שתף קטע נבחר

לקרוא ולקנא: באיזו עיר בעולם הכי שווה לגור

מתוך 140 ערים ברשימת "הערים הראויות ביותר למגורים" של המגזין הכלכלי האקונומיסט, נמצאות בעשירייה הפותחת 4 ערים באוסטרליה ו-3 ערים בקנדה. העיר הגרועה ביותר למגורים היא שכנה של ישראל, ות"א במקום טוב באמצע

באיזו עיר תושבי העולם היו מעוניינים לגור? על פי הסקר העולמי שערך המגזין הכלכלי "האקונומיסט", העיר מלבורן שבאוסטרליה נחשבת הראויה ביותר למגורים - זו הפעם הרביעית ברציפות. אליה מצטרפות 3 ערים נוספות באוסטרליה (אָדֶלֵיד, פרת' וסידני) שנמצאות ב"טופ 10" של האקונומיסט.

 

 

על פי הסקר, מדינות לא מעטות ברחבי העולם שעריהן היו בראש הרשימה בשנים הקודמות, הידרדרו לתחתיתה. הסיבה לצניחה במיקום נעוצה במהומות ובקונפליקטים שהובילו לאי יציבות במדינות אלה - כמו למשל באוקראינה ובמדינות המזרח התיכון.

 

ממצאי הסקר מעלים כי וינה, בירת אוסטריה, וכן ונקובר וטורונטו שבקנדה תפסו את המקומות השני, השלישי והרביעי ברשימה שפורסמה היום (ג'), אשר מכילה את 140 הערים הכי ראויות למגורים ברחבי העולם.

 

מלבורן. פותחת את "הטופ 10" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלבורן. פותחת את "הטופ 10"(צילום: AFP)

 

בתחתית הרשימה נמצאת דמשק, בירת סוריה, על רקע מלחמת האזרחים המתחוללת שם; ומעט מעליה ממקומות הערים דאקה בבנגלדש, פורט מורסבי בפפואה גינאה החדשה ולָגוֹס שבניגריה (אפריקה).

 

עוד ב"טופ 10": הערים קלגרי שבקנדה (מקום 5); הלסינקי, בירת פינלנד (מקום 8); ואוקלנד, העיר הגדולה ביותר בניו-זילנד, שסוגרת את העשירייה הפותחת של הערים הראויות ביותר למגורים. אגב, העיר תל-אביב מופיעה אף היא ברשימה ושומרת על יציבות בשנים האחרונות - במקום ה-76. עורכי המחקר מסבירים כי לא חל שינוי במיקומה, למרות המבצע הצבאי ברצועת עזה, משום ש"המצב הבלתי יציב בישראל כבר חושב במדדים הבוחנים עד כמה ראויה העיר למגורים".

 


10 הערים שהכי ראויות למגורים בעולם

10 הערים שהכי ראויות למגורים בעולם
עיר ומדינה דירוג
מלבורן, אוסטרליה 1
וינה, אוסטריה 2
ונקובר, קנדה 3
טורונטו, קנדה 4
אָדֶלֵיד, אוסטרליה 5
קלגרי, קנדה 6
סידני, אוסטרליה 7
הלסינקי, פינלנד 8
פרת', אוסטרליה 9
אוקלנד, ניו זילנד 10

 

בעשירייה שסוגרת את הרשימה נמצאות הערים הבאות: אבידג'אן, בירת חוף השנהב (131); טריפולי, בירת לוב (132); דואלה, עיר הנמל הראשית בקמרון (133); הארארה, בירת זימבבואה (134); אלג'יר, בירת אלג'יריה (135); קראצ'י, העיר הגדולה ביותר בפקיסטן (136); לָגוֹס, העיר הגדולה ביותר בניגריה (137); וכאמור סוגרות את הרשימה - דאקה, פורט מורסבי ודמשק.

 


10 הערים שהכי פחות ראויות למגורים בעולם

10 הערים שהכי פחות ראויות למגורים בעולם
עיר ומדינה דירוג
אבידג'אן, חוף השנהב 131
טריפולי, לוב 132
דואלה, קמרון 133
הארארה, זימבבואה 134
אלג'יר, אלג'יריה 135
קראצ'י, פקיסטן 136
לגוס, ניגריה 137

פורט מורסבי, פפואה גינאה

138

דאקה, בנגלדש

139
דמשק, סוריה 140

 

במסגרת הסקר, בחנו עורכי האקונומיסט גם את הערים שירדו ב-5 השנים האחרונות ברשימת הערים שהכי ראוי לגור בהן. כאן שוב נמצאת דמשק, שרשמה צלילה של 28% ב-5 השנים האחרונות במורד הרשימה. ואולם, מדינות אחרונות ערי רוסיה - סנט פטרסבורג ומוסקבה - הגיעו לתחתית הרשימה, אולם רשמו ירידה של 3.3% בלבד באותה התקופה. אחריהן סופיה, בירת בולגריה, ואתונה, בירת יוון, רשמו ירידה של 3.7% ב-5 השנים האחרונות.

 

דמשק. במקום האחרון ברשימה - בגלל מלחמת האזרחים (צילום: AP) (צילום: AP)
דמשק. במקום האחרון ברשימה - בגלל מלחמת האזרחים(צילום: AP)

 

בעיר קייב, בירת אוקראינה, המדינה שבמזרחה מתחוללות בימים אלה מהומות של מורדים פרו-רוסים מול הכוחות האוקראינים, רשמה ירידה של 17.8% מהסקר האחרון, ונמצאת רק במקום ה-124 ברשימת הערים שראוי לגור בהן - מתוך 140 ערים שנבחנו. "אמנם זה אולי נראה שולי, אבל בקרב למעלה מ-50 הערים שנבדקו, נרשמה ירידה משמעותית ב-5 השנים האחרונות באשר להיותן ראויות למגורים", מסבירים עורכי הסקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מלבורן. במקום הראשון ברשימה
צילום: AFP
צילום: AP
דמשק מופצצת, החודש. סוגרת את הרשימה
צילום: AP
מומלצים