שתף קטע נבחר

בדקנו: איזה מחית קנויה הכי טובה לתינוק שלכם

הן חוסכות את הבישול והלכלוך ואפשר לקחת אותן בקלות לכל מקום, אבל האם המחיות המוכנות לתינוקות באמת בריאות כמו אלו שאנחנו מכינים בבית? הדיאטנית עדי רסולי בדקה מגוון מחיות - וחזרה עם התשובה

כ-170 אלף תינוקות נולדים בישראל בשנה. ההתפלגות על פני חודשי השנה שונה, אך בערך חמישה-שישה חודשים לאחר הלידה, כאשר הרצון ההורי להאכיל מוצקים פוגש את הסקרנות של התינוק, פוגשת העין את מחיות הפרי והירק בסופרים ובפארמים השונים. הורים רבים כלל לא מתלבטים האם להגיש לתינוק מחית מוכנה או ביתית, ולכן הכמויות הנמכרות בארץ נמוכות בהרבה מאלו הנמכרות בארצות הברית למשל, שם צפוי תינוק לצרוך 600 (!) צנצנות עד גיל שנה.  

 

כניסה לא מתוכננת לאחד הפארמים העמידה אותי אל מול מדף מזון התינוקות, שנהיה עמוס יותר ויותר לאורך השנים. חברות נוספות נכנסות לתחום התינוקות ובין הדייסות , תרכובות המזון לתינוק, עוגיות התינוקות וכלי האוכל - בולטים המדפים של מחיות המזון: מחיות הפרי והירק. אבל אולי לא מדבור רק על פירות וירקות? מה יש באותן צנצנות קטנות? והאם תכולתן תספק ארוחה הולמת לתינוק?

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים>>

 

עוד על התינוק החדש בערוץ הורים :

כך תרגיעו תינוק בוכה ב-60 שניות

מטרנה או סימילאק: איזה תחליף חלב טוב לתינוק?

לא רק לפגים: איך מסייעת שיטת הקנגורו בהרגעת תינוקות

 

אין ספק שהכנה ביתית של המזון היא פתרון בטוח ובריא יותר. כך כל הורה יודע בדיוק מה הוא מכניס לתוך הצלחת של התינוק שלו. ובכל זאת, לא מעט הורים רוכשים מזון בצנצנות - ועבורם הכנו את המדריך הזה.

 

 

האם חומרי הגלם של מזון התינוקות התעשייתי איכותיים?

החל מתהליך הפקת המזון חייבים מפעלים המיעדים את תוצרם לתינוקות לעמוד בתקנים מחמירים של בטיחות מזון ואיכות חומרי הגלם. תהליך היצור של המחיות נעשה בחו"ל והן מיובאות לארץ מוכנות וארוזות.

 

כיצד ייתכן שהמזון נשמר גם לטווח של שנה ויותר?

הליך היצור נעשה בתנאי סטריליזציה ועיקור המיכלים. החלופה לחומרים המשמרים המוספים נעשית דרך אריזות הואקום ובחלק מהמוצרים בתוספת של ויטמיו c, המהווה חומר משמר בפעולתו הטבעית עם חמצן.

 

האם מחיות בצנצנות מספקות ערכים תזונתיים כלשהם?

תהליכי העיבוד בחום והואקום אמורים לשמר את ערכי המינרלים שבמזון המקורי. ויטמינים אכן עשוים לההרס בתהליכי העיבוד, ועל כן מחיות ארוזות יכילו תכולת ויטמינים נמוכה יותר. ויטמין c המוסף למחיות לעתים כחומר משמר עשוי להיות דומה ברמתו או אף גבוה יותר, בהשוואה למחית טחונה ביתית. הקלוריות והרכבן (פחמימות, חלבונים ושומנים) לא יהיו שונים בהשוואה למקור, אך שימו לב כי לעתים תכולת רכיבי המקור אינה מגוונת בבסיסה. כך, למשל, מחית הגזר תספק אנרגיה מועטה וללא תרומה של חלבון או מקור שומן.

 

כיצד תזהו את המוצר הנכון לכם?

שם המחית: מה משקף שמה, פרי או ירק בודד/תערובת? בשלב הטעימות והחשיפה למזונות הקפידו לצרוך טעמים נפרדים על מנת שתוכלו לשלול כל תגובה אלרגית או תגובה של מערכת העיכול. מחית המבוססת על תערובת פירות, למשל, לא תאפשר לכם למצוא את מקור התגובה האלרגית.

 

רשימת הרכיבים: ככלל, העדיפו תמיד מזונות ארוזים עם רשימת רכיבים קצרה ביותר. הרכיב הראשון המופיע ברשימה הוא זה

שתכולתו היא הגבוהה יותר במזון. הימנעו ממוצרים המכילים שמות שאתם לא מזהים, ובפרט במזון המיועד לתינוקות.

 

המחיר: צנצנת מזון עולה חמישה עד שמונה שקלים, סכום גבוה בהרבה ממחירה של מחית שנכין בבית. כצרכנים תמיד נשלם על האריזה, השיווק, ההפצה והפרסום. קילו תפוחים יכול לעלות כמחירה של צנצנת וחצי ויספיק ודאי להרבה יותר מאשר ארוחה וחצי.

 

העזרו במחיר כדי ללמוד על הרכב המוצר, האם יש רכיבים נוספים בו שיכולים להוזיל את העלות המקורית של פירות או ירקות טחונים (לדוגמה הוספת עמילנים למינים, כמו תירס ואורז) עשויה להוזיל את עלותו של המוצר - להשפיע על המרקם שלו וכמובן להוריד מערכו התזונתי.

 

גודל מנה: שימו לב כי גודל הצנצנות משתנה. מחית המכילה כ-130 גרם מקבילה לכמות של כשני פירות טחונים.

 

הרכב תזונתי: הוספת מזונות טחונים לתפריטו של התינוק מהווה דרך להעשרת תפריטו בברזל וחלבון. מקור החלבון והברזל יגיע לרוב מקטניות, מוצרי בקר או הודו. מרבית המחיות בארץ (מלבד אחת, מכילה אפונה) לא מכילות את הרכיבים הללו. תינוקות זקוקים לתכולת שומן גבוהה בתפריטם - ומנות המוצקים המוגשות להם צריכות לכלול גם מקור לשומן. אף אחת ממחיות הפרי או הירק אינה מכילה מקורות לשומן ועל כן יש צורך בהוספתו לפני שנותנים אותה לתינוק.

 


מחיות לתינוקות - ירקות

מחיות לתינוקות - ירקות
סוג יצרן רכיבים % הירקות העשרה בויטמין C חלבון הערות
מחית ירקות מטרנה (גרבר) תירס, מים, שורש פטרוזיליה, אפונה, תפוח אדמה 86%   ממקור אפונה יכול להוות פתרון לזמן נסיעה/טיול. בהכנה ביתית לא נידרש להוספת מים, המדללת את ערכי המנה
מחית גזר יכול להוות פרון לזמן נסיעה/טיול .

בהכנה ביתית לא נידרש להוספת מים המדללת את ערכי המנה

גזר 100%   אין יכול לשמש לשלב הטעימות. אינו מתאים כארוחה בפני עצמה
 

 


מחיות לתינוקות - פירות

מחיות לתינוקות - פירות
יצרן סוג רכיבים % הפרי העשרה בויטמין C הערות
פרינוק מחית תפוחי עץ תפוח, חומצת לימון, ויטמין c 99% כן הפתרון הזול מבין החלופות שאינן מכילות חומרים מוספים
פרינוק סלט פירות רסק תפוחי עץ, אפרסק, מחית בננה, רכז גזר, חומצת לימון, ויטמין c 99.9% כן מתאים לאחר חשיפה למגוון פירות
מטרנה (גרבר) מחית תפוחי עץ תפוח 100% כן פרי טהור
מטרנה (גרבר) מחית תפוחי עץ עם דגנים מלאים תפוחי עץ, מים, מיץ תפוחים מרוכז, פתיתי חיטה, ויטמין c 84%

ו-2.25% מיץ מרוכז

כן תערובת פרי ודגנים - יכול להוות פתרון מדי פעם
Beloved מחית תפוחי עץ תפוח, מים, קמח אורז, עמילן תירס, חומצת לימון, ויטמין C

80% כן רשימת רכיבים ארוכה מדי. כוללת עמילנים מיותרים
Beloved תפוח-גזר

תפוח 61%, גזר 19%, קמח אורז, עמילן תירס, חומצת לימון, ויטמין c

80% כן רשימת רכיבים ארוכה מדי. רק 80% מהתכולה הינו פרי
הבחירה האורגנית מחית אגסים אגסים אורגניים 100% לא פרי טהור אורגני, לא מועשר בויטמין c

 

שימו לב שבאף אחת ממחיות הפרי או הירק לא נכלל רכיב שומני. לכן, אם אתם מזינים את התינוק שלכם על בסיס קבוע במחיות קנויות יש להוסיף מקור שומן לכל אחת מהן (למשל, שמן זית או טחינה, לאחר שלילת אלרגיה).

 

מנת הירקות של מטרנה מכילה אמנם חלבון (מהאפונה) אך כדאי ומומלץ לגוון את מקורות החלבון,

כמו את מגוון הירקות. בארץ לא קיים מגוון מחיות של ירקות וחלבון - ועל כן מומלץ להכין אותן בבית.

 

מחיות הפרי והירקות הקנויות יכולות להוות פתרון זמין ונוח לעתים, אך חשוב לבחור את אלו הקרובות ביותר למקור - ובמידה והמחיות מוגשות באופן שוטף לתינוק, כאמור, לדאוג גם לתכולת השומן והחלבון.כאשר מסתכלים על השווקים האירופאים או על השוק האמריקני מבינים כי היריעה עוד רחבה ועם השנים ודאי יכנסו עוד ועוד מוצרים גם לשוק הישראלי, שיעשירו את המגוון.

 

בחנו תמיד את טיב המוצר שאתם קונים עבור התינוק שלכם, וזיכרו כי הכנה ביתית תאפשר לכם לבחור את החומרים שאתם מכניסים, ולהכניס גם אהבה פנימה.


הכותבת היא דיאטנית קלינית לתינוקות ופעוטות
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מזון לתינוקות. בדקו היטב את רשימת הרכיבים
צילום: shutterstock
מומלצים