שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוף לטרטור חולים: תרופה חדשה ל-ADHD בארץ

  לאחר תלונות רבות של מטופלים שנאלצו לייבא בעצמם תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, החל משרד הבריאות באישור תרופות נוספות מלבד ריטלין וקונצרטה. הראשונה שכבר אושרה לשיווק בארץ: ויוואנס, המובילה לפחות תופעות לוואי ומשפיעה עד 12 שעות

  תרופות חדשות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז : משרד הבריאות אישר את שיווקה של התרופה ויוואנס, הפופולרית בארצות הברית ומעניקה אפשרות טיפול חדשה לאלה שתרופות אחרות לא השפיעו עליהם כנדרש.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  עוד על הפרעות קשב:

  מי בכלל צריך ריטלין? המדריך המלא להפרעות קשב

  אושרה בדיקה שתקבע במדויק: לילד יש ADHD?

  האם יש תחליף לריטלין?

   

  אלפי ילדים ומבוגרים בישראל לוקים בהפרעות קשב וריכוז, ADHD, תסמונת המאופיינת באימפולסיביות, בתזזיתיות, בהפרעות בריכוז ובחוסר מנוחה. על פי ההערכות, שיעור הישראלים שלוקים בהפרעה מגיע עד ל-9%.

   

  תרופות להפרעות קשב וריכוז הביאו למהפכה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אך ככל תרופה הן כוללות תופעות לוואי ולא תמיד משפיעות באופן מיטבי על המטופל. חלק מהתרופות עלולות שלא להביא לשיפור, אחרות עלולות לגרום לתופעות לוואי המביאות להזנחה בטיפול או לנטישתו.

   

  בישראל מאושר מספר תרופות מצומצם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ובכלל זה ריטלין וקונצרטה. כתוצאה מכך נאלצים הורים רבים לבצע יבוא עצמי של תרופות או לעבור דרך חתחתים הדורשת מילוי טופס 29 ג' על ידי הרופא המטפל, העברתו לבית המרקחת, המתנה לאישורו ורכישה פרטית של התרופה בבית מרקחת פרטי בעלות של מאות ואף אלפי שקלים בחודש.

   

  מנגד, בארצות הברית ובמדינות מסוימות באירופה נמכרות לפחות שבע תרופות נוספות, המעניקות מטריית טיפול רחבה ומאפשרות התאמה אישית של הטיפול לסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

   

  "עברנו סיוט בכל פעם", מספרת ענת, אם לילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז קשות שלא הגיב לטיפול בריטלין ובקונצרטה. "בית המרקחת היחיד שמכר את ויואנס היה בתל אביב, הוצאנו כאלף שקלים בכל חודש ולא פעם ולא פעמיים הגעת התרופה התעכבה ונאלצנו להפסיק את הטיפול לכמה שבועות. זה היה בלתי נתפס, שאי אפשר להשיג בישראל תרופות שנמכרות בעולם כבר שנים".

   

  כעת החליט משרד הבריאות לצאת במהלך שבו יאושרו תרופות נוספות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. התרופה הראשונה בסדרה היא כאמור ויוואנס, תרופה סטימולנטית ממשפחת ריטלין וקונצרטה המכילה נגזרת של אמפטאמין.

   

  החומר אינו פעיל עד שהוא עובר פירוק אנזימטי בקיבה, לכן לא ניתן לעשות בו שימוש לרעה בהסנפה כבתרופות אחרות. היות שתהליך הפירוק רציף והדרגתי, לא נרשמות עליות מהירות מדי ברמת החומר בדם, עניין משמעותי לאור העובדה שרוב תופעות הלוואי שגורמים הסטימולנטים הן תוצאה של שינויים חדים ברמת החומר בגוף.

   

  כיוון שגרף העלייה והירידה של הוויוואנס בדם שטוח מאוד, פעילותו עדינה ביחס לסטימולנטים אחרים ותופעות הלוואי שלו מעטות יותר. התרופה משפיעה לטווח של 12-10 שעות.

   

  כעת תהיה התרופה זמינה בבתי מרקחת רבים ברחבי הארץ, והיא נמצאת בתהליכי רישום סופיים שיאפשרו את זמינותה באופן רציף גם ללא טופס 29 ג'. ל-ynet נודע כי בכוונת משרד הבריאות לאשר תרופות נוספות, בכפוף לבקשות רישום שיוגשו מיצרניות התרופות.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בישראל מאושר מספר תרופות מצומצם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים