שתף קטע נבחר

חלמה על התקיפות: ייכלא 28 שנה אחרי שאנס

"זיכרון מודחק": נדחה ערעורו של אב שהורשע לפני כשש שנים באונס בתו לאחר שזו חלמה על תקיפותיה בגיל 10. הוא יחל בגיל 75 לרצות 12 שנות מאסר

28 שנים אחרי שאנס את בתו, האב ייכנס לכלא:  בית המשפט העליון דחה הבוקר (יום ד') את ערעורו של בני שמואל, שהורשע לפי 6 שנים וחצי בביצוע מעשי אונס ומעשים מגונים בכוח במשך כשנתיים בבתו, אז בת 10. הבת נזכרה במעשים רק בגיל 23, בעקבות חלומות שחלמה.

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר לפני שש שנים וחצי 12 שנות מאסר, שנתיים מאסר על תנאי, ואת סכום הפיצויים המקסימלי הקבוע בחוק - 228 אלף שקל - על האב, בן 75. בית המשפט קיבל את בקשתו לעכב את תחילת מאסרו עד להגשת ערעור בבית המשפט העליון. הוא אמור להיכלא ב-20 באוקטובר.

 

האב המורשע, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
האב המורשע, היום(צילום: גיל יוחנן)

המקרים אירעו בין השנים 1987-1986. פעמים רבות נהג האב להיכנס לחדר השינה של בתו לאחר שהורה לה לישון ללא תחתונים, ולאנוס אותה. המתלוננת, היום בת 38, הגישה את התלונה שנים ספורות לפני החלטת המחוזי בעקבות חלום שחלמה בזמן שגרה בניו יורק. אז, כשהייתה בת 23, נזכרה באותם מעשים של אביה שאותם הדחיקה כל השנים. עם חזרתה לישראל הגישה את התלונה.

 

"העוול שנעשה לי כאן היום הוא איום ונורא", אמר שמואל המורשע בתום הדיון. "חלום שהבת שלי חלמה לפני 15 שנה הרס לי את החיים. חוץ מהחלום אין ולא הייתה שום הוכחה נוספת. חיכיתי שהעליון יתקן את העוול הנורא אך הם גזרו את דיני לסיים את חיי בכלא על סמך חלום בלבד". לדבריו, "עצוב לי לדעת שהבת שלי משקרת. אני הולך לסיים את חיי בכלא ללא כל עוול בכפי".

 

עו"ד גיל שפירא, שייצג את האב מטעם הסנגוריה הציבורית, הוסיף כי "בעינינו הדין הוא נוראי בסוגיה שמסתובבת 13 שנה בבית המשפט. מדובר בסוגיה תקדימית שלמרבה הצער נראה שלהליך הפלילי אין כלים לטפל בה".

 

הבת ביקשה לפרסם את שם אביה

"ענישה מחמירה לנאשם שבפנינו אמנם לא תפצה את המתלוננת על הרס חייה, אבל תעביר מסר לה וליתר נפגעות

העבירה בתוך המשפחה, כי לא רק שאין היא אשמה באותם מעשים שנעשו בה, אלא שאביה שכה התעלל בה ולא היה מוכן לקחת אחריות למעשיו, ייתן את הדין, חרף גילו הגבוה כיום וחרף העובדה שהמתלוננת אזרה עוז להתלונן רק כעבור שנים רבות", כתבו אז השופטים.

 

בצעד נדיר, ובשל בקשת המתלוננת, החליט בית המשפט להתיר את שמו של הנאשם לפרסום אף שמדובר בעבירות מין במשפחה. בפנייתה לבית המשפט אמרה הבת כי היא אינה זקוקה עוד להגנתו, והיא חשה צורך לשתף את הציבור בחוויותיה כילדה שאביה התעלל בה מינית, ובחוויותיה כאישה בוגרת שהתעמתה עם הזיכרונות והתמודדה.

 

בתום הדיון הגיב להחלטה עו"ד אורי קידר, המייצג את הבת: "אנו שמחים מאד שהסיפור נגמר ושהוא מאחורינו, ושכל השופטים החליטו להרשיע פה אחד עם עונש חמור. הסיפור והחוויה מאוד קשים עבור הבת. אתה לא באמת מחלים מגילוי עריות, הפצע הזה לא מגליד. בית המשפו לפחות נותן איזו תמיכה והראה לנפגעת שיש צדק בעולם. יחד עם זאת, העניין לקח 12 שנים של הליכים ולצד כל העבודה היסודית והרצינית שעשה בית המשפט יש עוד צורך במאמץ לייעול ההליכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים