שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  צ. לנדאו בהקפאת הליכים; "הרוכשים מוגנים"

  ביהמ"ש קיבל את בקשת צ. לנדאו להקפאת הליכים, לאחר שאתמול פורסם לראשונה ב-ynet כי חברת הנדל"ן מצויה בחובות של 70 מיליון שקל. כפי הנראה היא תיסגר או תימכר. עיקר ההפסדים בחטיבה המבצעת - מה שעלול להעיד על משבר בענף הבנייה. משרד השיכון: "רוכשי הדירות מוגנים"

  חברת הבנייה צ. לנדאו הגישה הבוקר (ד'), דקות אחדות לפני השעה 11:00, בקשה רשמית לבית המשפט המחוזי בתל-אביב להקפאת הליכים ל-90 יום. משמעות הבקשה היא שצ. לנדאו מבקשת להכריז עליה כחברה שלא יוכלו לפעול נגדה משפטית - וזאת משום שהיא בהליך לצמצום חובות מהיר תחת נאמן. זמן קצר לאחר מכן קיבל בית המשפט את הבקשה.

   

  צ. לנדאו - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

   

  לפי הבקשה, שצפויה להיות מאושרת על ידי בית המשפט עוד השבוע, החברה תמנה את עוה"ד חגי אולמן ושלום גולדבלט כנאמנים לחברה, ואלו ינהלו אותה בתקופת ההקפאה. לאחר ההקפאה צפויה החברה להיסגר או להימכר למשקיע.

   

  מפרטים נוספים שהגיעו לידי ynet עולה כי עיקר הפסדיה של צ. לנדאו מצויים בחטיבה המבצעת של החברה ולא בחטיבה היזמית. חטיבה זאת ביצעה עבודות בנייה רחבות היקף עבור חברות נדל"ן גדולות בישראל, ובהן חברת שיכון ובינוי בבעלות שרי אריסון.

   

  הבקשה להקפאת הליכים מתבצעת על רקע קריסתה של חברת דורי בנייה בשבועות האחרונים, שכן גם היא חברת ביצוע - ואולי מעידה על משבר בתחום ביצוע הבנייה. לפי גורמים בענף, חברות ביצוע הן הנפגעות העיקריות ממשבר הנדל"ן הנוכחי, ורק יציבות המחירים בשוק מונעת את קריסתה של חברת בנייה יזמית גדולה.

   

  בתוך כך, משרד הבינוי והשיכון הודיע כי מבדיקה שערך עולה כי רוכשי הדירות של צ. לנדאו מוגנים. הבדיקה נערכה על ידי משה רובינשטיין, ממונה חוק המכר במשרד השיכון, והיא מעלה כי רוכשי הדירות מחברת צ. לנדאו נהנים מההגנה שמעניק חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה-1974 וכספם מוגן בערבויות הנדרשות.

   

  חובות של 70 מיליון שקל

  אתמול נודע ל-ynet כי החברה, שבבעלות משפחת לנדאו ואלון נתן, מתעתדת להגיש את הבקשה, לנוכח חובות של כ-70 מיליון שקל. מטרת הבקשה היא לממש נכסים מול החובות ולסיים פרויקטים שבביצוע וביזמות, וכן למסור דירות לדיירים בפרויקטים אלו ולהיערך על מנת לתת כלים לנאמן שימונה להחזיר את חובות החברה ולמזער ללקוחות, ספקי וקבלני המשנה של החברה.

   

  חברת צ.לנדאו נחשבת לחברת בנייה גדולה, בבעלות פרטית מלאה של משפחת לנדאו והמנכ"ל אלון נתן. שווי הפעילות בחברה בשנת 2013 מוערך ב-200-300 מיליון שקל, בהסתמך על פרויקטים שהיא בונה ומשווקת. בין הפרויקטים שהקימה החברה: פרויקט "שיר בגבעה" בראש העין, פרויקט "שיר באגם" באשקלון, פרויקט "גני שיר" בקריית גת ועוד. החברה בונה גם עבור חברות אחרות, כגון שיכון ובינוי, חנן מור, רייסדור ועוד.

   

  דודי לנדאו, מבעלי החברה, אמר אתמול ל-ynet: "החברה השקיעה ממון רב בפרויקטים שנועדו להשיא ערך לחברה, ואולם צירוף של אירועים שנכפו עליה ושאינם תלויים בה, הובילו אותה למצב שבו החליטה, לאחר מחשבה רבה, לבקש את ההקפאה - וכל זאת על מנת למזער נזקים. התייקרות תשומות הבנייה והשפעת המשבר בתחום הנדל"ן, משבר האשראי בשוק ההון והאירועים הביטחוניים בחודשיים האחרונים, תרמו גם הם והביאו אותה לנסיבות הללו.

   

  "אנו מצרים מאוד בפני לקוחות, ספקי וקבלני החברה, ועדיין מאמינים בנכסי החברה תוך אמונה שבעזרת נקיטת תהליך השיקום וההבראה, ניתן יהיה להחזיר את מלוא חובות החברה והיא תחזור לפסים של בנייה וייזום בכל הארץ. ברצוננו להדגיש כי אנו צופים כי לקוחות החברה לא ייפגעו כתוצאה מההליך".

  פורסם לראשונה 20/08/2014 11:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניר קידר
  משפחת לנדאו, בעלי קבוצת צ. לנדאו
  צילום: ניר קידר
  מומלצים