שתף קטע נבחר

כבל ליועמ"ש: לחקור את נתניהו והשרים על הדלפת מצגת כיבוש עזה

פנייה ראשונה לווינשטיין בעקבות פרסום תרחיש האימים של צה"ל שהוצג לשרים: "עבירה פלילית לכאורה, פגיעה בביטחון המדינה ובהרתעה. לשלוח את כל חברי הקבינט לפוליגרף"

האם היועץ המשפטי לממשלה יורה לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה והשרים? בעקבות הדלפת המידע על מצגת צה"ל בנושא כיבוש עזה מישיבת שרי הקבינט המדיני-ביטחוני, פנה היום (ג') יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בדרישה לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי הקבינט.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

המשא ומתן קרס: חילופי האשמות בקהיר

ראשי מועצות בדרום: ישראל לא מבינה את חמאס

פרשת השוטרים: המלצה להעמיד את זועבי לדין

כיצד מנקים את הביג בן מבלי להתחרש?

 

פעולה לכיבוש הרצועה הייתה מובילה לפי הערכת צה"ל למאות הרוגים, הוסבר לשרים. לטענת כבל, המצגת שעיקריה פורסמו בערוץ 2 הודלפו ככל הנראה על מנת לסכל אפשרות לפעולה צבאית נרחבת. לדבריו, "אסור שכתוצאה מרום מעמדם יהנו בכירי המדינה מיחס מועדף במישור הפלילי, ועל אחת כמה וכמה נכון הדבר בעניינים שנוגעים לביטחון המדינה".

ראש הממשלה ושר הביטחון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה ושר הביטחון(צילום: אוהד צויגנברג)
 

במכתב שנשלח לויינשטיין כתב עוד כבל: "כזכור, אחת המטרות המוצהרות של הממשלה במבצע 'צוק איתן' הייתה השבת ההרתעה, והמדליף גרם לפגיעה חמורה בתחום זה. הקביעה שההדלפה הסבה נזק ביטחוני כבד נשענת על עמדת הצנזורית הצבאית הראשית, תא"ל סימה ואקנין-גיל, המקובלת על המערכת הממלכתית כבת-סמכא ממעלה ראשונה בתחום הביטחון והתקשורת. לעניות דעתי נכון יהיה אם כבודו וראש אח״ם ייוועצו בתא״ל ואקנין-גיל, שחזקה עליה כי נחשפה לחומרים מודיעיניים מסווגים המלמדים על תגובת האויב לדליפת המידע הנ״ל מתוך דיוני הקבינט".

 

תוכן המצגת פורסם על רקע הדיונים הרגישים בקבינט ולאור העובדה שבקבינט היו מי שדרשו כיבוש הרצועה והכנעת חמאס. לפי צה"ל, השתלטות כוללת על רצועת עזה הייתה מובילה לאבידות רבות ולסיכון השלום עם ירדן ומצרים. בעקבות הפרסום התרעמו שרים בממשלה, אולם עד כה לא הוגשה בקשה רשמית לבדיקת הנושא.

 

כבל הוסיף במכתבו ליועמ"ש כי חומר מודיעיני זה נמצא גם ברשותם של ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, וראש השב״כ יורם כהן, ומתבקש שתתבצע פנייה לשניהם כדי לקבל את החומר הגולמי ואת הערכת הנזק, אך אין לעכב בשל זאת פתיחת חקירה. "המקרה שלפנינו מגלם לכאורה עבירה פלילית הן בעצם ההדלפה והן בתוכנה", טען הח"כ מהעבודה.

 

הוא סיכם את המכתב והדגיש בפני וינשטיין כי הימנעות מחקירה יסודית "תאותת לעבריינים בכוח שהכל מותר, תצייד אותם בטיעון בדבר אכיפה סלקטיבית ושרירותית אם וכאשר תורה לפתוח בחקירה בעניינם, ותפגע אנושות בסמכותך המוסרית והמקצועית במקרים מסוג זה. יש לשים סוף להדלפות שפוגעות בביטחונה של מדינת ישראל, וזו חובתך לפעול בעניין ללא שיהוי. הפעולה הבסיסית המתחייבת הינה לשלוח את כל חברי הקבינט, ובכללם ראש הממשלה, לבדיקת פוליגרף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
ח"כ איתן כבל
צילום: גבי מנשה
מומלצים