שתף קטע נבחר

מתפללים: "חשיפת הפתקים - פשע". החושף: "זו הייתה מתיחה"

זמן קצר לאחר פרסום הידיעה בדבר בדיקת המשטרה את דף הפייסבוק "פתקים שלקחתי מהכותל" - הצהיר מפעיל הדף על הפסקת פעילותו, ואמר כי כי הפתקים שפרסם מזוייפים והדף היה סאטירי בלבד. גולשים הגיבו: "זו דרך אלגנטית לרדת מהעץ בלי לחטוף תיק פלילי". מתפללים בכותל תקפו את הפרוייקט: "פשע גמור"

מתיחה מוצלחת, או בריחה מאחריות? בעקבות הסערה שחולל פרסום דף הפייסבוק "פתקים שלקחתי מהכותל", החושף תפילות אישיות של באי האתר הקדוש, ולאחר שהוגשה תלונה למשטרה בעניין - טוען מנהל הדף כי הפתקים הם פרי מוחותיהם הקודחים שלו ושל חבריו, ולמעשה מזוייפים, ומודיע על הפסקת הפעילות בנושא. מנגד, טומני הפתקים שהגיעו היום לרחבת הכותל עצמה לא מתרשמים מהדברים, ותוקפים את הפרוייקט: "זה פשע גמור". 

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

ביממה האחרונה, מאז הפרסום ב-ynet, מספר העוקבים אחר דף הפייסבוק השנוי במחלוקת כמעט שהכפיל את עצמו, והערב (ב') עמד על למעלה מתשעת-אלפים איש. התהודה באה לידי ביטוי גם בקבוצה לעומתית חדשה ברשת החברתית – "קבוצה נגד הקבוצה פתקים שלקחתי מהכותל".

 

 

גם לאחר כל אלה הוסיף הדף המקורי להתעדכן בפתקים חדשים, אך התלונה שהגיש רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ' למשטרה נגד מפעיליו, הביאו אותם לפרסם בצהריים את ההצהרה אשר יש מחלוקת לגבי אמינותה, וזו לשונה:

 

"אני לא עמוס ואני לא מחולון. פתחנו את העמוד הזה לפני שנה כעמוד סאטירי לכל דבר, כשכל התוכן - הפתקים, מפוברקים ונכתבו על ידינו. בהתחלה העמוד צבר לייקים, אבל לאחרונה הוא הפך ויראלי יותר מיום ליום".

 

"'מתנצלים' אם בזבזתם את הזמן להתלונן עלינו" (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
"'מתנצלים' אם בזבזתם את הזמן להתלונן עלינו"(צילום: מתוך פייסבוק)

 

"לא היה פה פתק אחד אמיתי, ולכן גם לא תמצאו אנשים שיעידו שאלה פתקים שלהם, כי זה יהיה שקר. גם נופר מהפתק המפורסם לא באמת קיימת ולא באמת נסעה לאילת. תקראו אותם, הפתקים די מפגרים (חלקם מאוד)".

 

"העמוד הגיע למיצוי ולכן החלטנו לסיים את פעילותו", כתב "עמוס", ועקץ את כלי התקשורת על "תחקיר מעמיק", כשלטענתו "אפילו לא קראו את הפוסטים בעמוד" אך "עזרו לנו בקידומו".

 

"אנחנו 'מתנצלים' בפני כל אלו שנפגעו בשם אומה שלמה", חתם מפעיל הדף, "לאלו שמצאו נכון לשקר ולהגיד שהם מצאו פתקים שהם כתבו או שדודה שלהם כתבה, 'מתנצלים' אם בזבזתם את הזמן להתלונן עלינו. 'מתנצלים' גם בשמם של כל האנשים שמרגישים בנוח לאיים באלימות פיזית, ובשמם של כל ההומופובים שמשתמשים במילה 'הומו' או 'גיי' כקללה. בייוש!"

 

נבהל וברח?

המגיבים, ברובם, לא קנו את זה, הקשו על הכותב, כינו אותו "פחדן", וטענו כי הוא רק מחפש סולם לרדת באמצעותו מהעץ שעליו טיפס, לאחר שהבין כי הוא עלול להסתבך בפלילים.

 

"זה לא הגיוני שהכל מפוברק", כתב אחד מהם, "יש פה כתבי יד שונים בצורה שלא ניתן לזייף. קראת לאנשים לשלוח לך פתקים, ואני בטוח

שיש כמה שעשו זאת". אחרת כתבה: "דרך אלגנטית לרדת מהעץ בלי לחטוף תיק פלילי במשטרה".

 

לעומתם, תומך של "עמוס" כתב: "מדהים עד כמה הכפייה הדתית כאן חזקה. מה ההבדל בין פתקים מהכותל לבין סודות ב'סיקרט' או סיפורים אישיים ב'סטטוסים מצייצים'? כשזה דיגיטלי, לאיש לא אכפת, אבל כשזה דתי, אנשים משתגעים בשנאה. בין אם הפתקים אמתיים או לא, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, ולכן זכותו לפרסם זאת. ואלוהים לא קיים".

 

ובינתיים ברחבת הכותל, נחלקו אנשים בשאלה אם אפשרות חשיפת הפתקים האישיים שהוטמנו בכותל, ברשת החברתית - יביא להפסקת המנהג. על דבר אחד לא הייתה מחלוקת: "זה פשע גמור", אמר אחד המתפללים ל-ynet. "צנעת הפרט כאן חייבת להיות מוחלטת. אנשים מגיעים לכותל כדי לבקש בקשות מהקב"ה, ואין אף אחד שצריך לראות ולדעת מה נכתב שם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
גולשים הצביעו על שינויים בין כתבי היד השונים
צילום: מתוך פייסבוק
צילום: מתוך פייסבוק
פתק מהכותל?
צילום: מתוך פייסבוק
מומלצים