שתף קטע נבחר

"סיקרט" בכותל המערבי: הפתקים שלכם נחשפים ברשת

שפכתם את הלב על פתק בכותל? יש מצב שהוא דלף לרשת: דף הפייסבוק "פתקים שלקחתי מהכותל" מתהדר בלמעלה מ-5,500 עוקבים - ומנהל עמוד הפועל לדבריו בשם עיקרון "זכות הציבור לדעת" ו"ענייני דת ומדינה". "לא ייתכן שלא ניחשף לפתקים המעניינים ביותר בכותל", הוא אומר. הגולשים זועמים

הטמנת פתק תפילה או משאלה בין אבני הכותל המערבי, הייתה פעם מהמנהגים האישיים והאינטימיים ביותר שבין האדם למקום - אבל מתברר כי גם הפרה הזו נשחטה. בשעה שאפליקציית "סיקרט" פורחת בישראל והורסת לאנשים את החיים, יש מי שדואג להציץ גם לסודות הכמוסים שבין המתפללים בכותל לאלוהים, ולהפיץ אותם ברשתות החברתיות. "זכות הציבור לדעת", הוא מתרץ; "חשוף גם את מספר האשראי שלך", עונים מתנגדיו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

תחת הכותרת "פתקים שלקחתי מהכותל", מפרסם גולש המציג עצמו כ"עמוס, בן 41" - בקשות ווידויים אישיים שהוא וחבריו הוציאו מבין אבני האתר הקדוש. אישה אחת מתחננת שבעלה יחדל מ"ניצול וכוח" ולא יבוא הביתה "בצער וכעס"; אדם אחר מתפלל שיצחק רבין יקום לתחייה ויירצח שוב, וחותם "פושעי אוסלו לדין", כהנא צדק" ו"תג מחיר"; ונערה תמימה מספרת כי אמה "צנחה ומתה" כאשר שמעה ממנה על הווסת הראשונה.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

בין הפתקים שנחשפים ישנם גם כמה משעשעים במיוחד: באחד מהם הועתק בית מהפיוט "אדון עולם", ולצדו נכתב בסוגריים "עוזי חיטמן" (חיטמן רק הלחין את המילים, שחוברו לפני יותר מאלף שנה); גבר אחד ביקש "זיווג" עם "אשת חיל", אך בהיעדר דף נייר רשם זאת על גזיר עיתון, מתחת תמונתה של ח"כ חנין זועבי; בפתק נוסף כתב המבקש המיואש מריבונו של עולם שישלח לו סימן שיוכיח את קיומו, וציין: "באתי במיוחד לכותל בטרמפים"; ובאחר: "שיהיה שלום ואני אתחתן עם יהודי או ערבי - רק שיאהב אותי".

 

גבר אחד ביקש "זיווג" עם "אשת חיל", אך בהיעדר דף נייר רשם זאת על גזיר עיתון, מתחת תמונתה של ח"כ חנין זועבי (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
גבר אחד ביקש "זיווג" עם "אשת חיל", אך בהיעדר דף נייר רשם זאת על גזיר עיתון, מתחת תמונתה של ח"כ חנין זועבי(צילום: מתוך פייסבוק)

 

תפילות נוספות: "עזור לאמא שלי למצוא חתן חדש", "תן לי את הכוח והיכולת להיות זמרת טובה כמו שרית חדד", "שתיגמר המלחמה ואני אוכל לנסוע לאילת עם חברות בעזרת השם" וגם – "תרפא את חבר שלי דוד, שאבא יקנה לי אופניים, ואל תתן לעמוס לקחת את הפתק ולהעלות לפייסבוק". זיו, הגולש ש"תרם" את הפתק האחרון לאותו עמוס, מבטיח כי הוא אותנטי.

 

"מצאתי התוודויות מפחידות במיוחד"

"פתקים שלקחתי מהכותל" קיים שנה, אך עיקר פעילותו היא בשבועות האחרונים, לאחר שבמשך חודשים ארוכים היה "רדום". כעת הוא נהנה מלמעלה מ-5,500 עוקבים – מה שגם עורר דיונים ערים על ההצדקה המוסרית של פרסום התפילות.

 

מסביר את מעשיו בשם עיקרון "זכות הציבור לדעת" ו"ענייני דת ומדינה" (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
מסביר את מעשיו בשם עיקרון "זכות הציבור לדעת" ו"ענייני דת ומדינה"(צילום: מתוך פייסבוק)

 

את הפתקים שולחים לעמוס גולשים, ולאחרונה פנה בבקשה לגולשים ירושלמים להעביר אליו פתקים נוספים. כמעט בכל אחד מהם מסתתר סיפור, הסביר. בין הסיפורים, גם אישיים מאוד ומרגשים במיוחד, כמו זה של ל' שמבכה את מות אהובה במכתב אישי במיוחד שכתבה לו.

 

הגולשים מקללים, מפעיל הדף משועשע (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
הגולשים מקללים, מפעיל הדף משועשע(צילום: מתוך פייסבוק)

 

"בכל השנים שבהן אני מחטט בפתקי הכותל, מצאתי לא פעם (ולא פעמיים) התוודויות מפחידות במיוחד", כתב מייסד

הדף בתגובה לחבריו, "החל מאנשים שמבקשים כפרה וסליחה מ'אלוהים' על כך שקיימו משכב זכר, ועד נערים שמבקשים שאותו אלוהים יעשה אותם דיסלקטים על מנת שיוכלו לקבל מרשם לריטלין ולהתמסטל".

 

עמוס הסביר את מעשיו בשם עיקרון "זכות הציבור לדעת" ו"ענייני דת ומדינה". לדבריו, "לא ייתכן שבשנת 2014 יש מנגנון דתי מובהק שמופעל על ידי מדינת ישראל ובתיאום מוחלט עם הרשויות (ומכספי הציבור) מאפשר לאנשים רבים לכתוב את סודותיהם הכמוסים ביותר, ולהצפינם על קיר באנונימיות מוחלטת".

 

"לא ייתכן שלא ניחשף לפתקים המעניינים ביותר בכותל", הוסיף והבהיר: "אינני מפרסם כמעט אף פעם את שמותיהם של אותם כותבי פתקים, המטרה היא לחשוף את הציבור לפלא הזה שנקרא 'סודות הכותל' ולא אל כותבי הפתקים".

 

הגולשים זועמים: "הסירו את הלייק מהדף"

לאלה הסבורים כי מדובר בחטטנות ומציצנות הוא קרא שלא לבקר בדף או לסמן בו "אהבתי", ובכך למנוע מעצמם את החשיפה. "המשיכו

בחייכם והפסיקו להפריע", כתב. "ישנם רבים וטובים שאוהבים את העמוד הזה ונהנים מהקריאה בו".

 

רבים מגולשי הפייסבוק שהתוודעו לקיומו של הדף, הגיבו בזעם ואיימו בפנייה לרשויות החוק, מה שגרר תגובות מלגלגות למדי מעמוס, שתהה כיצד הם מתכוונים לעלות עליו. "אתה מנצל את המקום הכי קדוש בשביל לעג לאנשים חסריי ישע, שבסך הכל מציגים את חולשתם מול הדבר שהם הכי סומכים עליו. אתה מגלה את חולשתם ומשפיל אותם", כתב גולש בשם עימנואל ק'. "זה כמו אדם שמחטט ברשימות של פסיכולוג. בזוי", הוסיף ש"א.

 

"אין לי מילים לתאר את הגועל מהגילוי שיש עמוד כזה עלוב בפייסבוק", כותבת טליה י'. "לא נורמלי מה אנשים יעשו בשביל טיפת תשומת לב בעידן הרשתות החברתיות המסריח הזה... פשוט תתבייש לך. כמעט ושיתפתי את הדף הזה בלוויית כמה מילים לא נחמדות, אבל אין סיכוי שאסייע אפילו בקצת להפצה של הבושה הזאת. באמת לראות ולא להאמין את רמת הזלזול שלך באמונה ובפרטיות של אחרים. טיפת כבוד אין בך". גולש אחר טורח להגיב מתחת לכל פוסט במחאה: הסירו את הליק מהדף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
מחטט כבר שנים בפתקי הכותל
צילום: מתוך פייסבוק
צילום: מתוך פייסבוק
"הפלא שנקרא סודות הכותל"
צילום: מתוך פייסבוק
מומלצים