שתף קטע נבחר

בת ים: 'איחוד עם ת"א יוריד רמת החיים בעיר'

ההחלטה להקים ועדה שתבחן אם לספח את העיר בת ים לת"א-יפו מעוררת סערה. ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, מתנגד וסבור שתושבי העיר ייפגעו; ד"ר יניב ריינגוורץ מאונ' חיפה בדק אם איחוד כזה יכול לצאת לפועל, מה יהיו ההשלכות שלו והאם הוא משתלם מבחינה כלכלית. צפו בדיון באולפן ynet

רק אתמול הכריז שר הפנים, גדעון סער, על חלוקה מחודשת של ההכנסות ברשויות מקומיות בדרום הארץ. אך שאלת חלוקת ההכנסות מעוררת סערה גדולה יותר במרכז - בעקבות החלטתו של סער בתחילת החודש להקים ועדה שתבחן את האפשרות לספח את בת ים לתל-אביב-יפו. הבוקר (ג') אירחנו באולפן ynet את ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, ואת החוקר ד"ר יניב ריינגוורץ מאוניברסיטת חיפה, שערך מחקר בנושא איחוד רשויות מטעם מכון טאוב, ובדקנו האם איחוד כזה אכן יכול לצאת לפועל, מה יהיו ההשלכות שלו והאם הוא משתלם מבחינה כלכלית וחברתית.

 

 

צפו בדיון באולפן ynet:

 

נזכיר כי בחודשים האחרונים עתרה עיריית בת ים לבג"ץ וביקשה לבצע בחינה מחודשת של חלוקת הכנסות בין הערים השכנות לה - ראשון לציון, חולון ותל-אביב-יפו - בטענה כי בערים אלה שטחי המסחר והתעסוקה גדולים יותר מאשר בבת ים. המטרה הייתה לנסות ולהיחלץ מהגירעון התקציבי, אולם בעירייה לא תכננו שאחד הפתרונות שיעלה משרד הפנים הוא איחוד של שתי הרשויות המקומיות - בת ים ותל-אביב-יפו.

 

על פי ההערכות, ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, נתן את הסכמתו לאיחוד הרשויות. ואולם, לתוכנית הזו יש לא מעט התנגדויות. ראש עיריית בת ים בכר סבור כי הגירעון התקציבי של העירייה נובע מעיוותים היסטוריים בעת חלוקת הגבולות של הרשויות, וכי יש לבצע חלוקה מחדש. הוא אף מאמין שסיפוח לעיר אחרת תוריד את רמת החיים של תושבי בת ים. גם החוקר ריינגוורץ מציין כי איחוד של שתי ערים גדולות, אחת מהן מטרופולין, אינו מוכר בעולם ולא בטוח כי יבשיל.

 

"בת ים עיר מצליחה מאוד וחזקה מאוד מכל הבחינות", אומר בכר, "אנחנו לא רואים סיבה שמניחה את הדעת לפיה אנחנו עיר כושלת שצריך לספח אותה לעיר אחרת. אנחנו גם סוג אוכלוסייה שונה, אנחנו עיר קהילתית ותל-אביב היא עיר שונה לגמרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בת ים. אווירה קהילתית חזקה
צילום: מוטי קמחי
צילום: ירון ברנר
תל-אביב. ראש העיר נוטה להסכים עם הסיפוח
צילום: ירון ברנר
מומלצים