הקול היה עמום, חלש ורועד מפחד. "אם הם יראו אותי מדברת עם מישהו הם יהרגו אותי בטוח, אולי אפילו את כולנו".

 

עוד חדשות בעולם:

לא רק שוויץ: מי המדינות החפות מסכסוכים?

תיירים קשישים מחפשים בית אבות להיזרק בו

מנהרת החופש: אסירים תיעדו בריחה מהכלא

 

הקול היה של ניסרין, נערה בת 17 שנחטפה על ידי אנשי דאעש. היא אמרה כי היא אחת מ-96 נערות יזידיות שנשבו כאשר העיירות והכפרים של המיעוט היזידי נפלו לידי הג'יהאדיסטים. כעת ממתינות הנערות בבהלה לגורלן הנורא: מכירה לעבדות או נישואים כפויים ללוחמי דאעש.

 

מחנה פליטים של יזידים (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
מחנה פליטים של יזידים(צילום: AFP )

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"אני יודעת את המספר המדויק בגלל שאני שומעת אותן מדברות", ניסרין אומרת על הנערות האחרות. "אנחנו בטוחות שכבר מכרו אותנו. אנחנו לא חוששות לחיינו אלא לכבוד שלנו בתור נשים", אמרה בשיחה האמיצה.

 

העולם שומע את הסיפורים המחרידים על אלה שנמלטו מאנשי דאעש, אך לא רגיל לשמוע את קולם של אלה שנפלו בשבי. בעלה של נערה אחרת, שנמצאת בהריון מתקדם, סיפר לכתב ה"דיילי מייל" על תקוותה להפצצה אמריקנית של הכלא. "שהמטוסים האלה יגיעו להפציץ אותנו, יהרגו אותנו וכך יצילנו אותנו מהמצב הזה", אמרה היאם לבעלה סאלם.

 

סאלם, שיפוצניק בן 19, נמלט להרי סינג'אר אחרי שנלחם באנשי דאעש. היאם נחטפה יחד עם אחיו וארבע אחיותיו הצעירות של סאלם והיא בחודש השמיני להריונה. כשעזב את היאם השאיר לה סאלם סוללות עודפות לטלפון הסלולרי. היא התקשרה אליו כמה פעמים מבית ספר שבו נשים וילדים שנחטפו, וסיפרה שמרעיבים אותם ובקושי נותנים להם לשתות בחום הכבד.

 

סאלם מספר שאמרו לנשים שהן יישארו בבית הספר עד שימירו את דתן. "כמה מהילדים עדיין כאן, כמה כבר נלקחו", סיפר. אנשי דאעש אמרו לנשים שלקחו את הילדים כדי ללמד אותם על חוקי האיסלאם. חלק בסוריה, חלק בעיר הצפונית מוסול.

  

סאלם יצר קשר עם פוליטיקאים כורדים ועם פעילים יזידים כדי לשכנע את ארצות הברית להרוס את בית הספר שבו מחזיקים את אשתו. "הם סיפרו שמוות עדיף מכפייה של גבר זר לשארית חייך", הוא אומר. "כל יום שבו אנחנו לא משחררים את הנערות והנשים האלה מראה שאנחנו מפסידים עוד פעם לדאעש", אומרת נארין שאמו, עיתונאית יזידית שמשתמשת ברשת החברתית כדי לנסות לאמוד את מספר השבויים.

 

נואשים למזון ושתייה. יזידים ברחו מבתיהם (צילום: AP) (צילום: AP)
נואשים למזון ושתייה. יזידים ברחו מבתיהם(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
הדברים הקשים של ניסרין והיאם מתווספים לדיווחים המזעזעים על הזוועות שחולל דאעש לנשים בצפון עיראק. אלה חלק מהדברים שמבצע דאעש לנשים בשבי לפי העדויות:

 

1. רופא מבצע בדיקת בתולין כדי לוודא שכל הנשים "טהורות" מספיק לג'יהאדיסטים.

2. לוחמי דאעש מכריזים על "ג'יהאד א-ניכאח", צורה קיצונית של מלחמת קודש מינית, שמאפשרת להם לקחת כל אישה שהם רוצים.

3. הנשים שנחטפו נמסרות בתור "מתנות" ללוחמים, מורעבות ונמכרות כשפחות. הילדות והילדים נמכרים כדי שיגדלו כמוסלמים.

4. אנשי דאעש מזהירים את השבויות שיקבלו ארבע הזדמנויות להמיר את דתן לאיסלאם: בפעמיים הראשונות הם יבקשו בנימוס, בפעם השלישית הם יצליפו בהן עם רצועת עור, ואם הן עדיין יסרבו הן יעמדו בפני עונש מוות.

 

רק פרוסת לחם ביום: "הילד שלי ימות בקרוב"

בראיון ל"דיילי מייל" אישר פעיל דאעש אבו אבייאדה כי הארגון הכריח ילדים להתאסלם ואמר שהנוצרים יכולים לשלם כסף ולהשתחרר מהשבי, בניגוד ליזידים. אלפים מהם נשבו כשסינג'אר, המרכז ההיסטורי של המיעוט היזידי, נפל בידי דאעש. רבים מהם נמלטו להרים הסמוכים.

 

בני הערובה - שני שלישים מהם נשים - הועברו לבתי סוהר, בתי ספר, אולמות ספורט, מסגדים, בתי חולים ואפילו בתים פרטיים באזורים שבשליטת דאעש. ניסרין נלקחה מביתה בכפר למוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק שנפלה ביוני לידי דאעש. משם המשיכה לשבוע בסוריה. היא הוחזרה באוטובוס לבית כלא בעיראק למשך שלושה ימים, ואז עברו למקום שממנו עשתה את שיחת הטלפון לכתב ה"דיילי מייל".

 

פייסל שריף בן ה-27 סיים את המאסטר שלו במיקרוביולוגיה באוניברסיטה טורקית בזמן שרעייתו בת ה-24, בנם הפעוט ו-39 איש ממשפחתו נחטפו. אנשי דאעש קשרו את הגברים במרכז הכפר, ולקחו את הנשים ואת הילדים לבית סוהר. בהמשך עברו לבית ספר. רעייתו של פייסל, שהחביאה את הטלפון הנייד שלה, מתקשרת מדי יום לבעלה.

 

"כשאנחנו מדברים בוכים שם. הם אמרו לנשים להתאסלם או למות מרעב. הרבה ילדים מתים ממחסור בנוזלים", הוא מספר. "הם מקבלים רק פרוסת לחם ביום. הילדים יכולים לקבלים קרטון חלב באזור עשר כל יום. לבן שלי היו עכשיו שלשולים במשך עשרה ימים, הוא בטח ימות בקרוב. אנחנו צריכים עזרה מבריטניה, מארה"ב, מהאו"ם. מכולם. כל דקה, כל שעה גובה חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים