שתף קטע נבחר

"אסור לרבנים לפרסם עמותה למניעת התבוללות"

רב העיר רמלה הבטיח לתורמי המאבק בנישואי התערובת כי יתפלל למענם, אך המשרד לשרותי דת דרש כי ימשוך את ידיו מגיוס התרומות - אף שהנושא נמצא בקונצנזוס דתי: "זה רגיש ושנוי במחלוקת". עמותת חדו"ש: "לנקוט צעדים משמעתיים ומנהליים נגד הרבנים"

המשרד לשרותי דת אוסר על רבנים לגייס תרומות למימון המאבק בנישואי התערובת. על רקע פרשת חתונתם של מחמוד ומורל, קבע סגן השר, הרב אלי בן-דהן, כי נושאי תפקידים רבניים מטעם המדינה אינם רשאים להתרים כספים, במישרין או בעקיפין, עבור ארגון הפועל למניעת מיסיון נוצרי ו"התבוללות".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ח"כ בן-דהן כתב את הדברים כמענה לתלונת עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) נגד רב העיר רמלה, יחיאל אבוחצירא, שהתחייב לסייע לרווקים ורווקות אשר יתרמו מכספם לארגון "יד לאחים" במציאת בני זוג ל"זיווג הגון". בכך למעשה אימץ סגן-השר פרשנות מחמירה-יחסית של החוק האוסר זאת על עובדי מדינה. 

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

"אל תקרא לי ימני" הלכות איטרים

 

תמונת ענק של אבוחצירא, בן למשפחת רבנים ומקובלים ידועה, הופיעה על מודעת פרסום של העמותה החרדית, העוסקת ב"הצלה מטמיעה והתבוללות", "הצלה מכתות המיסיון" ו"חינוך יהודי" (כך על פי פרסומיה), ולצדה הבטחה לתפילה עבור התורמים בקברי צדיקים - בחדו"ש טענו כי הדבר מנוגד לחוק.

 

מודעת "יד לאחים" עם הרב אבוחצירא, שעוררה את הסערה ()
מודעת "יד לאחים" עם הרב אבוחצירא, שעוררה את הסערה

 

"פעילות רבנים עובדי מדינה במגביות כספים, ללא אישור - היא אסורה ופסולה", טען המנכ"ל, אורי רגב, במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, לשר לשרותי דת וליועץ המשפטי למשרד. הוא ציטט מסעיף 5 לחוק שירות המדינה האוסר זאת, ומהנחיית היועמ"ש בדבר "מתן חסויות וגיוס תרומות בידי עובדי ציבור".

 

"מדובר פה במתן חסות ומעורבות פעילה של רב העיר רמלה, בגיוס כספים המוני ובינלאומי לטובת ארגון, אשר בלשון המעטה, ניתן לומר שפעילותו שנויה במחלוקת", הוסיף רגב. "הדבר מהווה חריגה מן האיסור הנ"ל, ופעולה שאינה הולמת רב עיר". הוא קרא לנקיטת צעדים משמעתיים ומנהליים נגד רבנים בעניין.

 

"כל מקרה לגופו"

בתגובה, הודיע סגן השר בן-דהן למנכ"ל חדו"ש, כי הממונה על המועצות הדתיות בחן את הנושא מול הרב אבוחצירא, בשליחות היועץ המשפטי למשרד - והנחה אותו להסיר את שמו מכל מודעה שעניינה גיוס תרומות לכל עמותה שהיא.

 

במשרד לשרותי דת אמרו ל-ynet כי החלטת הגורמים המקצועיים בסוגיה התקבלה אף שהאיסור בחוק על התרמת כספים איננו גורף אלא נתון לחוות דעת משפטית "בכל מקרה לגופו" ועשוי להשתנות בהתאם למקבל התרומה.

 

"סביר להניח כי אם הכסף היה מיועד למטרות כדוגמת בניית בתי כנסת ומקוואות זה היה עובר", הסביר גורם בהנהלת המשרד, "אבל פה מדובר בנושא רגיש ושנוי במחלוקת".

 

בן-דהן עצמו מסר הסבר אחר, ולפיו על רב עיר לדאוג לשרותי הדת של תושביה ותו-לא. "אסור להתרים לכל פעילות שלא נוגעת לפעילותו של הרב במסגרת תפקידו", קבע.

 

על פי אתר "יד לאחים", מאבק הארגון בנישואי תערובת כולל "טיפול ושיקום", "מניעה והסברה" ו"פעילות קהילתית", אך הוא התפרסם בעיקר בזכות מבצעים לחילוץ נשים ונערות יהודיות מכפרים ערביים שאליהם הגיעו בעקבות קשרים רומנטיים – ו"נקלעו למצוקה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"נושא רגיש ושנוי במחלוקת"
צילום: מוטי קמחי
צילום: בני דויטש
למקוואות כן, להתבוללות לא. הרב אלי בן דהן
צילום: בני דויטש
מומלצים