שתף קטע נבחר

הרודן איבד פלאפון בחתונה וחקר אלף אורחים

נשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב נודע לשמצה בחטיפות, עינויים ורציחות של מתנגדיו - ובהתמכרותו לאינסטגרם. כשאיבד את מכשירו הנייד בחתונה הוא לא עבר על כך בשתיקה והורה למשטרה לחקור את כל האורחים, בהם ילדים

אף אחד לא אוהב לאבד את הפלאפון שלו, ונשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב אינו יוצא מן הכלל.

 

עוד חדשות בעולם :

ספר גינס: האיש הזקן בעולם - בן 111 מיפן

יפן: 27 נהרגו במפולות, בהם ילדים שישנו

דאעש הוציא להורג כתב אמריקני מול המצלמה

אובמה אנמי לנוכח משבר השחורים במיזורי

 

בסוף השבוע האחרון השתתף קדירוב בטקס חנוכת מוזיאון חדש ("שירה-יורט") שבו נערכה חתונה רבת משתתפים, ובמהלך האירוע גילה שאיבד את הטלפון הנייד שלו. העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח אתמול (יום ג') שהרודן הצ'צ'ני שנחשב בעיני ארגוני זכויות אדם למנהיג "עם דם על הידיים", הורה למשטרה המקומית לחקור יותר מאלף בני אדם, בהם ילדים, שנטלו חלק בחתונה בניסיון לאתר את מכשירו הנייד. תשאול אורחי החתונה נמשך כל הלילה.

 

מכור לנייד שלו. קדירוב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכור לנייד שלו. קדירוב (צילום: רויטרס)

ארגון זכויות האדם "ממוריאל", אחד הבולטים ברוסיה ושמתעד באופן עקבי פגיעה בזכויות אדם באזור צ'צ'ניה, מסר כי קדירוב שוחח במהלך האירוע עם אורחים ורקדניות, וניהל בעצמו את הטקס החגיגי שבמהלכו העניק הנשיא הצ'צ'ני סכום של מיליון רובל (כ-100 אלף שקל) לזוג הצעיר שנישא.

 

החנו את הרכב קילומטר ממקום החתונה

על אף האווירה החגיגית בחתונה, אנשיו של קדירוב לא לקחו סיכונים ונקטו אמצעי ביטחון נוקשים ביותר. אורחי החתונה, למשל, נאלצו להחנות את רכביהם במרחק של קילומטר מהכפר גרמנצ'וק שבו נערכה ועברו בדיקות גופניות על ידי מאבטחי הנשיא.

 

בסביבות השעה תשע בערב ביום שבת נמסרה לאורחים הודעה במערכת הכריזה שקדירוב איבד את הפלאפון שלו, ואז החלו הרשויות לחקור את כל הנוכחים. אנשיו של קדירוב לא הסתפקו בכך והורו לזמן לתחנת המשטרה את כל משתתפי החתונה, כאמור יותר מאלף בני אדם, בהם ילדים.

 

דוברו של קדירוב, אלווי קרימוב, הכחיש שהנשיא הצ'צ'ני איבד את מכשירו הנייד. "זה הכול שקר. זה לא נכון. לרמזאן קדירוב יש שני פלאפונים ושניהם נמצאים על שולחן העבודה שלו", אמר הדובר.

 

קדירוב נודע באחרונה כמי שמכור לאינסטגרם, ונוהג להעלות תמונות וסטטוסים רבים. באחת התמונות שפרסם הוא נראה מחזיק באייפון ובמכשיר נייד מוזהב מחברה לא מוכרת. אף שהמשטרה הצ'צ'נית לא מסרה מה עלה בגורל הפלאפון האבוד, המשיך קדירוב לעדכן את חשבון האינסטגרם שלו.

 

מערכת היחסים בין קדירוב לבין ארגון זכויות האדם "ממוריאל" מתוחה זה תקופה ארוכה. ביולי 2008 האשים ראש הארגון, אולג אורלוב, את הנשיא הצ'צ'ני במעורבות ברצח פעילת זכויות האדם נטליה אסטמירובה ביולי 2009. בתגובה, קדירוב תבע אותו בגין לשון הרע, אולם בית משפט במוסקבה זיכה את אורלוב ופסק שהוא בסך הכול הביע את דעתו.

 

אסטמירובה עבדה בעבר עם פעילי זכויות אדם אנה פוליטקובסקיה, שנרצחה בשנת 2006, וסטניסלב מרקלוב, שנרצח בינואר 2009. היא חקרה מאות מקרים של חטיפות, עינויים ורצח על ידי חיילים רוסים ומיליציות שפעלו בחסות הממשלה. בחודשים האחרונים לחייה היא אספה ראיות לגבי שריפת בתים על ידי מיליציות. היא נחטפה מביתה שבמחוז צ'צ'ניה, וגופתה הירויה נמצאה כתשע שעות לאחר מכן במחוז איגנושטיה השכן.

 

קדירוב נמנה בעברו עם המורדים בשלטונות הרוסיים עד שהחליט להחליף צד ולקבל את מינוי הקרמלין לתפקיד נשיא צ'צ'ניה ב-2007. מאז נרשמה ירידה יחסית במספר התקריות האלימות, אך פעילי זכויות אדם טוענים ששלטונו גבה מחיר כבד מהאוכלוסייה. לטענתם, הנשיא הצ'צ'ני אחראי לחטיפות, עינויים ורציחות של מתנגדיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם רודנים מאבדים פלאפון. קדירוב
מומלצים