שתף קטע נבחר

מזכיר הממשלה הסתבך בגלל שיחה של דקה

המשטרה המליצה להעמיד לדין את הפרלקיט הצבאי הראשי לשעבר, כיום מזכיר הממשלה. הסיבה: הוא לא דיווח על מסמך הרפז בשיחה קצרצרה עם עוזר היועמ"ש ואמר לאשכנזי להמתין כי הוא "רוצה לישון על זה בלילה"

בעוון שיחת טלפון קצרצרה שבה לא סיפר הפרקליט הצבאי הראשי כי הוא יודע היכן מסמך הרפז - הוא יועמד לדין בגין שיבוש הליכי חקירה והפרת אמונים. כך נודע היום (ג'). נגד אביחי מנדלבליט, שמכהן כיום כמזכיר הממשלה, טוענים במשטרה כי יש די ראיות לשם כך. בנציבות שירות המדינה אמרו כי בוחנים את הצעדים בעניינו של מנדלבליט, ובהתאם לחוק קיימת חובת התייעצות בנושא עם הפרקליטות.

 

חקירת פרשת מסמך הרפז הגיעה לסיומה עם המלצה להעמיד לדין את המעורבים בה. את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ממליצה המשטרה להעמיד לדין על גילוי בהפרת חובה, כלומר גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך, וגם באשמת הפרת אמונים כי לא העביר בזמן את מסמך הרפז שהיה בידיו. ההמלצות הללו עדיין כפופות להכרעת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.

 

צעדיו של מנדלבליט, שכיהן באותה עת כפרקליט הצבאי הראשי, ממחישים כיצד החלטה של רגע יכולה לסבך את נושא המשרה הציבורית, אף שבסופו של דבר הוא זה שהורה לאשכנזי לפנות ליועמ"ש ולמסור את המסמך. אך בגין התנהלותו בשעות שקדמו לכך הוא יצטרך ככל הנראה לתת את הדין.

 (צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי)
(צילום: גיל יוחנן, עידו ארז, נועם מושקוביץ ומוטי קמחי)
 

כזכור, באוגוסט 2010 נחשף בערוץ 2 "מסמך גלנט", שלימים הפך למסמך הרפז. חוקרי להב 433 ניסו להשיג את המסמך באותו יום, ומשלא מצאו פנו לבית המשפט על מנת שיוציא צו ויורה לערוץ 2 למסור אותו. למחרת נפגש הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, שהחזיק בידו את המסמך כבר שלושה חודשים, עם הפצ"ר ועדכן אותו: "בידי מסמך גלנט שמדברים עליו. מה לעשות?". מנדלבליט, שהיה מופתע מהדברים, ביקש: "תן לי לישון על זה לילה".

 

כמה שעות לאחר מכן שוחח מנדלבליט עם רז נזרי, עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה - שיחה שארכה כדקה - אבל לא גילה לו כי הוא יודע היכן המסמך שמחפשת המשטרה. רק למחרת בבוקר, כשנפגש שוב עם אשכנזי, הורה מנדלבליט לאשכנזי למסור את המסמך ליועמ"ש.

 

מנדלבליט, שראה עצמו כעו"ד של אשכנזי מתוקף היותו רמטכ"ל, היה בטוח שנהג כשורה. אלא שכאשר נפתחה החקירה המשטרתית, גילו החוקרים את דבר הפגישה בין אשכנזי לפצ"ר ואחר כך את השיחה בין מנדלבליט לנזרי, ושאלו אותו מדוע לא סיפר לנזרי שידע איפה המסמך.

 

מנדלבליט הסביר לחוקרים, כי לדידו ההתרחשויות נכללו בהגדרת חיסיון עו"ד-לקוח, וגם כי לא רצה "לרוץ עם המידע של אשכנזי לפני שיחשוב על כך", וממילא הבין כי המשטרה בדרך לקבל את המסמך. הוא אף ניסה להצטדק, "בעוון השתהות של כמה שעות אתם חוקרים אותי באזהרה?". טענות אלה כאמור לא סייעו למנדלבליט, וחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה המליצו על העמדתו לדין. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנדלבליט. כיום מזכיר הממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים