שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עו"ד שגבה עבור איקיוטק: "100% מהחייבים התכחשו לחוב"

  ל-ynet הגיעו עדויות שיוצגו הערב בתוכנית "צינור לילה" בערוץ 10, על שימוש לכאורה בתוכנה לא חוקית; בעייתיות בשליחת IP לחייבים, לכאורה; ואיומי סרק על הוצאה לפועל. פקידה במשרד עו"ד שגבה כספים עבור איקיוטק: "הייתי חוזרת הביתה מתוסכלת כי האמנתי שהאנשים שדיברתי איתם לא באמת חייבים כספים"

  התפתחות בפרשת איקיוטק: בתוכנית "צינור לילה" שתשודר הלילה (ב') בערוץ 10, יציג העיתונאי גיא לרר עדות של פקידה שעבדה במשרד עורכי-דין שגבה כספים עבור חברת איקיוטק, וכן את עדותו של עורך דין שעסק אף הוא בגבייה עבור החברה, אשר טוענת כי כ-100 אלף ישראלים חייבים לה כסף על שירותי תוכן. התחקיר ישודר במסגרת פרויקט "החזית" של "צינור לילה" ו"סטטוסים מצייצים", בכתבתו של כתב התוכנית, אורי אבן.

   

  איקיוטק - כותרות נוספות בערוץ הצרכנות :

   

  מעדות הפקידה עולה החשד כי החברה השתמשה, לכאורה, בתוכנת אגרון - תוכנה בלתי חוקית שהופצה דרך האינטרנט ומכילה נתונים מסווגים ממאגרי המידע של מרשם האוכלוסין. מעדות עורך הדין עולה כי כל ה"חייבים" מהם נתבקש לגבות התכחשו לחובם. לדברי לרר, הפקידה עברה בדיקת פוליגרף לבחינת אמיתות עדותה.

   

  "הייתה חסרה לי כתובת המגורים של החייב", מספרת הפקידה, "הייתי מוודאת את הכתובת לפי האזור שהוא רשם, למשל אזור דרום הארץ, אבל לא תמיד החייב ציין את עיר המגורים. אז הייתה לנו תוכנה שהיינו מקישים בה שם פרטי ושם משפחה - והייתי מקבלת את הכל על אותו אדם".

   

  איזו תוכנה?

   

  "היא לא חוקית".

   

  איזו מערכת פתחתם וקראתם ממנה?

   

  "אגרון".

   

  לדברי הפקידה, "לכל אחד במחשב הייתה תוכנה שהייתה מותקנת. היינו מזינים שם פרטי ושם משפחה... ורואים את כל הפרטים על החייב - כמה אחים יש לו, מה תעודות הזהות שלהם, אם הוא רווק, נשוי, גרוש או אלמן".

   

  "ואז הייתי אומרת לו - 'נכון לאבא שלך קוראים כך וכך? ויש לך אח כזה וכזה?'", היא ממשיכה, "והייתי אומרת לאותו החייב - 'מעולה. ציינת את זה, רשמת שיש לך אחים והם מאוד מפרגנים לך'". לדבריה, "היינו מוסיפים, כמובן, מידע על פי הנחיות המשרד שאמר לנו מה להוסיף, איך להגיד ואיך להציג את זה לחייב - שהוא באמת יאמין".

   

  הנתונים היו ממאגר חיצוני?

   

  "הנתונים היו ממאגר חיצוני שלא קשור בכלל למסכי ההרשמה של איקיוטק, כדי שהחייב כן יאמין שזה הוא, שאני באמת יודעת שיש פרטים עליו. בפייסבוק, למשל, אתה לא יכול לדעת את שם האם או האב, שהם בני 60-70 ואין להם פייסבוק. רק דרך התוכנה".

   

  "IP מפוברק ואיומי סרק על הוצאה לפועל"

  במסגרת התחקיר של "צינור לילה", נשאלה הפקידה האם נשלחו כתובות IP (מספר המשמש לזיהוי המחשב) מפוברקות לחייבים. "היו לי המון מקרים שהחייבים פשוט בכו ואמרו לי - 'אין לי כסף, אני לפני שבת חתן, תפסת אותי לפני החגים'. כולם אמרו לי - 'את פונה אליי היום, איך את מצפה שאני אסדיר את זה היום? על מה? שלחי לי מסמכים'. בשבועות הראשונים הנחו אותנו שלא לשלוח מסמכים לחייבים, רק לבצע שיחות טלפון לכמה שיותר חייבים וזה פשוט לא הלך - אנשים רצו לראות אסמכתאות".

   

  ואז שלחתם להם כתובות IP לאישור הוכחת החוב, כביכול

   

  "כולם אמרו שזה לא ה-IP שלהם בכלל, אנחנו התעקשנו שזה ה-IP שלהם כי זה מה שאמרו לנו להגיד. כתובות ה-IP היו זהות, וכשבאתי ושאלתי לגבי זה כי באמת רציתי לדעת מדוע אנשים טוענים שאלו לא הכתובות שלהם - אמרו לי: 'אל תיכנסי לזה".

   

  בהמשך נשאלה הפקידה במסגרת התוכנית "צינור לילה", האם היו איומי סרק בהוצאה לפועל בשיחות הטלפוניות שערכה עם החייבים. "הייתי אומרת שבמידה והחייב לא מסדיר את התשלום, אנחנו פונים למחלקת הוצאה לפועל ויש לו הוצאה לפועל כבר ביום שני בבוקר בדלת... 'אז מה אתה מעדיף?', הייתי שואלת - 'לשלם לנו או עיקול המשכורת. אנחנו קרובים ל-10 לחודש? מעולה, את המשכורת שלך אנחנו נעקל'".

   

  לדבריה, "כל מי שחווה את איקיוטק יודע שאי אפשר לפתוח הוצאה לפועל על סמך חתימה דיגיטלית, אז כמובן שלא יכולנו לעשות עם זה שום דבר. הלקוחות עצמם לא יודעים. הם היו פשוט פוחדים שההוצאה לפועל ביום שני תהיה אצלם או שבאמת נעקל להם את המשכורת".

   

  את מכירה מקרים שבהם השתמשו בהוצאה לפועל או בעיקול משכורת?

   

  "לא".

   

  לא היה אף מקרה אחד?

   

  "אף לא מקרה אחד".

   

  על העבודה באיקיוטק, מספרת הפקידה לתוכנית: "הייתי באה הביתה לא מתוסכלת מזה שלא סגרתי תיקים - מתוסכלת מכל האנשים שדיברתי איתם והם אמרו לי - "זה לא אני", ואני האמנתי להם. הרי זה בלוף, אלה אנשים מסכנים. זה הכל היה מסע שנקרא לו גניבה מאנשים פשוטים, מאנשים עממיים. וזו הייתה תקופה נוראית, תקופה לא קלה, ובהזדמנות הראשונה שיצא לי ברחתי משם".

   

  עורך דין שעבד עם איקיוטק: "מי שבאמת חייב לא תוקף בזעם"

  ד', עורך דין שעבד עם איקיוטק, מספר לתוכנית: "יצגתי חברות גדולות ורשויות גדולות, כשמספרי התיקים הם גדולים. אף פעם לא קרה ש-20% מהחייבים אומרים - 'אני לא חייב את החוב'. זה לא קורה. אנשים אומרים 'החוב לא מוצדק כי לא קיבלתי שירות טוב'".

   

  "במקרה הזה", ממשיך ד', "זה לא היה 20% אלא 100% מהחייבים שאמרו לנו שאין להם שום קשר - לא למספרי הסלולר שהיו לנו, לא למספרי ה-IP. זו הייתה כפירה מוחלטת - ובזעם. ומי שבאמת חייב - אף פעם לא תוקף אותך בזעם. ואני לא צעיר בעריכת דין".

   

  תגובת איקיוטק

  מחברת איקיוטק נמסר בתגובה: "איקיוטק פועלת על פי הנחיות בית המשפט בכל הנוגע לגביית חובות מחייבי החברה, לרבות בסוגיות הוצאה לפועל. בכל מקרה בו בית המשפט אישר את הליכי הגבייה או ההוצאה לפועל, נעשו הדברים על פי דין ובהתאם להוראות החוק וכך ייעשה גם בעתיד.

   

  "משרדי עורכי הדין הפונים לחייבים הונחו לפעול על פי הנחיות ופסיקות בית המשפט, ואף הציעו במקרים רבים תוכניות מתחשבות להסדר החוב. אם התוכנית 'צינור לילה' רואה עצמה כסמכות העומדת מעל בתי המשפט, תוך ניסיון להציג כאילו צעקות ואיומים הן הדרך לשנות את החלטות בתי המשפט או את המצב החוקי, הרי שההשלכות הנובעות מכך ברורות לכל בר דעת.

   

  "הניסיון להטיל דופי ולהסית נגד החברה ונגד גורמים הפועלים מטעמה, לרבות שימוש באמירות אנונימיות שקריות, הוא דיבתי וכל מטרתו הוא ניסיון להשפיע על בית המשפט הדן בתביעת הדיבה המתנהלת נגד גיא לרר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה מירב קריסטל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים