שתף קטע נבחר

מתכנן תביעה קטנה? כך תעשה זאת נכון

הימנעו מתביעת סכומים מופרזים בגין "עוגמת נפש"; אל תטריחו את ביהמ"ש עם "נאום בר מצווה" מייגע; היו פתוחים להצעות פשרה; והחליטו מראש אם לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות או בבית משפט השלום. מדריך לתובע הנבוך

העימות עם בעל העסק, השותף או הבוס הגיע לשיא, הטונים עלו, כל אחד התבצר בעמדתו - עד שנשמעה ההכרזה "נפגש בבית משפט". אז איך ממשיכים מכאן?

 

לטורים נוספים של עו"ד אבינועם מגן:

סוף עידן מדבקות המחירים: טוב או רע לצרכן?

עדיף להמתין לשירות טלפוני יותר מ-6 דקות

מותר לאנשי שיווק לצלצל אלי? מדריך לספאם

 

כשמדובר בתביעות עבור סכומים קטנים עומדות בפני המעורבים אפשרויות רבות. עליהם להכריע בין דיון בבית משפט לתביעות קטנות ובין בית משפט השלום, להחליט האם לתבוע באמצעות עורך דין או לבד ועוד.

 

ביהמ"ש לתביעות קטנות: כן או לא?

המשימה הראשונה שלכם היא לברר מהי הסמכות העניינית לתביעה - כלומר, בסמכות איזה מבתי המשפט נמצא הנושא. למשל, תביעה בין עובד ומעסיק או בין דייר לוועד הבית נחשבות ערכאות ייחודיות.

 

בית המשפט לתביעות קטנות הינו ערכאה ייחודית שכשמה כן היא - נועדה להכריע בסכסוכים שמשמעותם הכספית היא קטנה, על אף שלפעמים עומד מאחורי הסכום הקטן סיפור משמעותי מאוד מבחינה רגשית ואישית. בתביעות קטנות ניתן לתבוע עד 33,800 שקל.

 

שופטי בית המשפט לתביעות קטנות הם שופטי שלום, והדיונים בתביעות הקטנות מתקיימים בדרך כלל בפני אותם השופטים ובאותם האולמות בהם מתבררות תביעות אחרות בבית משפט השלום.

 

בעד: גישה אוהדת יותר כלפי האזרח

יש המייחסים לבית המשפט לתביעות קטנות גישה אוהדת יותר כלפי "האזרח הקטן" העומד מול חברות גדולות שפוגעות בזכויותיו. יש ממש באמירה זו, ובלבד שהצרכן אכן מצליח להציג את עצמו ואת תביעתו באור הנכון, מציג תביעה הוגנת שאינה קטנונית וללא הפרזה בסכום, ובתנאי שהוא אינו "תובע סדרתי". החוק מתיר הגשה של עד 5 תביעות קטנות בשנה אחת.

 

אחד המאפיינים הייחודיים של בית המשפט לתביעות קטנות הוא היעדרם של עורכי דין. הן התובעים והן הנתבעים אינם מיוצגים. היעדרם של עורכי דין נועד לאפשר לתובע להתנהל עצמאית מבלי לשלם שכר טרחה, ומבלי שהיעדר הייצוג המשפטי יפגע בו, שכן גם הנתבע לא יכול להיות מיוצג והכוחות שווים. הדבר מונע גם מצב של "מניפולציות משפטיות", שבמקרים מסוימים יכולות להכריע את גורל התביעה.

 

נגד: גופים גדולים מצליחים לעקוף את האיסור

למרות זאת, חברות גדולות עוקפות לעתים את המגבלה הזו ושולחות לבית המשפט עובדים בעלי השכלה משפטית, או נציגים המופיעים דרך קבע בדיונים משפטיים. במקרים כאלה, התובע נמצא בעמדת נחיתות ביחס לנתבע, והדבר יכול להוות שיקול להעדפת הליך בבית משפט רגיל.

 

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

יתרונות נוספים של בית המשפט לתביעות קטנות הינם אגרה נמוכה יותר, והליך יעיל באופן יחסי. על פי רוב נערך דיון אחד בלבד, שנקבע למועד קרוב לעומת הליכים רגילים. כמו כן, החיוב בהוצאות משפט, אם יש כזה, נמוך יחסית בתביעות קטנות, ועומד ברוב המקרים על כמה מאות שקלים בלבד.

 

יש לבחור בבית משפט שנמצא באזור הקרוב למקום מגוריו או עסקו של הנתבע, או למקום האירוע שבגינו תובעים. הגשת תביעה בבית משפט באזור שונה עשויה להביא למחיקת התביעה או להעברתה לבית משפט אחר, ובשפה משפטית, "סמכות מקומית".

 

איך מגישים תביעה קטנה?

את כתב התביעה ניתן להגיש בכתב יד, ואפשר להיעזר בטופס שנמצא באתר בתי המשפט. יש לפרט בקצרה את נסיבות התביעה, חשוב להתמקד בעובדות ובסכומים, ולצרף אסמכתאות.

 

שגיאות נפוצות מהן מומלץ להימנע הן הוספת סכומים מופרזים בגין "עוגמת נפש", ניסוחים מסורבלים, עיסוק מופרז ברקע וברגשות, ניסוחים בשפה בוטה או השמצת הנתבע. התביעה עלולה שלא להגיע כלל לידי בירור אם פרטי הנתבע לא מדויקים. יש לציין את פרטי הנתבע כולל כתובת מדויקת, ובמקרה של תביעה נגד תאגיד יש לציין את שמו ואת מספר התאגיד כפי שמופיעים אצל רשם התאגידים - ניתן לבדוק זאת באתר רשות התאגידים.

 

במקרים בהם מוגשת תביעה מופרזת, בה זוכה התובע רק בחלק מסכום התביעה, עשוי בית המשפט שלא לפסוק הוצאות משפט לטובתו למרות זכייתו. התנהלות פגומה תשפיע אף היא על פסיקת ההוצאות. מומלץ לבקש מאדם שאינו מעורב בעניין לקרוא את כתב התביעה לפני הגשתו, כדי לבדוק אם הטיעון ברור, סביר ומשכנע. אם אין מתנדב מומלץ לפחות לקרוא את כתב התביעה לעצמכם בקול רם. 

 

כך למשל, בדוגמה לתביעת לשון הרע שהסתיימה בפיצוי סמלי - אדם שביקר בלונה פארק, טען כי מנהל המקום מנע ממנו וממשפחתו להכנס לאתר ואף הוציא נגדו לשון הרע. התובע, שוטר במקצועו, טען כי מנהל האתר הטיח בו, לעיני בני משפחתו וילדיו: "אתה אולי שוטר של המשטרה הפלסטיניאית", ואף האשים אותו כי הוא מכה את אשתו. התובע הגיש תביעה נגד הלונה פארק והמנהל באופן אישי, בדרישה לפיצוי של 31,000 שקל.

 

השופט יעקב שקד, מבית משפט השלום בהרצליה, לא התרשם מהתובע ומעדיו. מנהל האתר, שטען כי התובע ניסה לספסר בכרטיסים, הודה כי כינה את התובע "שוטר של המשטרה הפלסטינית" אך הכחיש כי אמר שהוא מכה את אשתו. לבסוף הוחלט כי התובע יופצה בגין לשון הרע, בסכום סמלי של 2,000 שקל בלבד. לאור הפער בין סכום התביעה לסכום שנפסק, החליט השופט לא לחייב את מנהל הפארק בהוצאות משפט. אם לא די בכך, תביעתו נגד חברת הלונה פארק נדחתה והתובע חויב לשלם לה הוצאות בסך 1,500 שקל. 

 

את כתב התביעה יש להגיש במזכירות בית המשפט, אולם כיום ניתן להגיש תביעה קטנה גם דרך אתר "נט המשפט". תשלום האגרה במקרה הזה מתבצע במעמד הגשת התביעה. לאחר הגשת התביעה, בית המשפט ישלח עותק מכתב התביעה אל הנתבע, על מנת שיוכל להגיש כתב הגנה. אם בית המשפט לא הצליח למסור את כתב התביעה, ההליך עשוי להיקטע. רצוי לברר עם מזכירות בית המשפט האם כתב התביעה הגיע לייעדו.

 

כאשר מדובר בסכומים קטנים ההתלבטות פשוטה, אולם ככל שמתקרבים לסכום המקסימום של תביעה קטנה יש מקום לשקול דיון בבית משפט שלום. מבחינת החוק, כל סכום שניתן לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות ניתן לתבוע גם בבית משפט שלום, ובשפה משפטית "סמכות מקבילה".

 

הדיון בתביעה בביהמ"ש לתביעות קטנות

לאחר הגשת התביעה תקבלו מבית המשפט הזמנה ובה מועד הדיון. לדיון עליכם להתייצב יחד עם עדים מטעמכם, אם יש כאלו.

 

לקראת הדיון כדאי להתכונן להצגת הסיפור בקצרה, תוך התמקדות בעובדות. שגיאה נפוצה הינה הכנת "נאום בר מצווה" אותו משננים בעל פה, ומתקשים להיפרד ממנו למרות הפצרות השופט. זכרו שברוב המקרים בית המשפט כבר קרא את כתבי הטענות של שני הצדדים, כך שאין צורך לחזור על כל מה שכבר נכתב. בית המשפט יכוון אתכם לענות על השאלות החשובות בעיניו. התעקשות לספר את הסיפור שהכנתם מהבית עשויה להקשות על בירור התביעה.

 

 

אילוסטרציה (צילום: index open) (צילום: index open)
אילוסטרציה(צילום: index open)

 

אם התובע לא יתייצב לדיון תביעתו תידחה. אם הנתבע לא יתייצב לדיון, בית המשפט יבדוק האם נמסרה לו הזמנה כדין, ואם כן יכול התובע להצהיר כי האמור בכתב התביעה נכון, ובית המשפט רשאי לפסוק לטובתו את מלוא סכום התביעה בצירוף הוצאות.

 

אם הנתבע לא קיבל את כתב התביעה בית המשפט יאפשר לכם להמציא לנתבע את כתב התביעה באופן עצמאי. במקרה כזה יש להתייעץ עם איש מקצוע או עם מזכירות בית המשפט לגבי הוכחת מסירה. דיון נוסף ייקבע לאחר מסירת כתב התביעה והגשת כתב הגנה.

 

במקרים מסוימים יוכל נתבע שלא התייצב לדיון ולבקש לבטל את פסק הדין שניתן נגדו במעמד צד אחד, אולם יהא עליו להראות כי יש לו טענות הגנה טובות ולנמק באופן משכנע את היעדרותו מהדיון.

 

איך מגישים תביעה לבית משפט השלום?

בבית משפט השלום כל תביעה בסכומים של עד 75 אלף שקל תוגדר כ"תביעה בסדר דין מהיר". האגרה בתביעות שכאלה גבוהה מעט לעומת האגרה בתביעות קטנות, ואין די בהגשת כתב תביעה תמציתי, אלא יש לצרף גם תצהיר ואסמכתאות.

 

העובדה כי יש לצרף תצהיר איננה מחייבת ייצוג על ידי עורך דין. ניתן להכין את כתב התביעה גם באופן עצמאי, למצוא את התצהיר הסטנדרטי שיש לצרף לכתב התביעה, ולחתום עליו בפני עורך דין. בבתי משפט רבים ישנה תורנות של עורכי דין המאמתים תצהירים תמורת סכום סמלי של כ-40 שקל. התצהיר שיש לצרף בשלב הגשת התביעה הינו כאמור תצהיר סטנדרטי, ויתכן כי בהמשך הדיון יהיה צורך בהגשת תצהיר מפורט יותר.

 

את התביעה בסדר דין מהיר ניתן להגיש באופן עצמאי במזכירות בית המשפט. בניגוד לתביעה קטנה שיכול להגיש כל אדם, תביעה בסדר דין מהיר בבית משפט שלום יכולה להיות מוגשת דרך האינטרנט רק על ידי עורכי דין המנויים על מערכת "נט המשפט" ומחזיקים "כרטיס חכם".

 

אם הנכם מיוצגים, עורך דינכם ימציא את כתב התביעה לנתבע. אם אינכם מיוצגים, בית המשפט יישלח את כתב התביעה או יורה לכם לעשות זאת בעצמכם. על הנתבע להגיש כתב הגנה תוך 45 יום. במידה שהנתבע לא הגיש כתב הגנה, ניתן לבקש "פסק דין בהיעדר הגנה", שדומה למקרה של אי התייצבות, בדומה למתואר בתביעות קטנות ובשינויים קלים.

 

נתבעו על לשון הרע והרוויחו 6,000 שקל

עם זאת, לעתים חוסר ידע עלול לעלות ביוקר. כך למשל, תובע שהגיש תביעת לשון הרע בבית משפט השלום בכפר סבא, למד על בשרו, מדוע לא כדאי למהר להגיש תביעה מבלי להיוועץ. התובע תבע שני מהנדסי בניין, שהגישו לבית משפט בהליך אחר, חוות דעת אשר נוספו בה הערות שלא היו לרוחו והוא ראה בה השמצה. הנתבעים טענו כי יש לסלק את התביעה על הסף, שכן כל חטאם היה הגשת חוות דעת מקצועית.

 

השופט רונן פלג, קיבל את בקשתם, הורה על סילוק התביעה על הסף ואף חייב את התובע לשלם 3,000 שקל הוצאות לכל נתבע. במקרה זה, התייעצות עם איש מקצוע, היתה מהבהירה לתובע מהר מאוד כי בלשון הרע, יש הגנה מיוחדת, בכל הקשור להגשת מסמכים לבית משפט.

 

התובע יכול היה לדעת מראש את מה שלימד אותו כב' השופט פלג בדרך הקשה: "חוות הדעת שערכו הנתבעים או מי מהם היא בבחינת עדות ראשית אשר ניתנה על ידי עדים במסגרת הליך משפטי, ומכאן שהמדובר בפרסום שאינו יכול לשמש עילה במשפט אזרחי או פלילי... לאור האמור, לא נותר אלא לקבוע כי חוות הדעת אשר נערכה על ידי הנתבעים אינה יכולה לשמש עילה בתביעה שלפניי".

 

הדיון בתביעה בביהמ"ש השלום

בתביעה כזו עשויים להתקיים שני דיונים. הדיון הראשון יהיה "ישיבה מקדמית", בה בית המשפט יבחן האם כתבי הטענות של הצדדים הוגשו כראוי והאם יש מקום לפשרה. דיון זה מצריך היכרות עם סדרי הדין, ועל אף שבית המשפט נוטה לסייע לצד שאינו מיוצג, יש לצפות לפחות אורך רוח בענייני פרוצדורה לעומת תביעות קטנות.

 

מעבר לכך, הישיבה המקדמית תהיה דומה במהותה לדיון בתביעות קטנות מבחינת הניסיונות ליישב את המחלוקת בהסכמה. במידה ולא תושג הסכמה ייקבע התיק לדיון הוכחות, שלקראתו יהיה על הצדדים בדרך כלל להגיש תצהירים מפורטים להם ולעדים מטעמם. הישיבה והכנת התצהירים לקראתה הם הליכים הדורשים הבנה משפטית וניסיון, כך שאפשר אמנם להמשיך את ההליך באופן עצמאי ללא עורך דין, אך לא מומלץ.

 

יש לא מעט דוגמאות למקרים שבהם התייעצות עם עורך דין היתה משיגה תוצאה שונה. כך למשל, תובע הגיש תביעה על סך 30,000 שקל נגד בעלת כלב שנשך אותו. השופטת עידית ברקוביץ מבית משפט השלום בת"א, דנה בתיק, שהוגש כתביעה קטנה, ומצאה כי התובע זכאי לפיצוי פעוט של 180 שקל בלבד. בהחלטה נקבע, כי "בהעדר נזק של ממש, ובשל אחריותו החלקית של התובע לארוע, הריני קובעת כי על הנתבעת לשלם לתובע סך של 180 שקל".

 

בשל הכללים הייחודיים לתביעת נזקי גוף, במקרה זה ראוי היה להיוועץ בעורך דין. ככלל, תביעה שכזו צריכה להיות נתמכת בחוות דעת רפואית והיא מתאימה יותר לבית משפט שלום. עורך דין העוסק בתחום היה מייעץ לתובע האם יש מקום לתביעה ואם כן - כיצד להגיש אותה, כך שהוא היה זוכה בפיצוי משמעותי או לפחות לא מבזבז את זמנו.

 

בניגוד לבית המשפט לתביעות קטנות, בהליך בבית משפט שלום יש צורך בדרך כלל בסיוע של עורך דין, לפחות בשלבים המתקדמים של הדיון. יש לזכור כי הנתבע רשאי להיות מיוצג ע"י עורך דין, וכי בניגוד לסובלנות של בית המשפט לתביעות קטנות, בבית משפט השלום ישנה הקפדה גדולה יותר על סדרי הדין, וסטייה מהן עשויה לפגוע בסיכויי ההצלחה או לחייב את השוגה בהוצאות משפט.

 

אחד היתרונות בניהול ההליך בבית משפט שלום ולא בתביעות קטנות, הוא התייחסותו של בית המשפט. בדיונים בתביעות קטנות נקבעים דיונים רבים לאותה השעה. לכל תיק מוקדש פחות זמן ופחות תשומת לב. אם מדובר בתיק מורכב, בשאלה משפטית קשה, בצורך בעדים רבים, בסכום גבוה - עדיף לפנות לבית משפט שלום.

 

בית משפט לתביעות קטנות רשאי להעביר ביוזמתו תביעה קטנה לבית משפט שלום, אם הוא מוצא כי התיק איננו מתאים לניהול כתביעה קטנה. המשמעות המעשית היא שינוי הגדרת התיק ודרישה להתאמות כתבי הטענות לסדר הדין המתאים, אולם יתכן כי התביעה תמשיך להתברר בפני אותו שופט.

 

בדוגמה למקרה שהועבר בחזרה לבית משפט השלום - חבר בוועד בית הגיש תביעת לשון הרע נגד חברו לוועד כחלק מסכסוך שכנים. הנתבע טען כי התובע הוא "תובע סידרתי" וכי לשם בירור התביעה יש צורך בהבאת עדים וראיות. התובע התנגד להעברת התיק לבית משפט השלום, אולם השופט (בדימוס) גדען ברק קבע כי "התביעה מעוררת שאלות עובדתיות ומשפטיות שאינן ראויות להתברר בבית משפט לתביעות קטנות. לכן אני מעביר את הדיון לבית משפט השלום ומובהר ומובא לידיעת הצדדים שבבית המשפט יהא רשאי כל צד להיות מיוצג ע"י עו"ד – אם ירצה בכך".


עוד דבר שחשוב לקחת בחשבון: לעומת הוצאות המשפט המתונות בתביעות קטנות, ההוצאות בבית משפט השלום עשויות להגיע לסכום נכבד של אלפי שקלים. הדבר נובע בין היתר מהזמן השיפוטי המושקע בתיק ומהעלויות הגבוהות של ניהולו.

 

היו פתוחים לאפשרות של פשרה

במרבית המקרים ינסה בית המשפט לקדם פשרה, לעתים תוך ניסיונות שכנוע והפעלת לחץ על הצדדים. הצעות בית המשפט מבוססות על עיון בתיק, ויתכן כי פסק הדין יהא דומה להצעת בית המשפט. רצוי להקשיב היטב להצעות בית המשפט ולשקול אותן בכובד ראש. מה שנראה כהפעלת לחץ, נובע במקרים רבים משיקולים משפטיים שהצדדים אינם ערים להם.

 

בדיונים רבים הצדדים "נעולים" על עמדותיהם וממהרים לדחות הצעות פשרה. בהיעדר עורך דין שיכול לייעץ לכם, מומלץ להתלוות בגורם אובייקטיבי שאין לו נגיעה אישית או רגשית לתיק, ולהיוועץ בו לפני שמקבלים או דוחים הצעת פשרה. זכרו כי מדובר בסופו של יום רק בכסף, והפיכת הסכסוך למרכז חייכם היא שגיאה נפוצה שיכולה רק להזיק.

 

לעתים יציע בית המשפט לפסוק בעצמו על דרך הפשרה, בהתאם לחומר שבפניו וללא נימוקים. לשם כך דרושה הסכמה של הצדדים הכוללת לפעמים גם סיכום של הסכום המינימלי והמקסימלי שבית המשפט יוכל לפסוק עליו. בהיעדר סיכום כזה בית המשפט מוסמך אף לקבל או לדחות את התביעה במלואה. במידה והתקבלה הצעת בית המשפט או שהושג הסכם, יינתן מיד פסק דין הנותן לפשרה תוקף. במקרים של פשרה, בית המשפט נמנע מלחייב בהוצאות.

 

בהיעדר הסכמה לפשרה יישמע בית המשפט את הצדדים ואת העדים ויפסוק תוך זמן קצר. פסק הדין יישלח לצדדים בדואר.

 

ערעור על פסק דין של בית משפט לתביעות קטנות הוא הליך מורכב וחריג, לעומת ערעור על פסק דין בהליכים אחרים. במקרה של פסק דין הנותן תוקף לפשרה מאחד הסוגים שתוארו לעיל, אין מקום לערעור למעט מקרים קיצוניים ביותר.

 

השורה התחתונה

לפני הכל מוטב להימנע מסכסוך ולנסות להגיע להבנה מחוץ לכתלי בית המשפט, באופן עצמאי או בעזרת מגשר. אם לא נותרה ברירה אלא לתבוע, יש לשקול קודם מאפיינים כמו מידת מורכבות התיק, את הצורך להיעזר בעורך דין, את סכום התביעה, את הנכונות להתפשר, את מידת ההיכרות עם הצד השני ואת השאיפה לפתרון מהיר לעומת דיון ממושך.

 

בכל מקרה רצוי להיצמד תמיד לעובדות ולהימנע מאמוציות מיותרות. בעינכם התיק נראה אולי כמו דרמה גדולה, אך בעיני בית המשפט מדובר רק בסכסוך כספי. כדאי לשקול הצעות פשרה בכובד ראש – זכרו שהרי המטרה היא ליישב את המחלוקת ולא להעצים אותה.

 

הכותב הוא עורך דין העוסק בהגנת הצרכן, לשעבר ראש הקליניקה לזכויות הצרכן בקריה האקדמית אונו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אורי לנץ, ישראל היום
אילוסטרציה
צילום: אורי לנץ, ישראל היום
אבינועם מגן
מומלצים