שתף קטע נבחר

חברי הבית היהודי הכריעו: יותר כוח לבנט

המתנגדים חוששים מפגיעה בצביון הדתי, התומכים שואפים להובלה בהנהגת המדינה: ברקע המחאה ("נהיה כמו מפלגת ליברמן"), הצביעו חברי הבית היהודי על שינויים בחוקת המפלגה. מקורבי השר בנט: "תינתן משילות ליו"ר"

המבחן הגדול של בנט: ועידת מפלגת הבית היהודי התכנסה הערב (יום ד') ואישרה שינויים בחוקת המפלגה על רקע הצהרותיו של יו"ר המפלגה ושר הכלכלה נפתלי בנט לשנות את אופייה על מנת להפוך אותה למפלגת שלטון. מנגד רוחשת תסיסה גדולה של חברי כנסת במפלגה, שטוענים כי בנט ביצע מחטף והקנה לעצמו סמכויות שיאפשרו לו לשנות את המתווה שלפיו הבית היהודי היא מפלגה מגזרית - דתית-לאומית.

 

עוד בחדשות:

מצוקת העומס בגני ילדים: "מתסכל, אין חינוך"

כביש עוקף מרכז ליכוד: נתניהו יבקר בנפרד באשקלון

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הצבעה גלויה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הצבעה גלויה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חברי הכנסת שקד וסלומינסקי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברי הכנסת שקד וסלומינסקי(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

השינויים המרכזיים בחוקת המפלגה המעוררים מחאה נוגעים לשינוי התנאים של המתפקדים לבחור ולהיבחר. כך למשל, לפי השינוי שהובא לדיון היום, על מנת להשתתף בבחירות הפנימיות יש צורך בחברות של 13 חודשים לפחות, ועל מנת להתמודד 25 חודשי חברות - אלא אם יו"ר המפלגה החליט לקצר עבור מועמד מסוים את זמן החברות. בנוסף ניתנה ליו"ר אפשרות לשריין מקום למועמד חיצוני אחד בכל חמישייה של הרשימה לכנסת.

 

לפי מקורבי בנט, מדובר בחוקה המאפשרת לצמוח להנהגת המדינה והיא מציגה מחד אפשרות להשתתפות בפריימריז, ומנגד נותנת משילות לדבריהם לכל יו"ר גם אם בעתיד יעמוד בראש אדם אחר. מקורבי השר מסבירים כי בנט מתכוון להפוך בבחירות הבאות את המפלגה לגדולה ומשפיעה על סדר היום בישראל ואף להוביל את הנהגת המדינה. 

מפתח לעתיד. השר בנט בוועידת הבית היהודי, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפתח לעתיד. השר בנט בוועידת הבית היהודי, היום(צילום: מוטי קמחי)

מתנגדיו של בנט טוענים כי "אחרי המחטף תהפוך המפלגה לנוסח מפלגתו של ליברמן". ח"כ יוני שטבון, שגייס יחד עם ח"כ מוטי יוגב כ-300 חתימות של חברי מפלגה הדרושות להצבעה חשאית, אמר: "השגנו את החתימות הנדרשות להצבעה חשאית. השטח בוער ואני בטוח שהציונות הדתית תאמר היום את דברה - 'לא למפלגה של איש, כן לערכים ודמוקרטיה'. אני קורא לחברים שלא להיכנע ללחצים, אל תפחדו לומר 'לא' לחוקה המפצלת הזאת".

 

בנוסף הבטיח שטבון כי "מיד לאחר שנבלום את החוקה, נוביל מהלך של איחוד המחנה הציוני-דתי". מתנגדי החוקה טוענים כי החתירה לשלטון המדינה תחייב את בנט להתפשר בנושאי דת ומדינה, ותאפשר לו להכניס מועמדים שלא מזוהים עם המצע של המפלגה ולוותר על המסורת שלפיה צועדת המפלגה לאורך השנים.

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד שתומכת בשינוי החוקה, כתבה בפייסבוק: "יותר משנה וחצי אנחנו עובדים בהובלת בנט למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל, לפי תפישת עולמנו. השגנו הישגים משמעותיים מאוד בכל התחומים. עזרו לנו להמשיך. החוקה החדשה היא שילוב בין דמוקרטיה למשילות. מצד אחד מקבעת את הפריימריז ומצד שני מאפשרת ליו"ר לעבוד. החוקה היא לא מושלמת, יש דברים שנצטרך לתקן, אבל היא מספיק טובה".

 

ח"כ שקד כתבה עוד כי היא "שמחה שיש אופוזיציה בועטת לחוקה, זה מוכיח שאנחנו מפלגה דמוקרטית ולא דיקטטורה. חלק מההתנגדויות הן לשם שמים (כמו ההסתייגויות של ח"כ יוגב) וחלק של אנשים שרגילים למשהו אחד וקשה להם לעשות את המעבר למשהו אחר".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 10/09/2014 16:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הערב
צילום: מוטי קמחי
צילום: ירון ברנר
ח"כ שטבון
צילום: ירון ברנר
מומלצים