שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הקבלנים ללפיד: אשר או בטל חוק מע"מ 0%
  הקבלנים קוראים לרה"מ לקחת את המושכות מהשרים: "אם לפיד לא מסוגל להעביר את תכנית מע"מ 0% - שיחזור בו ויודה בכישלון. מי שהקשיב להמלצה ולא קנה דירה - הפסיד בממוצע 30 אלף ש'". מנתוני הקבלנים עולה: מספר התחלות הבנייה ירד ברבעון הראשון ב-16% לעומת הרבעון המקביל

  ראשי התאחדות בוני הארץ תקפו הבוקר (ד') את הממשלה ומשרד האוצר על התנהלותם בנוגע למשבר הדיור. במסיבת עיתונאים שקיימו הבוקר, קראו הקבלנים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקחת את המושכות מהשרים הממונים על הענף, בטענה כי הם כשלו והם מונעים משיקולים פוליטיים שמביאים את תחום הנדל"ן לסף תהום.

   

  לעוד כתבות על חוק המע"מ :

  לפיד: "תרגיל סחטני מנע אישור חוק המע"מ"

  קבלנים על המע"מ: "צריך להודות בכישלון"

  משאל: אין מספיק דירות לחוק המע"מ

   

  "מי שהקשיב להמלצתם של שר האוצר יאיר לפיד והממשלה ולא קנה דירה בחודשים האחרונים, הפסיד בממוצע 30 אלף שקל במחיר הקנייה", אמר ניסים בובליל, נשיא ההתאחדות, "לא ייתכן שממונים על הענף יפעלו משיקולים פוליטיים, שיקולי יוקרה או שיקולים אישיים ויחבלו בענף ובכלכלת המדינה. אם לפיד לא מסוגל להעביר את תכנית מע"מ 0% - שיחזור בו ויודה בכישלון".

   (באדיבות חברת שתית) (באדיבות חברת שתית)
  (באדיבות חברת שתית)
   

  על פי נתונים שנחשפו במסיבת עיתונאים, קצב בניית הדירות צנח השנה בחצי לעומת קצב הבנייה שלושה עשורים קודם לכן. בשנת 1991 בנתה ההתאחדות 83.5 אלף יחידות דיור בקצב בנייה של 15 חודשים בממוצע. השנה עומד הנתון על 40 אלף יחידות, בקצב בנייה ממוצע של 27 חודשים.

   

  בהתאחדות הזהירו, כי אם יימשך הקיפאון בענף, על רקע העיכוב באישור תוכנית מע"מ 0%, הוא "ישליך ישירות על הכנסות המדינה מענף הנדל"ן ברבעון השני... ירידת קצב התחלות הבנייה ב-2014 כתוצאה מאי הוודאות גוררת אובדן של כ-6 מיליארד שקל בהכנסות המדינה ממסים ומכירת קרקעות".

   

  ירידה של 16% במספר התחלות הבנייה

  עוד מתברר מהנתונים, כי מספר התחלות הבנייה ירד ברבעון הראשון של השנה בכ-6% לעומת הרבעון האחרון של 2013, וב-16% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. קצב התחלות הבנייה השנתי עומד על 40,000 יח"ד בלבד - מספר נמוך בהרבה מיעדי הממשלה ל-60,000 יח"ד, שאינו נותן מענה לקצב הגידול הטבעי במשקי הבית (כ-43,000). 

   (צילום: התאחדות בוני הארץ) (צילום: התאחדות בוני הארץ)
  (צילום: התאחדות בוני הארץ)

   (צילום: התאחדות בוני הארץ) (צילום: התאחדות בוני הארץ)
  (צילום: התאחדות בוני הארץ)

   (צילום: התאחדות בוני הארץ) (צילום: התאחדות בוני הארץ)
  (צילום: התאחדות בוני הארץ)

  ברבעון הראשון של השנה, מספר הפרויקטים שהושלמו רשם ירידה מתונה של 15% לעומת הרבעון הקודם. לדברי גורמים בהתאחדות, הדבר ייצור גידול נוסף במחסור המצטבר בדירות, העומד כיום על 114,000 יחידות דיור על פי נתוני משרד השיכון.

   

  מספר הדירות ששווקו בפועל במכרזי רשות מקרקעי ישראל ירד ברבעון השני השנה ב-4.5% לעומת הרבעון הראשון, ובכ-10% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. היקף המכרזים במחצית הראשונה של השנה משקף קצב שיווק שנתי של כ-21,000 דירות בלבד, לעומת כ-30,000 בשנת 2013. יעד הממשלה לשיווקי קרקעות עומד על 35,000 יח"ד בשנה.

   

  בהתייחסם למשבר בחברות הנדל"ן צ.לנדאו ודורי בנייה, הדגישו בהתאחדות כי הרוכשים של חברת צ.לנדאו מבוטחים, וכי חברת דורי בנייה מסתמכת על המשאבים של קבוצת א.דורי התומכת בה. עם זאת הדגישו שמדובר בשתי דוגמאות לאופן שבו הפך ענף קבלני הביצוע ל"רולטה רוסית" בה כמעט ואין רווח.

   

  "לאורך שנים הרווח הקבלני עמד סביב 10%, אבל כיום אין חברה שמרוויחה יותר מ 3%", הסביר בובליל, "חברות רבות שלא לקחו בחשבון שתשומות הבניה עלו ואת הצורך לשלם לפועלים זרים משכורות שמגיעות לפעמים ליותר מ-20 אלף שקל נטו - מגיעות למצב הזה".

   

  ראשי חברות הבנייה: "בטלו את תכנית מע"מ 0%"

  בתוך כך, סקר של חברת המידע העסקי BdiCoface שפורסם היום, מעלה כי 17 מתוך 20 ראשי החברות הגדולות לבנייה למגורים תומכים בביטול תכנית מע"מ 0%. עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת הנדל"ן אלדר, הסביר כי בשוק קיימת תמימות דעים על כך שהתכנית תגרום לנזק ואינה מהווה פתרון לקיפאון. "היזמים אינם רוצים עלייה במחירי הדירות בהמשך, כיוון שעליה כזו מגדילה את הסיכון העסקי. התכנית אינה פתרון לבעיה אלא מעצימה אותה, ולכן קיימת התנגדות רחבה בקרב בכירי שוק הנדל"ן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  נשיא ההתאחדות, ניסים בובליל.
  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: ירון ברנר
  שר האוצר, יאיר לפיד
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים